Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Havrda: Projev na sněmu o covidové diktatuře

Havrda: Projev na sněmu o covidové diktatuře

Vážení přátelé, svobodní občané.

Jak jistě všichni víte, byl jsem po odchodu místopředsedy Pokorného a na výzvu předsedy Vondráčka zvolen v únoru 2021 na pozici místopředsedy strany Svobodných. Ještě jednou děkuji za hlasy a dovolte mi, abych zde složil účet mé několikaměsíční práce v oblasti boje s Covidem a nastínil i vize do budoucnosti.

Jako lékař jsem netušil, že v rámci boje s Covidem bude docházet postupnému a nyní akcelerujícímu salámovému ukrajování občanských svobod části národa, k opakovanému a zatím beztrestnému flagrantnímu porušování zákonů a Ústavy ČR ministry, úředníky, Policií ČR, a že budeme dennodenně strašeni a manipulováni zejména ČT, ČRo a pochopitelně deníky hlavního oligarchy nevyjímaje. Objevila se zde postupně celá skupina pseudoodborníků, o kterých do té doby nikdo neslyšel, kteří i nyní neustále přitápějí pod kotlem svými rádoby odbornými manipulacemi a demagogickými prohlášeními. Druhá skupina lékařů a odborníků, která nemá identický názor, nedostává až na světlé výjimky na v PRIMA CNN žádný prostor a byla nazvána antivaxery a dezinformátory.

Z nepochybně ošklivého infekčního onemocnění se stal již problém nikoliv zdravotní, ale ekonomický, politický, společenský, a to celosvětově. Ano, farma firmy a na ně napojení politici a jejich odborní poskoci s dobře motivovanými nebo i zaplacenými médii, si mohou s celými národy najednou dělat co chtějí. Vidíme to dobře nejen u nás, ale ještě více v tzv. demokratických okolních zemích, jako je Německo, Rakousko, Itálie a Francie. Tam je již Covidová totalita. Povinné očkování, demonstrace a mlácení obyvatelstva jsou na denním pořádku, ale naše média pochopitelně mlčí.

Když jsem coby čerstvý doktor chodil v listopadu 89 s mojí přítelkyní, dnešní milovanou manželkou po náměstích, organizoval OF a bojoval proti totalitě, neuměl jsem si ani v nejmenším představit, jakou formou mohu být o nabytou svobodu dnes připravován. Nenápadně. Postupně. Smyčka se utahuje.

Aby bylo jasno. Nejsem žádný antivaxer a ani Svobodní, ani naše volební uskupení TSS, kde jsem měl na starost program o zdravotnictví a Covidu, nepropagovalo antivax. Měli jsme v programu pochopitelně dobrovolné očkování a body zpracované uznávanou kapacitou, prof. Beranem.

Moje heslo bylo od počátku: „Ohrožené chránit, nemocné léčit a zdravé nechat žít!“

Chci zde říci, že jsem s tímto heslem šel se svojí lékařskou kůží na trh a nikdo z mých kolegů mi nevynadal. Všichni říkali, že je to rozumné. Také ani jeden člověk na náměstích, a ani jeden z mých pacientů mi neřekl nic špatného. Naopak.

Nyní to podstatné:

Virus SARS-COV2 očkováním a neustálým testováním nezmizí. Musíme se s ním naučit žít. Na podzim a na jaře to bude asi vždycky složitější.

Pokud budeme stále dokola všechny testovat, včetně očkovaných, zjistíme, že ho má ve větší či menší míře na sliznicích kde kdo. Podstatné není, kolik je nakažených, ale kolik jich vykazuje příznaky onemocnění. A asi nejpodstatnější je počet těžkých pacientů na JIP a zemřelých na Covid minus zemřelých s Covidem. Toto číslo může být překvapivě velmi malé. Také mě bude zajímat, kolik těchto lidí bylo kompletně očkováno a kolik bylo neočkováno, abych si udělal představu o účinnosti vakcín. Nyní již v nemocnicích převažují očkovaní, ale nesmí se o tom moc mluvit a dokonce hygiena tají tyto pro její práci nepříznivé výsledky.

Podstatná je také imunizace populace, která se děje proděláním onemocnění a můžeme ji přechodně „vyšprajcovat“ očkováním rizikových skupin. V tomto směru mohou napomoci sérologické přehledy, abychom měli představu, do jaké míry je populace chráněna.

Vakcína proti Covid 19 není klasickou vakcínou – tehdy jde o mrtvý virus zbavený virulence. Jde vakcínu typu mRNA – tedy na basi genetické informace.

Tato vakcína není žádná zázračná vodička. Je to experimentální látka, ve třetí fázi klinického testování. Byla určena pro pacienty s vysokým rizikem fatálního průběhu Covid 19. I experimentální vakcína má zcela jistě význam pro rizikové skupiny. A zatím nemáme jinou alternativu.

