MUDr. Miroslav Havrda – Svobodní: „Pojmy “potvrzení o bezinfekčnosti” nebo “bezinfekčnost” se již běžně používají v návaznosti na informaci o očkování. Jde o zneužití jazyka, protože přenos infekce probíhá i u očkovaných.
To vede k zasévání umělého nepřátelství, ostrakizaci neočkovaných a falešnému pocitu bezpečí očkovaných. Ve vážném stavu totiž končí očkovaní také. Podle statistiky z října, očkování snižuje riziko hospitalizace na JIP. Očkovaných je ve starší populaci více než neočkovaných, což dělá výklad statistiky složitější a více to mluví ve prospěch očkování. Přesto je třeba připomenout, že v týdnu před 27. 10. zemřelo s COVID více očkovaných než neočkovaných.
Čísla však jen dokreslují realitu a kdyby se ta čísla lišila podstat se nezmění. Podporuji dobrovolnost očkování a nikdy nebudu podporovat zavedení dvou kategorií občanů! Vláda musí přestat se stavěním lidí proti sobě, jinak se budou stávat projevy podobné agrese stále častější: https://cnn.iprima.cz/cestujici-v-autobuse-se-pohadali… ”
Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.
Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.
Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.
Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.
Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.
Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.
„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.