Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

TOMSKÝ: Trojský kůň v unii a řecká tragikomedie

TOMSKÝ: Trojský kůň v unii a řecká tragikomedie

Řecký státní bankrot představuje dilema, se kterým se nikdy nepočítalo. Evropská unie musí hrozbu bankrotu odvrátit, protože eurofederalisté dobře vědí, že by se sama unie začala rozpadat, kdyby nechala Řecko na holičkách.

Pro dobrotu na žebrotu. Kdysi bohaté Evropské hospodářské společenství zlákalo Řecko, ostatně jako všechny chudé evropské státy, do nové solidární Evropy. Ohromné dotace měly zastavit masovou řeckou emigraci a pozvednout životní úroveň na evropský standard. Stalo se. Úspěch byl obrovský.

Byzantský um

Jenomže bruselští úředníci netušili, že se Řekové budou chovat stejně vychytrale jako za časů nevolnictví pod Osmanskou říší, že je na vylákání cizích peněz každá taktika dobrá, že za evropské peníze poroste především stínová ekonomika (30 procent) a státní administrativa. A hlavně, že se na okrádání Západu bude podílet každá řecká vláda. Měli vědět, že byzantská Evropa nikdy protestantskou puritánskou poctivostí zasažena nebyla a pod tureckým jhem byl bakšiš často jedinou záchranou, o kreativním účetnictví ani nemluvě. Představme si v unii další, tentokrát přímo s podsvětím svázané vlády Balkánu, po Bulharsku Srbsko, Černou Horu, Kosovo či Makedonii.

Dotace nestačí

A ještě něco nechápali inženýři nové Evropy. Ohromné kulturní a ekonomické rozdíly nelze překonat dotacemi. I kdyby nebyla pravda, že kde jsou dotace, tam je i korupce, finanční prostředky samy na revoluční hospodářský rozvoj nestačí. Dokonce často působí opačně. Pomáhají zkrachovalým firmám, umělé zaměstnanosti a šikulům, kteří umějí správně vyplňovat formuláře na velké peníze. Jediným národem, jemuž dotace pomohly, byli Irové, kteří je k překvapení unie odmítli utratit v sociální oblasti a snižovali daně.

Dobrým příkladem sjednocování pod společnou měnou a nerovným vývojem ekonomiky je zkušenost americké unie. Migrace. Lidé se vždycky stěhovali tam, kde se dařilo. V Evropě se ale stěhují peníze.

Řekové se teď vychytrale smějí. Jsme přece v eurozóně, jsme k sobě připoutáni eurem. Nadšenci i odpůrci eura to říkali od začátku. Společná měna předpokládá společnou vládu. Teď musí šestnáctka buď vydat společné obligace, nebo obejít maastrichtská pravidla a garantovat řecké dluhopisy. Tím ovšem oslabí euro a prodlouží hospodářskou stagnaci.

Na tahu je Berlín

Největší dilema mají pochopitelně Němci. Německý tisk přímo zuří. Lidé přijali euro bez referenda, neradi a jen pod přísnou podmínkou garantovanou ústavním soudem, že žádný stát nesmí v budoucnu dotovat stát jiný. Před pár lety zvýšilo Německo odchod do důchodu na 67 let, řecký průměr je 57, protože úředníci mají možnost pobírat penzi už po 25 odsloužených letech. Německá dřina má Řekům zajistit aristokratický způsob života. Integrační nadšení německých politiků však nezná mezí. Dokonce i vládní liberální strana doufá, že řecká krize bude milníkem na cestě k evropské vládě. Opravdu Němci překročí Rubikon a rozhodnou se pro přímou kuratelu Řecka pod unijní nadvládou?

Alexander Tomský je nakladatel a politolog. Je místopředsedou pražského sdružení Svobodných. Vyšlo v E15.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31