Vochozka: Čínská vize evropského rozvoje

Vochozka: Čínská vize evropského rozvoje

Zakladatel Čínské lidové republiky a její první komunistický vůdce Mao Ce-tung se koncem 50. let rozhodl, že ovládne přírodu. Kampaň na vybíjení vrabců ale místo blahobytu přispěla k velkému hladomoru, při kterém zemřely desítky milionů lidí.

Asi tak začíná velmi poučný článek paní Jany Václavíkové, která jej svého času zpracovala pro aktuálně.cz Je to kus historie na kterou se nyní číňné snaží intenzivně zapomenout. Není se čemu divit. Vysvětlíme.

Program „Velký skok vpřed“ byl reakcí na zaostalost Číny. V nadcházející pětiletce 1958-1962 bylo tudíž rozhodnuto vybít v celé Číně vrabce. Ti byli dle místního komunistického režimu vini za nízké úrody, jelikož sezobávali na polích semena. Pro komunisty bylo tudíž logické vrabce vyhubit a úrodu tím zachránit.

Nebudu zabíhat do podrobností, ale po úspěšné likvidaci vrabců se ukázal jiný problém. Ptáci se totiž živili mimo jiné i hmyzem, housenkami, sarančaty a jinými škůdci. Ti se bez přirozeného nepřítele přemnožili tak, že číňanům sežrali úrodu celou. Následně začal hladomor, kterému podlehlo okolo 30 mil. lidí.

Současné snahy evropské unie se mohou pochlubit podobnými parametry. Pouze si za vrabce dosaďte energetické zdroje. Za „velký skok vpřed“ green deal a za Mao-ce-Tunga evropanku Leyenovou. Jeden likvidoval vrabce, druhá likviduje Ruskou federaci. Již nyní je jasné, že to celé spustí kolaps evropské ekonomiky.

Stejně jako soudruh Mao i demokratka Leyenová zrušili ekonomiku země na tři roky dopředu. Mao svým rozhodnutím způsobil hladomor, který trval po tři sklizně. Leyenová pro změnu energetickou krizi, která bude trvat tři topné sezony.

Dopady budou drastické a to především ve vyhladovělém průmyslu, který nyní nakupuje zemní plyn přibližně 8x dráž než jeho konkurence v asii a spojených státech. Drastické dopady to také bude mít na státní pokladnu, která bude zajišťovat ono zastropování cen pro domácnosti a podporu středních a malých podniků.

​​​​​Takže když to trochu přeženu tak z pohledu státu si zatopíme 135.000.000.000.- Kč tolik totiž tato podpora letos dle vlády ukrojí z rozpočtu. To navíc s nějakými svetry. Zato se budeme moci pochlubit energiemi z Emirátů, které k nám přesměrovali za balík číňané, zatímco v číně začali kupovat tu levnou odblokovanou evropskou kapacitu od Rusů.

Tak to jsou ty naše evropské sdílené hodnoty. Přičemž tato hodnota je vždy vyjádřena znaménkem mínus.

Tomáš Vochozka

Články vyjadřují pouze osobní názor autorů a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31