Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

ŘEZNÍČEK: ClimateGate – metody vědecké a politické klimatologie

ŘEZNÍČEK: ClimateGate – metody vědecké a politické klimatologie

Globální teplota vzduchu měřená odchylkou od průměrných teplot v několika desetiletích druhé poloviny minulého století se letos pohybuje v intervalu +0.003 st. C (červen) až +0.422 (říjen). V posledních deseti letech se neotepluje ani vzduchu nad pevninou, ani povrch oceánu. Listopadová odchylka teploty vzduchu nad pevninou měřená satelity je +0.284 st. C. Přesto bude letošní listopad pro vědeckou i politickou klimatologii zatraceně horký.

Insider nebo hacker, který si říká FOIA, umístil 17. listopadu na internet emaily, programy a dokumenty z CRU (Climatic Research Unit University of East Anglia). CRU je jedno z nejprestižnějších klimatologický pracovišť na světě. Jeho vědci publikují zásadní práce v oblasti globálního oteplování a z dat získaných z meteorologických stanic z celého světa vytváří (mimo jiné) HADCRUT3, odbornou komunitou i politiky uznávanou teplotní řadu, které je používána jako důkaz člověkem způsobeného globálního oteplování. Vědci z CRU mají velký podíl na zprávách IPCC a tedy i na následcích mocenských politických rozhodnutí, zdůvodněných jejich vědou. Vědci z CRU jsou tak hluboce přesvědčeni o své víře, že v mnoha případech úmyslně porušili britský zákon o přístupu k informacím a odmítli zveřejnit data a programy, které použili ve svých publikacích, což vedlo k několika menším skandálům.

FOIA projevil svým nickem značný smysl pro humor (Freedom Of Information Act). Celý soubor v archivu zip má 65MB. Jen emailů je 1073. A je to skutečně pozoruhodné čtení. Blogy nenáviděných popíračů AGW se plní rozborem emailů, ve kterých slovutní klimatologové:

 • popisují metodologické triky, jak odstranit nechtěné výsledky (Mick“s Nature trick … to hide the deline).

 • vyzývají kolegy, aby zničili data, která někdo požaduje prostřednictvím FoIA.

 • popisují, jak jim aktivisté Greenpeace pomáhají psát prohlášení pro média.

 • diskutují metody, jak zničit vědecký časopis, který otiskl skeptický článek.

 • hledají způsob, jak vyhodit nepohodlného redaktora časopisu Climate Research.

 • pomáhají ruskému vědci při daňovém úniku.

 • domlouvají se, že nebudou publikovat v časopise (Royal Met. Soc.), který vyžaduje publikaci použitých dat.

 • v roce 2005 Steve McIntyre publikoval alarmistům nepohodlný článek. Vědci se shodují v nutnosti vyhodit editora časopisu (GRL) za přijetí článku, což se jim později skutečně podařilo.

 • zmiňují se o politickém nátlaku, aby vytvořili důkazy „bezprecedentního oteplování“

 • oslavují úmrtí skeptika Johna Dalyho.

 • … a vůbec se chovají eticky, ctí pravidla vědy a předvádí svoji poctivost, slušnost a skromnost.

Na internetu je stránka, která umožňuje fulltextové vyhledávání v emailech. Pro zájemce o další perly vědecké klimatologie a ostatní šťouraly je to zlatý důl. V archivu jsou i další zajímavé dokumenty. V jednom se dozvídáme o financování CRU. Např. vědec Phil Jones dostal od roku 1990 formou státních grantů 13.7 milionu liber. Kdo tedy financuje klimatologii? Plátci daní nebo ExxonMobile?

Zajímavý bude další vývoj aféry. FOIA tvrdí, že jeho soubor je „náhodný výběr“. Lze tedy očekávat další data i nové soubory z jiných pracovišť. Také média si už aféry všimla. Politici, kteří utužují svoji moc oteplovací hysterií mají co ztratit, a klidně hodí vědce přes palubu. Zájmy a emoce, hysterie a lži, zničené vědecké kariéry, grantové skandály, letošní zima bude v klimatologii a na ní navazující politice pěkně horká. Veřejnost se může těšit, že za svoje daně a svobodu si ve vývoji aféry užije alespoň trochu zábavy.

 

RNDr. Václav ŘEZNÍČEK je příznivcem Svobodných a členem Komise pro životní prostředí

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31