Sečkár: Vrtěti hackatonem

Sečkár: Vrtěti hackatonem

Nemohu sdílet nadšení, které zavládlo poté, co parta šedesáti nadšenců přes víkend (údajně) naprogramovala e-shop pro dálniční známky. Výsledek podle mě neodpovídá humbuku a u laické veřejnosti živí falešné představy a očekávání.

Je jasné, že zakázka za 400 milionů byl přešlap a že to zcela jistě jde jinak, lépe a levněji. Kdyby se na víkend sešla skupina odborníků na IT a rozebrala, za kolik se dá pořídit která položka, mohlo to být docela poučné. Místo toho proběhlo eskamotérské představení s pochybným výsledkem.

Web byl do médií prezentován jako „hotový“ už v neděli večer. V pondělí ráno, kdy jsem ho poprvé zkoušel, však měl k dokončení daleko. Evidentní chyby v UI, nedostatečné kontroly vstupů, potvrzující email dorazil až po dvou hodinách (zato hned dvakrát) a hlavně – zakoupení testovací známky se nijak neprojevilo v databázi platnosti.

Uznávám, že se to v průběhu času zlepšuje a člověk by mohl přimhouřit oči, když to dělalo několik dobrovolníků zdarma o víkendu. Ale museli by být poctiví a přiznat, že za tu dobu zvládli sotva nahodit hrubou fasádu a teď je čeká násobně víc času a práce, aby to celé mohlo doopravdy ven mezi lidi. Nevodit veřejnost za nos, že za dva dny sfoukli něco, za co chtěl stát vysolit 400 milionů. Taková věc je nemožná a nestala se.

Na akci se sešlo kolem 60 programátorů, pracovali od pátku večer do nedělního podvečera, zhruba 48 hodin. Když to přepočtu na základní jednotku pracnosti man-day, tedy 8 hodin pracovní doby jednotlivce, vyjde to se započtením nutných pauz kolem 200-250, pro jednoduchost řekněme 1 rok pracovního úsilí jednoho člověka.

A teď si vezměte, že by programátor s výrazně nadprůměrným platem celý rok(!) smolil takové dílo, jenž ve výsledku skoro nic neumí (ano, je to adoptovaný software na správu e-shopu Kentico CMS, má to napojení na platební bránu, umí vystavovat faktury a má jakousi databázi pro ověření zakoupených známek, ale to fakt není moc) a ještě k tomu neprošlo ani základním uživatelským testováním. Takový ajťák by si v normální firmě nevydělal ani na slanou vodu.

V praxi to nejspíš nebylo tak markantní, protože 60 lidí se kolem tak malého projektu asi víc zmateně hemžilo, než užitečně pracovalo. Když se do výkopu vejde jenom jeden Dežo s lopatou, tak to deset dalších postávajících okolo neurychlí, spíš naopak. O to víc ovšem vynikne neefektivita podobné akce.

Můžete namítnout, že to je pořád lepší, než za co chtěl platit stát. Ale tím se dostáváme k tomu, že pouhý jednoduchý e-shop (který ani pořádně nefunguje), je jen malý zlomek původně zamýšleného rozsahu zakázky. Teda ne, že by byla kdovíjak prospěšná, o tom už napsal víc D-FENS, ale stát si opravdu neobjednával prostou implementaci e-shopu. Nemluvě o tom, že software sice může být dodán zdarma, ale téměř jistě se o něj nikdo nebude 4 roky zdarma starat, udržovat systém pro statisíce uživatelů v provozu, poskytovat nepřetržitou technickou podporu, kontinuálně dbát na bezpečnost atd.

Korunu všemu nasadil Andrej Babiš. Jeho ministr to sice celé způsobil, ale on sám se na akci stavil, všechny pochválil a vlastně to celé takhle hezky zařídil. Lidé jsou nadšeni. A nikdo z organizátorů proti tomu nedokázal (nebo snad nechtěl?) říct ani popel.

„Úspěch“ celého slavného hackatonu je lhaní si do kapsy. Věřím, že lidé jsou ohromeni, že za víkend vůbec něco vzniklo, ale ne nadarmo se říká „práce kvapná, málo platná“. Takto rovněž nejde systémy pro veřejnou správu řešit. Zoufalství státu neschopného smysluplně zadávat IT projekty, aby se donekonečna neprotahovaly a nepásly se na nich spřátelené firmy, přeci nemůže nahradit angažované fušerství.

 

Alois Sečkár

místopředseda strany Svobodní

 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31