Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

LÉK PRVNÍ: Nízké a jednoduché daně

LÉK PRVNÍ: Nízké a jednoduché daně

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten první.

Ekonomika potřebuje oživit. Místo dotací a výhod pouze pro vyvolené je třeba zvýšit čistý příjem všem pracujícím. Je to snadné, stačí snížit daně. Lidé budou mít rázem plnější peněženky.

Není možné, aby průměrný zaměstnanec 64,34 % své pracovní doby [1] vydělával státní kase a jen 35,66 % jeho snažení se odrazilo na tom, jak se má dobře. Daňové břemeno je vysoké pro všechny, proto letos slavíme den daňové svobody téměř až v druhé polovině roku.

Současné daně jsou nejen vysoké, ale i složité. Je třeba systém zpřehlednit. Zrušit daně, které nejsou férové a ty, které kvůli složitosti výběru přináší do státní kasy jen velmi málo. Nízké daně umožní vznik mnoha nových pracovních příležitostí, a také zvýší dostupnost bydlení (příkladem takové neférové daně je totiž i daň z nabytí nemovitosti, která se snad už konečně zruší).

Bydlení bude skokově dostupnější hned poté, co skončí legislativní proces zrušení daně z nabytí nemovitosti, která zcela nemorálně zdaňuje už několikrát zdaněné. Zrušení nesystémových daňových výhod je dalším krokem správným směrem ke zjednodušení legislativního prostředí. Hypotéky uzavřené za doby existence daně z nabytí nemovitostí tím ale nesmí být dotčeny –  kromě jednoduchosti je totiž také důležitá předvídatelnost.

Pokud jde o výhody, stát by si měl ujasnit, zda chce skutečně ulehčit mladým vstup na trh práce či nikoliv.  Věková hranice pro odpuštění odvodů se stanovila na 26 let, ale jen pro ty, kteří studují. Chceme férové podmínky pro všechny. K mladým lidem je třeba přistupovat stejnězaložení rodiny a zahájení pracovní kariéry není o nic horší než studium.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Snižme a zjednodušme DPH – jediná sazba na 14%
  • Zrušme daně, které vynášejí minimum prostředků – daň silniční, daň z plynu, daň z elektřiny či daň z uhlí
  • Nebraňme dostupnějšímu bydlení – zrušení daně z nabytí nemovitosti bez časového omezení a zásahu do uzavřených smluv
  • Přistupujme férově k mladým pracujícím – odpuštění odvodů všem do 26 let

Zpátky na všech 5 léků

[1] https://libinst.cz/danove-bremeno-zamestnancu-2019-6434/

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31