Šoška: Bitcoin, měna budoucnosti?

Šoška: Bitcoin, měna budoucnosti?

Hlásím, že přichází pravidelné okénko jednoho komunálního zastupitele se zájmem o veřejný život. Namelte si čerstvou kávu, usedněte do křesla a čtěte, tentokrát z prostředí kryptoměn.

Politika je plná tváří, které jsme viděli už tolikrát. Stereotyp a šeď. Co takhle přijít s novým a neotřelým pohledem? Přicházíme s vlnou mladých zapálených tváří, které jsou více než potřeba. A pokud mluvíme o něčem novém, neotřelém a nadčasovém, tak se přímo nabízí otevřít jako první téma kryptoměny a Bitcoin, které jsou pokrokovými technologiemi přinášející zásadní změnu ve finančním prostředí.

Slova Bitcoin a kryptoměny už spousta z vás určitě slyšela. Pro většinu jsou ale kryptoměny těžko uchopitelné a složité téma. Přiznám se, že i mně trvalo, než jsem kryptoměnám přišel na chuť. Ostatně jedná se o virtuální digitální měny, na něž se nedá sáhnout a existují jen jako kód v nějakém softwaru. Pojďme si tedy o nich něco říct a vrhněme se rovnou na tu nejdůležitější kryptoměnu, kterou je Bitcoin.

Bitcoin je, jak už zaznělo, virtuální digitální decentralizovaná kryptoměna. Kryptoměna znamená, že je Bitcoin založen na principech šifrování, neboli kryptografie. To, že je tato měna decentralizovaná, je alfou a omegou celého Bitcoinu. Ve srovnání s aktuálním finančním systémem (kde se jedná o centralizovanou síť uživatelů a kde jednotlivá centra jsou banky a ostatní instituce), Bitcoin je síť a platební platforma, která nemá žádné centrum. Neexistuje hlavní počítač, který by jej řídil. Bitcoin je síť uživatelů, kterou mezi sebou sdílí jednotliví uživatelé prostřednictvím počítačů. Tohle představuje zásadní výhodu Bitcoinu. Nikdo ho nemůže ovládat, měnit nebo zničit. V této síti má každý uživatel svůj vlastní účet, na němž má svoje Bitcoiny. Veškeré údaje o všech transakcích, uživatelích, zůstatcích atd. jsou zašifrovány a uloženy do blockchainu, což je účetní kniha Bitcoinu, která je sdílena v síti Bitcoin a – pro zjednodušení – každý uživatel má její kopii u sebe v počítači. Tato decentralizovaná síť je díky tomuto extrémně bezpečná proti zfalšování a prakticky nezničitelná.

Tak – to bychom měli za sebou technickou stránku. A teď prakticky. Bitcoin je platební platforma, která umožňuje nepřetržitě provádět finanční transakce po celém světě a mnohdy daleko levněji, než prostřednictvím bank. Navíc jsou peníze na druhé straně téměř okamžitě. Největší výhodou je, že se transakce neúčastní nikdo jiný. Jen ten, kdo posílá a ten, kdo přijímá – “Peer-to-peer“, tedy bez prostředníka. Bitcoin je díky tomu neskutečně rychlý a 100% bezpečný platební nástroj.

Ale co je ten skutečně největší přínos Bitcoinu? Tím přínosem je svoboda. Nepotřebujeme nikoho, abychom mohli mít peníze, mohli je posílat a mohli s nimi platit. Nepotřebujeme žádnou ČNB a státní peníze, které na rozdíl od Bitcoinu drží v ruce stát, nikdo neví, co s nimi zrovna udělá a jejich hodnota neustále klesá z důvodu tisknutí nových peněz. A že se jich teď stát chystá “tisknout“ pořádnou kopu. Bitcoinů je totiž předem stanovené množství. Další Bitcoiny se nedají tisknout, a proto Bitcoin není inflační měna. Nepotřebujeme ČNB a nepotřebujeme ani komerční banky, které si za svoje služby nechávají zaplatit vysoké částky. Bitcoiny má každý uživatel u sebe na účtu a on je jediný, kdo k nim má přístup. A protože se jedná o šifrovanou kryptoměnu, nikdo jiný neví, kdo má kolik Bitcoinů, kdo je kam poslal a kdo co platil. Díky tomu představuje Bitcoin skvělý nástroj, jak se chránit před totalitním režimem a neustále bobtnajícím Velkým bratrem, který představuje riziko blížící se totality.

Takže když to shrneme: Bitcoin je naprosto bezpečný, 24/7 fungující rychlý globální finanční systém, jenž poskytuje samostatnost, nezávislost a hlavně svobodu. Není jen skvělou investicí, ale především úžasnou technologií a nevyhnutelným pokrokem, který svým uživatelům přináší možnost chránit se před narůstajícím vlivem státu, jenž neustále ukrajuje z našich svobod. Pravdou je, že Bitcoin v současné době představuje jen okrajový segment finančního prostředí, v budoucnu ale může představovat revoluční změnu. Není náhoda, že se Bitcoin označuje jako digitální zlato. Tak co, kdo z vás zítra vstoupí do světa kryptoměn?

Marek Šoška

zastupitel obce Ladná, předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Zdroj: vyšlo na blogu autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31