Vysoce rizikovou populací však nejsou děti, mladí zdraví lidé do 40 let, sportovci a těhotné ženy. Riziko fatálního průběhu je u nich velmi nízké.

Prodělané onemocnění, jak se ukazuje na rozdíl od vakcinace, zpravidla zajišťuje dlouhodobou imunitu, riziko reinfekce je nízké. Nyní prakticky zjišťujeme, že zázračná vakcína nás neochrání ani jeden rok, spíše jen půl roku. Je velmi pravděpodobné, že při rozvoji infekce budeme tlačení do dalších dávek ve zkrácených intervalech. Vakcíny jsou již uvařeny a nakoupeny! Nyní se chystá lov na děti.

Jakýkoli prokázaný titr IgG v zásadě prokazuje dostatek virus-neutralizačních protilátek.

Miliony let fungování imunitního systému zrušil výnos ministerstva zdravotnictví, které protilátky „neuznává“.

Není pravda, že vakcinovaní mají spolehlivější imunitu než nevakcinovaní, kteří onemocnění prodělali. Je pouze prokázáno, že prodělání nemoci a následné očkování je v korelaci s vyšším titrem protilátek, avšak za cenu vyššího rizika komplikací. U žádného jiného onemocnění se toto nedělá, naopak pozitivita protilátek je často jednoznačnou kontraindikací pro podání vakcíny.

Termín bezinfekčnost na základě certifikátu o vakcinaci je nonsens. Česky řečeno – bezcenný cár papíru.

Vakcína brání pouze těžkému průběhu Covidu 19, nikoli nákaze či jejímu šíření.

„Potvrzení o bezinfekčnosti předkládejte bez vyzvání“, stojí u nás na restauraci na dveřích (jako i mnohde jinde). Co na tom, že jste Covid prodělali, máte vytvořenou robustní imunitu (slizniční i protilátkovou, tudíž máte dostatek virus neutralizačních protilátek). Máte smůlu.

Nemáte ten správný papír. Takže se pěkně otestujte a zaplaťte. Antigenní test i několikrát denně, nyní již pouze PCR test. Máte vůbec takový plat, abyste vyšli s nájmem a se zabezpečením základních životních potřeb? Nezájem. Co na tom, že platným papírem bude mávat někdo, kdo se netestuje a vesele šíří infekci dál? Orwell??

Očkovaní se netestují, neočkovaní musí. Bizár.

V přímém přenosu jsme to mohli vidět v pořadu StarDance (očkovaná Tereza Kostková byla pozitivní, neočkovaní museli do karantény, očkovaní nikoli). Pokud tohle není nikomu divné, je idiot.

I moje děti navštěvující školu se tomu diví a nechápou rozhodnutí naší vlády.

Stejně tak neočkované zdravé děti po kontaktu s očkovanou pozitivní učitelkou musí na 14 dní do karantény, přestože mají negativní test, očkované děti a učitelé mohou dále navštěvovat školu. Že by nátlak na rodiče, aby dali naočkovat své děti? Zrůdnost.

Riziko dlouhodobých komplikací po vakcinaci je více známé v USA než u nás. O krátkodobých komplikacích jsou data nekompletní. V Evropě je již skoro 1 milion očkovaných lidí s popsanými následky, chystá se pro ně v rámci EU finanční odškodňování.

Vedlejší účinky jsou často zpochybňovány, nejsou hlášeny či jsou prohlášeny za pouhou koincidenci – tedy jsou neprůkazné. A jak chcete dokázat, že máte potíže po očkování? A s kým se chcete soudit? Vaše blbost.

Očkovaní přeci podepisují informovaný souhlas, že o všech rizicích byli „informováni“ a farma firmy mají papír od EU a státu, že reklamace nepřijímají a jsou „ve veřejném zájmu“ vyviněny. Kdyby očkovaní lidé na nádražích nebo v obchoďácích podepisovali, že jim po očkování upadne ruka, stejně by si toho nikdo z nich nevšiml.

Kdo z očkovaných jedinců četl příbalový leták k vakcínám? Je zde popsána celá řada komplikací. Máte pravdu, raději to nečtěte … a nastavte  rameno!

Nyní budeme naše malé děti, které mají zcela rozdílnou imunitu (dítě není zmenšený dospělý) očkovat stejnou látkou ve 1/3 množství jako dospělé? To snad ne!

Zatímco na chřipku je vakcína každý rok jiná, u Covidu to nyní najednou nevadí!

Vakcinace zatím je a měla by i nadále zůstat dobrovolná. Pokud by měla být přeci jenom vakcinace povinná pro určité skupiny, ty by měly být v případě úmrtí nebo poškození zdraví řádně odškodněné. Nedořešeno.

Očkování by nemělo být vynucováno, očkovaní by neměli být zvýhodňováni, neočkovaní znevýhodňováni. Nikdo, ani policie, ani hygiena, a natož hospodský nemá právo zjišťovat, zda jste vakcinovaní, či ne. Jde totiž pořád o lékařské tajemství.

