Dočekal: „Jak z krize? Minimum regulací a státních zásahů do ekonomiky. A nekřivit trh!“

Dočekal: „Jak z krize? Minimum regulací a státních zásahů do ekonomiky. A nekřivit trh!“

„Chci stát, ve kterém si každý bude moci plnit své sny,“ říká Jan Dočekal, lídr pravicové kandidátky formace Trikolora Svobodní Soukromníci v Plzeňském kraji. „Naším receptem je štíhlý stát, který bude lidem a firmám zasahovat do života v co nejmenší míře,“ prozradil v předvolebním rozhovoru.

Jste lídr pravicové formace Trikolora Svobodní Soukromníci. Co byste chtěl jako poslanec změnit?

Je toho moc. Chci mít z České republiky suverénní sebevědomý stát, který si zachová vlastní měnu, sám si bude rozhodovat o migrační politice, neskloní se před jakýmkoliv diktátem a vytvoří pro své obyvatele i jejich děti příjemné a bezpečné místo pro život. Chci stát, ve kterém si každý bude moci plnit své sny.

Zvládla podle vás Česká republika boj s pandemií Covid-19? Kdyby bylo na vás, co byste udělal jinak?

Nezvládla. Selhala Světová zdravotnická organizace, selhalo vedení EU (to se dalo čekat), selhala i ČR. Všichni věděli, že nějaká epidemie přijde. Byla spousta varování (SARS, MERS, Ebola…). Měl však někdo nějaký pandemický plán? Ne. Vše se řešilo za pochodu. Přijde někomu normální schvalovat pandemický zákon po roce pandemie? Přijde někomu normální měnit ministry zdravotnictví jak na běžícím pásu? Ono to je v podstatě jako tzv. španělská chřipka. Ano, obě jsou, ale ty jsou i u běžných chřipek. Přijde to a odezní. Přirozené je léčit nemocné, chránit ohrožené, ale ostatní nechat žít. Důležitá je prevence. Třeba sport, který byl nepochopitelně zakazován. Nějak se nám to zvrtlo. Najednou vidíme, že je to celé obrovský byznys, v němž se točí miliardy za respirátory, testování, vakcíny či covidpasy. Třeba záchyt jednoho pozitivního školáka stál 600 000 Kč. To už je jen o dohazování zakázek v situaci, kdy se na lidi se vzácnými chorobami sbírají víčka od PET lahví.

Úkolem vlády je obnovit hospodářství zasažené pandemií a stabilizovat veřejné rozpočty. Jaký recept voličům nabízíte?

Vidím analogii s m, jak se po válce postavilo na nohy Západní Německo. Minimum regulací, minimum státních zásahů do ekonomiky, omezit dotace, nekřivit trh. Neplatit nesmysly v podobě politických neziskovek nebo zbytečných úředníků, šetřit a nechat lidi i firmy žít. Ale když ono je tak lákavé rozhodovat o cizích penězích, ukradených lidem na daních, a mít teplá zaměstnanecká místa. Kapři si rybník nevypustí a budou raději zadlužovat i naše vnoučata. Naším receptem je proto štíhlý stát, který bude lidem a firmám zasahovat do života v co nejmenší míře.

ČR bude příští rok předsedat Radě Evropské unie. Na co by se podle vás měla česká vláda zaměřit?

Na maximální možné pozastavení zelených nesmyslů, propagovaných Evropskou unií. Ale nedělám si naděje, že by se dalo cokoliv ovlivnit. Předsednictví trvá šest měsíců. Za tu dobu u nás nedostanete ani všechna razítka, abyste si mohli postavit např. kadibudku. A to chceme něco prosazovat v EU? Předsednictví vnímám jako marketingový trik pro obyvatele členských států, aby měli dojem, že mají na něco vliv. Nemají.

Jednám z vašich sloganů je, že bráníte normální svět. Co si má pod m čtenář představit?

Obyčejný selský rozum. Třeba to, že se dluhy nedělají, a když už, tak se i splácejí. V normálním světě stát není od toho, aby lidi považoval za nesvéprávné idioty, neustále je vodil za ručičku a nařizoval jim, co smí a co nesmí. V normálním světě jsou vláda i úředníci od toho, aby sloužili občanům, nikoliv k tomu, aby si hráli na vrchnost.

Jan Dočekal, místopředseda strany

Zdroj: Domažlický deník

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jan Dočekal

Jan Dočekal

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31