Vláda v pasti ekonomiky. Zoufalství ODS a spol. táhne Česko ke dnu

Vláda v pasti ekonomiky. Zoufalství ODS a spol. táhne Česko ke dnu

Za amatérské až naprosto zoufalé považují Svobodní počínání vlády v ekonomické oblasti. Za eufemickým pojmem „konsolidace“ se podle této pravicové strany skrývá pouze tupé zvyšování daní.

„Není třeba vymýšlet různé složité konstrukty. Stačí začít důsledně škrtat výdaje v položkách, jako je například velmi nadstandardní podpora neziskových organizací. Umím si představit celkové plošné škrty klidně ve výši 20 procent,“ říká Robert Vlášek, ekonomický analytik a místopředseda Svobodných, a dodává: „Je třeba si uvědomit, že ekonomický balíček této vlády je ze dvou třetin tvořen zvyšováním daní. My ale nemáme problém s příjmy státního rozpočtu, ty za první kvartál vzrostly o cca 11,4 procent. Problém je s výdaji, které rostly významně rychleji, a to o 26,7 procent. Je tedy zřejmé, že je nutné snižovat výdaje a nikoli zvyšovat příjmy, tedy daně.“

Zvyšování daní dosáhlo úrovně, kdy začíná platit tzv. Lafferova křivka. Podle ní zvyšování daní od určitého bodu přináší negativní výnos – ekonomické subjekty se od určitého bodu snaží všemi možnými prostředky placení daní vyhnout, protože se jim to ekonomicky vyplatí více než daňová disciplína. V konečném efektu se tak na daních vybere méně peněz.

Neutěšený stav ekonomické reality Česka a chmurné vyhlídky do budoucna podtrhuje i neexistující důchodová reforma. „Vláda pouze snížila reálnou výši důchodu a připravuje prodloužení věku odchodu do penze. To není žádná reforma. Penzijní reforma by měla vytvořit trvale udržitelný penzijní systém, nejlépe co nejvíce oddělený od hospodaření státu, který by zajistil lidem v penzijním věku důstojný důchod. To, co dělá současný kabinet, k ničemu podobnému rozhodně nesměřuje,“ konstatuje Vlášek. Největším zklamáním je podle něj především postoj ODS a ministra financí Zbyňka Stanjury, tedy rezignace této kdysi pravicové strany na rozumné hospodaření a základní ekonomické principy.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31