Vondráček: První vlna znárodnění? Piráti a Jurečka vyděsili pražskou burzu a ministr financí mlží!

Vondráček: První vlna znárodnění? Piráti a Jurečka vyděsili pražskou burzu a ministr financí mlží!

Olga Richterová se nejprve pochlubila, že vláda schválila návrh Pirátů na zpětné zdanění 60 % toho, co vybraným firmám ještě zbylo po předchozím zdanění. Tím, by se fakticky spustilo to, čemu se v minulosti říkalo „první vlna znárodnění“.

Následně se prosazením tohoto návrhu pochlubil Marian Jurečka, a vývoj na pražské burze už tu chvíli byl jasný každému, kdo není ekonomicky nekompetentní.

Podobné úvahy jsou přitom v jasném rozporu se zásadou právního státu, která zakazuje přímou retroaktivitu! Daňová sazba musí být známa vždy před zdaňovacím obdobím. Zákony i judikatura mluví jasně.

Věříme proto, že přes Ústavní soud taková šílenost snad nemůže projít. Ale už to, že se vláda o něčem podobném je schopna bavit je naprosto šílené a definitivně to bourá mýtus „o pravicové vládě“. 😵‍ Taková vláda by naopak byla nalevo i od Vladimíra Špidly.

Jak moc je nápad sazby daně uprostřed zdaňovacího období si může každý odpovědět sám. Napadne někoho ve vládě zpětně zdanit výrobce respirátorů, farmaceutické firmy nebo lékárny? Zvýšíme zpětně daň na banky za rok 2009? Pokud otevřeme tuto Pandořinu skříňku, pak už si nemůže být jist nikdo ničím.

Člověka v ten moment napadají slova klasika: „Důl je díra v zemi. Tu vám nikdo ukrást nemůže.“ Už jednou jsme se přesvědčili, že i to lze a zahrávání si se zpětným zdaněním je jen prvním krokem k tomu, aby to jednou skončilo i u toho dolu.

Daň z neočekávaného zisku je obecně naprosto nesystémovým řešením. Pokud k němu navíc dodáme 60 % sazbu, pak se skutečně jedná o nápad veskrze socialistický.

Ale proč by volič chodil se socialistickými nápady za kováříčkem, když mohl jít rovnou za kovářem? Vždyť kdyby voliči chtěli zavádět windfall tax nebo toužili po jiném daňovém harakiri, tak mohli místo Jurečky a Richterové volili Janu Maláčovou! Která by navíc tento nástroj nové levice jistě prodala ještě v blyštivějším obalu.

Člověka napadne, že vlastně každá vláda za posledních 20 let měla svoji Maláčovou. Ta současná má ovšem minimálně dvě a my se proto máme ještě na co těšit!

PS: Pokud připustíme do našeho právního řádu princip retroaktivity, pak bychom s trochou nadsázky mohli navrhnout, že voličům těch poslanců, kteří pro tuto zvrácenost zvednou ruku, umožníme retroaktivně změnit obsah svého hlasovacího lístku a tím zpětně vyměnit své poslance…

Mgr. Libor Vondráček, právník předseda Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31