Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“

Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“

Evropská politika zaměřená na environmentální, sociální a správní aspekty (ESG) má značný dopad také na český uhelný průmysl v České republice. Přestože je uhlí stále nenahraditelným zdrojem pro výrobu elektrické energie, nejen EU, ale teď nově i finanční sektor ho považuje za negativní aktivum v kontextu udržitelného investování. České uhelné společnosti čelí nebývalým problémům a finanční izolaci.

Jak v těchto dnech vyplynulo na povrch, právě díky evropským ESG pravidlům odmítají některé finanční instituce v Česku poskytovat své bankovní služby podnikům spojeným s těžbou a výrobou elektřiny z uhlí. „Náš business žije jen z vlastního cash-flow. Ve chvíli, kdy se stane záporným, uhelný průmysl skončí,“ upozornil Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).

ESG politika se projevuje i ve sféře pojišťovnictví, kde se uhelné společnosti potýkají s omezením nabídky pojištění a zvyšujícími se náklady. Např. Komerční banka a Česká spořitelna patří k institucím, které vyhlašují „no coal“ politiku a odmítají tak financovat projekty spojené s uhelným průmyslem. Tento tlak bank a pojišťoven je cítit i u subjektů, které sice nejsou primárně spojeny s uhelným průmyslem, ale mají s ním nějakou formu interakce. Přístup k úvěrům a pojištěním se stává obtížným, což omezuje nejen samotné uhelné společnosti, ale i firmy, které s nimi obchodují. Například společnost Sokolovská uhelná, která se snaží transformovat svou činnost k ekologičtějším technologiím, čelí obdobným omezením. I přes své snahy o modernizaci se stává „toxickým“ subjektem pro finanční instituce kvůli svým kořenům v uhelném průmyslu.

Banky a pojišťovny obhajují své rozhodnutí tím, že se snaží vyhnout negativnímu ESG ratingu a tlaku akcionářů. Nadnárodní instituce často ukládají svou politiku centrálně, bez ohledu na místní podmínky. To vytváří nejistotu a finanční izolaci pro uhelné společnosti, což může mít dlouhodobé důsledky nejen pro ně, ale i pro celý energetický sektor v Česku.

Na to, že jde o nesmysl a likvidaci českého průmyslu s nedozírnými negativními dopady na celou českou ekonomiku, teď upozornili především Svobodní, kteří patří k nejhlasitějším kritikům přebujelé bruselské byrokracie a její současné zelené politiky. „Uhelné elektrárny vyrobily v lednu a v únoru 45 % veškeré elektrické energie v Česku! Přesto se je česká vláda chystá všechny povinně zavřít už v roce 2033. A nejen to. Dlouhodobá ideologická penalizace uhelných elektráren v podobě emisních povolenek i ESG však možná povede ještě k dřívějšímu uzavření těchto zdrojů, než si plánuje stát. Vzpamatujme se! Jinak hrozí, že dopadneme jako Utrecht,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných a lídr této strany v letošních volbách do Evropského parlamentu.

Vondráček je navíc na základě dat přesvědčený o tom, že ani v roce 2033 nebudeme moci si dovolit uhelné elektrárny vypnout. „Nemáme a nebude mít za ně alternativu,“ dodal Vondráček.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31