Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Vláda v pasti ekonomiky. Zoufalství ODS a spol. táhne Česko ke dnu

Vláda v pasti ekonomiky. Zoufalství ODS a spol. táhne Česko ke dnu

Za amatérské až naprosto zoufalé považují Svobodní počínání vlády v ekonomické oblasti. Za eufemickým pojmem „konsolidace“ se podle této pravicové strany skrývá pouze tupé zvyšování daní.

„Není třeba vymýšlet různé složité konstrukty. Stačí začít důsledně škrtat výdaje v položkách, jako je například velmi nadstandardní podpora neziskových organizací. Umím si představit celkové plošné škrty klidně ve výši 20 procent,“ říká Robert Vlášek, ekonomický analytik a místopředseda Svobodných, a dodává: „Je třeba si uvědomit, že ekonomický balíček této vlády je ze dvou třetin tvořen zvyšováním daní. My ale nemáme problém s příjmy státního rozpočtu, ty za první kvartál vzrostly o cca 11,4 procent. Problém je s výdaji, které rostly významně rychleji, a to o 26,7 procent. Je tedy zřejmé, že je nutné snižovat výdaje a nikoli zvyšovat příjmy, tedy daně.“

Zvyšování daní dosáhlo úrovně, kdy začíná platit tzv. Lafferova křivka. Podle ní zvyšování daní od určitého bodu přináší negativní výnos – ekonomické subjekty se od určitého bodu snaží všemi možnými prostředky placení daní vyhnout, protože se jim to ekonomicky vyplatí více než daňová disciplína. V konečném efektu se tak na daních vybere méně peněz.

Neutěšený stav ekonomické reality Česka a chmurné vyhlídky do budoucna podtrhuje i neexistující důchodová reforma. „Vláda pouze snížila reálnou výši důchodu a připravuje prodloužení věku odchodu do penze. To není žádná reforma. Penzijní reforma by měla vytvořit trvale udržitelný penzijní systém, nejlépe co nejvíce oddělený od hospodaření státu, který by zajistil lidem v penzijním věku důstojný důchod. To, co dělá současný kabinet, k ničemu podobnému rozhodně nesměřuje,“ konstatuje Vlášek. Největším zklamáním je podle něj především postoj ODS a ministra financí Zbyňka Stanjury, tedy rezignace této kdysi pravicové strany na rozumné hospodaření a základní ekonomické principy.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31