MACH: Nečasovo chucpe

MACH: Nečasovo chucpe

Také jste viděli ten billboard? Petr Nečas, předseda vlády a ODS říká „ Nedovolíme zadlužovat stát, ani obce “. Ten stejný Petr Nečas předkládá jménem vlády Poslanecké sněmovně rozpočet s deficitem 135 miliard. Poslanci koalice se tedy chystají zvednutím rukou zadlužit příští rok tuto zemi o dalších 135 miliard. Po loňsku je to druhý nejhorší rozpočet v dějinách České republiky. Celkový dluh veřejných financí má vzrůst z 1411,7 mld Kč (38,4 % HDP) na 1547,9 mld Kč (40,6 % HDP).

Vadí mi dvě věci. Jednak to lhaní a jednak neschopnost rozpočet vyrovnat.

Říkejte lidem pravdu

Měli dát na billboard „ Zadlužíme zemi příští rok o dalších 135 miliard “ To by bylo férové. Vadí mi ten orwellovský doublespeak: Pravda je Lež. Dluh je Úspora. (Jak již psal dříve Jindřich Pilc )

O šetření se jen mluví. Dokonce i počet zaměstnanců na samotném Úřadu vlády má podle návrhu narůst z 509 na 524 . Počet byrokratů na „čerpání dotací EU“ stoupne o 2232 lidí .

Rozpočet přitom vyrovnat mohli. Ani ten Kocábův úřad nezrušili a nedivil bych se, jestli rezignovaný Kocáb někde ve vládním sektoru dál nepůsobí – pouze někde méně na očích. Žádný zákon, který by šetřil peníze daňových poplatníků, do Sněmovny nepředložili.

Rozpočet vyrovnat lze

Že rozpočet vyrovnat lze, jsem psal již dříve . Nyní si to může po svém zkusit každý v internetové aplikaci „ Snižte schodek státního rozpočtu “. Jde to, ne že ne.

Vyzývám Petra Nečase, a všechny jeho poslance, aby dodrželi svůj aktuální volební slib „Nedovolíme zadlužovat stát“ – vraťte návrh státního rozpočtu vládě k přepracování. Ať vám předloží návrh rozpočtu, který bude vyrovnaný. Slibujete to voličům na billboardech.

Petr Mach je ekonom a předseda Strany svobodných občanů.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31