Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

LÉK PRVNÍ: Nízké a jednoduché daně

LÉK PRVNÍ: Nízké a jednoduché daně

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten první.

Ekonomika potřebuje oživit. Místo dotací a výhod pouze pro vyvolené je třeba zvýšit čistý příjem všem pracujícím. Je to snadné, stačí snížit daně. Lidé budou mít rázem plnější peněženky.

Není možné, aby průměrný zaměstnanec 64,34 % své pracovní doby [1] vydělával státní kase a jen 35,66 % jeho snažení se odrazilo na tom, jak se má dobře. Daňové břemeno je vysoké pro všechny, proto letos slavíme den daňové svobody téměř až v druhé polovině roku.

Současné daně jsou nejen vysoké, ale i složité. Je třeba systém zpřehlednit. Zrušit daně, které nejsou férové a ty, které kvůli složitosti výběru přináší do státní kasy jen velmi málo. Nízké daně umožní vznik mnoha nových pracovních příležitostí, a také zvýší dostupnost bydlení (příkladem takové neférové daně je totiž i daň z nabytí nemovitosti, která se snad už konečně zruší).

Bydlení bude skokově dostupnější hned poté, co skončí legislativní proces zrušení daně z nabytí nemovitosti, která zcela nemorálně zdaňuje už několikrát zdaněné. Zrušení nesystémových daňových výhod je dalším krokem správným směrem ke zjednodušení legislativního prostředí. Hypotéky uzavřené za doby existence daně z nabytí nemovitostí tím ale nesmí být dotčeny –  kromě jednoduchosti je totiž také důležitá předvídatelnost.

Pokud jde o výhody, stát by si měl ujasnit, zda chce skutečně ulehčit mladým vstup na trh práce či nikoliv.  Věková hranice pro odpuštění odvodů se stanovila na 26 let, ale jen pro ty, kteří studují. Chceme férové podmínky pro všechny. K mladým lidem je třeba přistupovat stejnězaložení rodiny a zahájení pracovní kariéry není o nic horší než studium.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Snižme a zjednodušme DPH – jediná sazba na 14%
  • Zrušme daně, které vynášejí minimum prostředků – daň silniční, daň z plynu, daň z elektřiny či daň z uhlí
  • Nebraňme dostupnějšímu bydlení – zrušení daně z nabytí nemovitosti bez časového omezení a zásahu do uzavřených smluv
  • Přistupujme férově k mladým pracujícím – odpuštění odvodů všem do 26 let

Zpátky na všech 5 léků

[1] https://libinst.cz/danove-bremeno-zamestnancu-2019-6434/

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31