Šoška: Bitcoin, měna budoucnosti?

Šoška: Bitcoin, měna budoucnosti?

Hlásím, že přichází pravidelné okénko jednoho komunálního zastupitele se zájmem o veřejný život. Namelte si čerstvou kávu, usedněte do křesla a čtěte, tentokrát z prostředí kryptoměn.

Politika je plná tváří, které jsme viděli už tolikrát. Stereotyp a šeď. Co takhle přijít s novým a neotřelým pohledem? Přicházíme s vlnou mladých zapálených tváří, které jsou více než potřeba. A pokud mluvíme o něčem novém, neotřelém a nadčasovém, tak se přímo nabízí otevřít jako první téma kryptoměny a Bitcoin, které jsou pokrokovými technologiemi přinášející zásadní změnu ve finančním prostředí.

Slova Bitcoin a kryptoměny už spousta z vás určitě slyšela. Pro většinu jsou ale kryptoměny těžko uchopitelné a složité téma. Přiznám se, že i mně trvalo, než jsem kryptoměnám přišel na chuť. Ostatně jedná se o virtuální digitální měny, na něž se nedá sáhnout a existují jen jako kód v nějakém softwaru. Pojďme si tedy o nich něco říct a vrhněme se rovnou na tu nejdůležitější kryptoměnu, kterou je Bitcoin.

Bitcoin je, jak už zaznělo, virtuální digitální decentralizovaná kryptoměna. Kryptoměna znamená, že je Bitcoin založen na principech šifrování, neboli kryptografie. To, že je tato měna decentralizovaná, je alfou a omegou celého Bitcoinu. Ve srovnání s aktuálním finančním systémem (kde se jedná o centralizovanou síť uživatelů a kde jednotlivá centra jsou banky a ostatní instituce), Bitcoin je síť a platební platforma, která nemá žádné centrum. Neexistuje hlavní počítač, který by jej řídil. Bitcoin je síť uživatelů, kterou mezi sebou sdílí jednotliví uživatelé prostřednictvím počítačů. Tohle představuje zásadní výhodu Bitcoinu. Nikdo ho nemůže ovládat, měnit nebo zničit. V této síti má každý uživatel svůj vlastní účet, na němž má svoje Bitcoiny. Veškeré údaje o všech transakcích, uživatelích, zůstatcích atd. jsou zašifrovány a uloženy do blockchainu, což je účetní kniha Bitcoinu, která je sdílena v síti Bitcoin a – pro zjednodušení – každý uživatel má její kopii u sebe v počítači. Tato decentralizovaná síť je díky tomuto extrémně bezpečná proti zfalšování a prakticky nezničitelná.

Tak – to bychom měli za sebou technickou stránku. A teď prakticky. Bitcoin je platební platforma, která umožňuje nepřetržitě provádět finanční transakce po celém světě a mnohdy daleko levněji, než prostřednictvím bank. Navíc jsou peníze na druhé straně téměř okamžitě. Největší výhodou je, že se transakce neúčastní nikdo jiný. Jen ten, kdo posílá a ten, kdo přijímá – “Peer-to-peer“, tedy bez prostředníka. Bitcoin je díky tomu neskutečně rychlý a 100% bezpečný platební nástroj.

Ale co je ten skutečně největší přínos Bitcoinu? Tím přínosem je svoboda. Nepotřebujeme nikoho, abychom mohli mít peníze, mohli je posílat a mohli s nimi platit. Nepotřebujeme žádnou ČNB a státní peníze, které na rozdíl od Bitcoinu drží v ruce stát, nikdo neví, co s nimi zrovna udělá a jejich hodnota neustále klesá z důvodu tisknutí nových peněz. A že se jich teď stát chystá “tisknout“ pořádnou kopu. Bitcoinů je totiž předem stanovené množství. Další Bitcoiny se nedají tisknout, a proto Bitcoin není inflační měna. Nepotřebujeme ČNB a nepotřebujeme ani komerční banky, které si za svoje služby nechávají zaplatit vysoké částky. Bitcoiny má každý uživatel u sebe na účtu a on je jediný, kdo k nim má přístup. A protože se jedná o šifrovanou kryptoměnu, nikdo jiný neví, kdo má kolik Bitcoinů, kdo je kam poslal a kdo co platil. Díky tomu představuje Bitcoin skvělý nástroj, jak se chránit před totalitním režimem a neustále bobtnajícím Velkým bratrem, který představuje riziko blížící se totality.

Takže když to shrneme: Bitcoin je naprosto bezpečný, 24/7 fungující rychlý globální finanční systém, jenž poskytuje samostatnost, nezávislost a hlavně svobodu. Není jen skvělou investicí, ale především úžasnou technologií a nevyhnutelným pokrokem, který svým uživatelům přináší možnost chránit se před narůstajícím vlivem státu, jenž neustále ukrajuje z našich svobod. Pravdou je, že Bitcoin v současné době představuje jen okrajový segment finančního prostředí, v budoucnu ale může představovat revoluční změnu. Není náhoda, že se Bitcoin označuje jako digitální zlato. Tak co, kdo z vás zítra vstoupí do světa kryptoměn?

Marek Šoška

zastupitel obce Ladná, předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Zdroj: vyšlo na blogu autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31