LÉK DRUHÝ: Pružné a štíhlé úřady, Češi sobě

LÉK DRUHÝ: Pružné a štíhlé úřady, Češi sobě

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten druhý.

Stát má několik důležitých rolí, které ale dlouhodobě nezvládá plnit dostatečně pružně a dle požadavků 21. století. Státní úřady, agentury a další organizace sice stále bobtnají a na svůj provoz spotřebují stále více peněz, ale na kvalitě jejich služeb se to zatím neprojevilo. Proto je logické předpokládat, že ani další růst výdajů to nezlepší.

Je třeba oddělit zrno od plev, aby se stát mohl soustředit na to důležité a nezasahoval lidem do života tam, kde nemá. Úřady toho mají dělat méně, ale kvalitně a jednoduše díky novým technologiím.

Krizové chvíle navíc ukázaly, že když jde do tuhého, Češi si umí pomoci lépe bez státních úřadů. Sousedská pomoc, solidarita v rámci města a obcí, sbírky. Lidé předvedli, že umí reagovat rychleji a efektivněji na skutečné a akutní potřeby svých sousedů a nejbližších. Co potřebuje jejich okolí, zvládají posoudit sami lépe a rychleji, než úředníci v Praze nebo v Bruselu. Pokud jim příště stát nechá více z výdělku, poradí si ještě lépe.

Jednotlivci, domácnosti, komunity, města. Pokud jsou tyto jednotky nezávislé na státu, jsou pro něj přínosem i úlevou. Stát se musí zaměřit na to nejdůležitější. Sociální systém musí být takový, aby ho nezneužívali ti, co pomoc nepotřebují. Pro zdravé dospělé lidi stačí jediná sociální dávka v předvídatelné výši, která se přizpůsobuje potřebě a motivuje k práci.

Prostor pro úspory je obrovský. Bez dotací pro podnikatele a bez výjimek v zákonech budou úřady, které je posuzují, nadbytečné. Méně úřadů znamená nejen méně nákladů, ale také menší prostor pro korupci, zneužívání moci a méně neproduktivního času stráveného na úřadech.

Buďme ohledně rozhazování veřejných peněz důslední. Přestaňme se vymlouvat, že jich mnoho musí téct tam, kam řekne Brusel. Vyměňme přerozdělování za spolupráci. Přestaňme platit ohromné příspěvky do fondů na eurodotace a na eurobyrokraty. Zachovejme evropské svobody, ale rozhodujme si o zákonech sami. Myslíte, že nám to EU neumožní? Zkusme to a nebo přestupme do EFTA, kde to možné je.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Udělejme pořádek v sociálních dávkách – jediná státní dávka pro zdravé lidi v produktivním věku = negativní daň (modifikovaný základní příjem)
  • Ušetřeme čas i peníze modernizováním úřadů – digitalizace státní správy 
  • Ušetřeme na podpoře pro vyvolené – zrušení podnikatelských dotací     
  • Zrušme ty nejzbytečnější úřady – dlouhodobě máme vytipováno 36 úřadů na zrušení v první vlně
  • Uspořme peníze za eurofondy a euroúředníky – placení příspěvků ve výši příspěvků zemí v EFTA jsou dostatečné

Zpátky na všech 5 léků

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31