Svobodní mají dalšího místostarostu. Jirkov má novou vládnoucí koalici

Svobodní mají dalšího místostarostu. Jirkov má novou vládnoucí koalici

Město mají vést kromě starosty poprvé v historii také dva místostarostové. Mezi nimi je současná místostarostka Jurštaková, od které se čeká, že zaučí nové kolegy. Podle opozice je to nehoráznost.

Novou vládnoucí koalici má sestavenou devatenáctitisícový Jirkov. Tvoří ji vítěz komunálních voleb hnutí ANO 2011 spolu se Svobodnými a ODS. Na starostu byl navržen Jindřich Nádvorník (ANO), novým místostarostou se má stát Josef Šebek (Svobodní) a pozici druhé místostarostky by měla obsadit Dana Havlátková Jurštaková (ODS), která je v nejužším vedení města již deset let.

„Jsme noví, proto jsme se v koalici domluvili, že bude Dana Havlátková Jurštaková ve vedení s námi,” vysvětlil lídr jirkovského ANO Jindřich Nádvorník. „Zdůrazňuji ale, že bude neuvolněná a zůstane jen dočasně – asi tak rok,“ doplnil. Tím se rozumí, že bude ve funkci „na půl“ úvazku.

Možnost, že bude nové vedení usilovat o pozici dvou místostarostů, předem zmiňovalo a také kritizovalo opoziční hnutí Náš Jirkov. Jeho členové to označili jako nehoráznost. „Donebevolající jsou ty zvýšené náklady. Ještě víc mě ale zaráží, že tím signalizují, že jsou starosta a místostarosta nezkušení a slabí, a tak jim bude muset pomáhat někdo třetí. To mi na úvod přijde jako silný vzkaz pro občany,“ uvedl zastupitel tohoto hnutí Bedřich Fryč.

Povolební vyjednávání bylo podle lídra vítězného hnutí náročné. „Museli jsme ustoupit z nároků. Nakonec jsme se dohodli se Svobodnými, protože získali stejný počet zastupitelských křesel jako my. Lidé je volili, takže jsme je nemohli přeskočit,“ přiblížil Nádvorník. „Snažili jsme se s nimi najít společnou cestu, což se nám podařilo, jen jsme k sobě potřebovali ještě někoho zkušeného,“ doplnil.

V sedmičlenné radě města mají v Jirkově za ANO zasedat Jindřich Nádvorník, Jiří Šruma a Robert Plzák. V barvách Svobodných je to Josef Šebek a Pavel Duchan a za ODS Michal Bečvář a Dana Havlátková Jurštaková.

Všechny zúčastněné strany podepsaly koaliční dohodu už ve čtvrtek, její výsledek ale zveřejnily až v úterý dopoledne poté, co byla vítěznému ANO schválena z vyšších míst.

Stanoví si priority

V návaznosti na koaliční dohodu se partneři v příštím týdnu chystají podepsat programové prohlášení, ve kterém si stanoví priority pro rozvoj města v následujících čtyřech letech. Ustavující zastupitelstvo, na němž bude volena nová vláda města, je naplánované na 19. října.

Do zastupitelstva voliči vynesli sedm politických uskupení z celkem jedenácti. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu mají ANO a Svobodní po šesti mandátech, ODS získalo tři. V opozici bude pracovat Lepší Jirkov – Lepší sever, který má čtyři křesla, po třech má ODS a SPD s podporou PRO, dva zastupitelské mandáty získal Náš Jirkov a jeden STAN a Zdraví Sport Prosperita.

Poslední čtyři roky byla starostkou Jirkova Darina Kováčová (ANO) – historicky první žena v čele města, která však kandidaturu nezopakovala. V pozici místostarostky je od roku 2012 Dana Havlátková Jurštaková (ODS). Koalice byla dosud čtyřčlenná ve složení ANO, ODS, Nový sever a KSČM.

Zdroj: Chomutovský deník

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31