Vyhazovy z práce. Výhružky. Nátlak na děti a studenty. Vynucování testů zdravých lidí. Tlak na povinné covid-pasy. Říkáte dobrovolné? Tak určitě!

Mediální i faktický nátlak na vakcinaci nabírá znovu na síle. Zastrašování, úmyslné zkreslování dat. Rozdělování společnosti, placené testy, blábolení o veřejném zájmu či o kolektivní imunitě (která v tomto případě neexistuje), očkování na nádražích, v nákupních střediscích, tenisky či mobil … atd. atd.

Na řadě jsou samozřejmě další lži, strašení a manipulace a další dávky vakcíny, protože efekt po nějaké době vyprchá (viz Izrael). Kolik jich bude. Tři, čtyři? Osmnáct?

Co se dělo v zimě a na jaře 2021?

Pro rizikové skupiny nebyla vakcína včas, část praktických lékařů ordinovala po telefonu – tj. plně nefungovala primární péče, byly zavřené nemocnice, neoperovalo se. Pacienti se z televize a po telefonu dozvěděli, že hlavně nemají nikam chodit a mají si vzít Paralen.

Systematicky strašená střední generace dávala svým starým rodičům jídlo na okno, aby se sami nenakazili a po týdnu jim zavolali záchranku. To už bylo dost často pozdě.

Dětem se sebral rok života, zavřeli jsme drobné živnosti a nechali je zkrachovat. Za cenu sporné ochrany rizikových skupin (přičemž se nikdo nahlas neodvážil říci, že se jedná převážně o obézní pacienty) jsme zlikvidovali ekonomiku, kulturu a školství. Odkládaly se dispenzarizace, preventivní péče, plánované výkony. Přibylo psychiatrických diagnóz, špatně kompenzované cukrovky, populace přibrala na váze.

Co si myslím, že se mělo udělat?

Měli jsme vytipovat rizikové pacienty, a těm podat včas vakcínu. Měli jsme pak sundat respirátory, otevřít školy, živnosti a normálně nechat svět fungovat. Švédská cesta.

V okamžiku, kdy bylo vakcín dost, měla zůstat vakcinace dobrovolná. A to výhradně v rukou praktických lékařů, se znalostí anamnézy, seznámením pacienta s riziky a se zvážením cost-benefit a skutečného informovaného souhlasu.

Děti a mladí lidé by měli virózy, to je pravda, a části úmrtí by se nezabránilo, to je taky pravda.

Ale z dlouhodobého hlediska těch ztrát (nejen zdravotních, ale nepochybně i ekonomických a společenských) bude výrazně více, o tom jsem přesvědčený.

Co si myslím že by se mělo dělat teď?

Netlačit děti, mladé zdravé lidi a lidi s dobrou imunitou do plošné vakcinace.

Nedává mi smysl plošné testování asymptomatické populace. U pacientů s klinickými příznaky je naopak potřeba testovat včas i očkované.

Posílit primární péči a dát větší možnosti léčby praktickým lékařům (zapůjčení pulzních oxymetrů, uvolnění preskripce nových antikoagulancií, možnosti podávání – nikoli pouze indikace – monoklonálních protilátek atd…)

Cíleně vyhledávat rizikové skupiny.

Udělat sérologické přehledy.

Před případnou vakcinací vyšetřit protilátky.

„Uznávat“ protilátky.

Nechat otevřené školy, resp. celou společnost.

Smířit se s tím, že Covid nevymýtíme a občas někdo může na covidovou pneumonii zemřít. I přes očkování.

Rozděl a panuj …

Část lidí je naočkovaná z důvodu rizikovosti a část z důvodu, že se onemocnění bojí – potud v pořádku.

Část populace se nechala naočkovat z přesvědčení o kolektivní zodpovědnosti. To byla manipulace veřejnosti a to v pořádku není.

Velká část populace se a očkuje pouze proto, že chce mít klid. Raději si dáme tečku nebo i dvě, aby nás už nikdo neotravoval. To v pořádku také není.

Jak dlouho bude „klid“? Kolik dávek to bude? Za cenu jakých komplikací v jakém procentu? Nikdo neví.

Každý se musí rozhodnout, jak to chce.

Jestli se rozhodne do systému naskočit.

Jestli bude protestovat.

Jestli bude udávat sousedy.

Jestli svobodu cestovat vymění za svobodu podle svého nakládat se svým tělem a zdravím.

Není to pro mě jednoduché jít s kůží na trh. Nechci být disident. Chci se chovat normálně a nadále dělat to, co mám rád, pomáhat lidem. Také chci i nadále bojovat za svobodu a dodržování zákonů této země v dresu Svobodných. Je to pro mě čest v dresu Svobodných bojovat proti Covidové totalitě, neboť si myslím, že nyní teprve přijde to nejhorší.

Válek, Chlíbek a další covidisti jsou zárukou, že se máme, my svobodní občané, na co těšit!  

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31