Vondráček pro Deník: Kvůli špatnému stavebnímu zákonu chudneme. To si za rámeček Bartoš nedá

Vondráček pro Deník: Kvůli špatnému stavebnímu zákonu chudneme. To si za rámeček Bartoš nedá

Digitalizace stavebního řízení se stále odkládá. Živnostníkům natlačil stát povinné datové schránky a mnohé děsí zprávy o sociálním kreditu v Číně v kombinaci se zaváděním digitální identity a digitální měny v EU. Zatímco chce stát digitalizovat každého z nás, a často i proti naši vůli, místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš absolutně nezvládá digitalizaci stavebního řízení.

Nový stavební zákon se připravuje už od roku 2017, jenže ministr Bartoš na poslední chvíli zrušil soutěž na digitalizaci stavebního řízení a zároveň vypsal soutěž novou. ÚOHS se ale tento postup nelíbil a zrušil jak soutěž novou, tak i zrušení soutěže staré. Bartoš se nicméně nenechal ÚOHS odradit a zadal nakonec celou zakázku vítězi zrušené soutěže bez výběrového řízení. Tento postup je zřejmě nelegální a je na pováženou, jak krátký čas ve vládě stačil Pirátům, aby hodili všechny své principy přes palubu.

Od 1. ledna tak reálně hrozí, že v procesu povolování důležitých staveb jako dálnice, železnice či energetická infrastruktura zavládne chaos (pro ostatní stavby od 1.7.2024). Kromě digitální platformy pro celý proces nezvládá Ministerstva pro místní rozvoj připravit ani prováděcí předpisy, takže stavebníci neví, jak budou příští rok podávat žádosti, úředníci neví, jakým způsobem je budou povolovat a města a kraje píší ministrovi, že se nestihnou na digitalizaci připravit.

ČR je přitom 157. zemí světa v hodnocení stavebního řízení, a kvůli náročnému projednávání jsou pod námi snad jen některé africké země. Kvůli špatnému zákonu tak přicházíme o investice ze zahraničí, což v nedávné době potvrdil i Microsoft tím, že upustil od výstavby datacentra v ČR za několik miliard právě kvůli riziku průtahu výstavby.

Negativní dopady

Kvůli špatnému stavebnímu zákonu dochází k odkladům výstavby dálniční sítě, železnice, ale i obchvatů obcí. Ve větších městech je pak velká neuspokojená poptávka po bydlení, protože získat stavební povolení trvá nepřiměřeně dlouho. To se následně promítá do cen nemovitostí. Negativní dopady můžeme vidět také v energetice, kde se nedaří posilovat dostatečně rychle přenosovou síť a s výstavbou dnes tolik potřebných nových zdrojů elektrické energie se můžeme v brzké době rozloučit. Odhadované ztráty jen kvůli zdlouhavému procesu jsou odhadovány na 7 miliard Kč ročně.

Těžko říct, jestli vláda opravdu stojí o budování nových zdrojů energie, když ve své energetické koncepci počítá s tím, že energie budeme vyrábět stále méně. Těžko říct, jestli chce opravdu stavět silnice, když hlasovala pro zákaz aut na benzín a naftu. A těžko říct, jestli vládě nevyhovuje více lákat jen vyvolené zahraniční investory přes investiční pobídky skrze zahraniční cesty pana premiéra, než lákat všechny přes zrychlení stavebního řízení pro všechny.

Pro občana i českého podnikatele je ovšem volba jasná. Zjednodušení digitalizace a zrychlení stavebního řízení by zabilo mnoho much jednou ranou!

Převzato z Denik.cz

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31