Mach: Vyhazování desítek milionů z kapes daňových poplatníků

Mach: Vyhazování desítek milionů z kapes daňových poplatníků

Státní rozpočet se propadá do hlubokého deficitu, tak by si jeden myslel, že úřednická vláda Jana Fischera bude omezovat zbytečné utrácení. Bohužel tomu tak není. Tak např. předevčírem vláda posvětila obnovení pochybného programu dotování školního mléka.

Vyhodíme jen tak 80 milionů korun daňových poplatníků. Vláda to oficiálně zdůvodňuje „prevencí osteoporózy“ a pomocí chudým dětem, ale každému je snad jasné, že jen zase ustoupila tlaku křičící lobby výrobců mléka.  Děti si beztak budou – když už – kupovat mléko slazené, čokoládové atd., takže údajný vliv pití mléka na zdraví dětí je tentam.

Dotace se bude vyplácet ze Státního zemědělského intervenčního fondu, instituce s ročními provozními náklady 1700 milionů zaměstnávající 1000 úředníků, kteří neustále intervenují do zemědělského trhu. (Instituci jsme museli, jak již mnohý čtenář tuší, zavést kvůli vstupu do EU).

Co s penězi také neví Hlavní město Praha. Včera se rozhodli věnovat 80 milionů korun daňových poplatníků na reklamní kampaň na CNN a Facebooku. Již v loňském roce pražský magistrát utratil miliony za podobnou reklamní kampaň s názvem „Prague speaking“. Formou billboardů lákali do Prahy na ruzyňském letišti turisty, kteří právě přiletěli do Prahy.

Magistrát by se měl starat spíš o to, aby byl na ulici pořádek, aby silnice a chodníky nebyly děravé a aby občany neobtěžovali feťáci a žebráci. Není úkolem pražských politiků zařizovat, aby do Prahy přijíždělo více turistů.

Jestliže Praha utrácí takto lehce miliony, nabízí se otázka, jestli Praha nemá z daní moc na úkor menších obcí. Také se nabízí otázka – kdykoliv politici utrácí peníze daňových poplatníků za reklamní kampaně – jestli si tím nekupují u agentur dopředu vlastní politickou kampaň.

Politici s úžasnou lehkostí rozhodují o osmdesáti milionech. Uvedl jsem přitom jen dva malé příklady z posledních dvou dnů! Pan premiér Fischer i pan primátor Bém by se jistě rozmýšleli jinak, kdyby měli utratit své peníze místo peněz cizích.

Tomuto bezuzdnému utrácení je potřeba učinit přítrž. Politici všech velkých stran jsou v tomto stejní. Proto se chystají Svobodní předstoupit před voliče v říjnu s naprosto odlišným programem. S vizí státu, který lidem nechá jejich peníze k jejich svobodné volbě. Nikdo jiný to bohužel nenabízí.

Petr Mach, autor je předsedou Strany svobodných občanů

Publikováno na blog.idnes.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31