Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Robert Fico zajistí dostatek lékařů na Slovensku!

Robert Fico zajistí dostatek lékařů na Slovensku!

Expremiér Slovenska a předseda levicově-populistické strany Směr – sociální demokracie Robert Fico má vychytralý plán, jak zajistit pro občany Slovenska větší počet lékařů. Plánuje ve svém volebním programu prosadit pro lékaře, kteří vystudovali medicínu na Slovensku a odejdou po škole do ciziny, zaplatit výpalné státu ve výši 55 000 EUR (1,4 miliony korun) nebo odpracovat 10 let na Slovensku. Podobně jako v Česku, tak i na Slovensku chybí tisíce lékařů, je zde také porušován zákoník práce nadměrnými přesčasy, mladí lékaři obdrží od svých zaměstnavatelů cca 1 000 EUR měsíčně (denní práce o rozsahu 180 hod. měsíčně bez služeb), a také mají podobně velké problémy si rychle udělat atestaci a tím zvýšit své příjmy. Lékařů je málo, starší ročníky jdou do důchodu, střední generace je většinou v privátu a mladá generace již nechce pracovat za almužnu, za jakou pracovali jejich otcové za bolševika.

Na první pohled je tento plán pro obyčejného voliče Směru jasný a pochopitelný. Útočí se na nejnižší pudy. Vždyť tito lékaři studovali za dělnické peníze, a proto musí také pro svůj stát něco udělat. Co jejich svědomí a co přísaha Hippokratovi. Vždyť přeci dluží za „bezplatné“ studium medicíny  společnosti, dluží státu, dluží dělníkům, rolníkům, dluží současným důchodcům, kteří celý život poctivě pracovali a dnes potřebují lékaře.

Podobný nesmysl kdysi prosazoval i premiér sousedního Maďarska Viktor Orbán. Také chtěl po absolventech, kteří studovali doma v Maďarsku, aby několik let budovali doma státní blahobyt. Okamžitě to však narazilo na základní kámen existence Evropské unie o volném pohybu zboží, služeb a osob. Ne, toto v EU skutečně nejde!

Proto má slovenský populista Fico několik možností, jak zajistit pro Slováky více lékařů.

  1. Vystoupit z EU, obehnat Slovensko ostnatým drátem a nařídit lékařům, kde, jak dlouho a za jakých podmínek budou doma pracovat. Může to být i domácí celoživotní úvazek.
  2. Podobně by měl přistupovat i k dalším vysokoškolákům, kteří přeci taky studovali zadarmo. IT specialisté, ekonomové, technici, vědci, učitelé také odcházejí…
  3. Zavést školné pro studenty medicíny, popř. i jiných oborů, zajistit těmto studentům výhodné půjčky a hlavně nastavit jejich platy po absolvování školy tak, aby byly jejich dluhy bankám během několika let práce kvalifikovaného lékaře splaceny.
  4. Kdyby náhodou měly platit Ficovy nápady (což je zcela irelevantní), potom by měl sáhnout do peněženky a za všechny slovenské lékaře, kteří vystudovali mimo Slovensko a šli by pracovat domů vyplatit částkou 55 000 EUR.
  5. Měl by jako právník okamžitě odevzdat svůj diplom a hlásit se do spádového psychiatrického zařízení. Jednotlivé body se jistě dají kombinovat.

Nepochybuji o tom, že podobná „nápravná“ opatření napadají i naše sociální inženýry v České republice a je jenom otázkou času, kdy podobné populistické bláboly určené nejzávistivějším a nejhloupějším vrstvám obyvatel naší země uslyšíme i u nás!

Myslíte si, že ne?

 

MUDr. Miroslav Havrda

člen Republikového výboru
Svobodní

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31