KREMLÍK: TH!NK: Jezte mrkev – zachráníte planetu

KREMLÍK: TH!NK: Jezte mrkev – zachráníte planetu

Spolu s ekology jsem se zúčastnil blogovací soutěže o změnách klimatu. Poslyšte, jakými neuvěřitelnými způsoby, chtějí zachránit svět.

V akčních filmech planetu vždycky zachrání osamocený svalovec, tím že něco vyhodí do vzduchu. Ekologové věří, že je to daleko jednodušší. Stačí vyměnit žárovku v obýváku.

JAK CHTĚJÍ EKOLOGOVÉ ZACHRÁNIT PLANETU
Blogovací soutěž TH!NK zorganizovala před Kodaňskou konferencí Evropská komise a Evropské novinářské centrum. Byli v ní lidé z celého světa, ovšem z cca 90 osob drtivou většinu pozvaných (shodou okolností??) tvořili klimatičtí věřící (kromě mne a Eamona z Irska). V září 09 byli všichni účastníci pozváni do Kodaně, aby se seznámili s místem, kde se bude konat/konala mezinárodní konference COP15.

Tak jsem přímo v centru zjistil, jak plánují ekologové zachránit planetu. Myslím, že naše zeměkoule má jediné štěstí, že jí ve skutečnosti nic nehrozí. Protože níže uvedené plány by ji asi zachránily jen stěží.

1) ZACHRAŇTE KLIMA JEŽDĚNÍM NA BICYKLU

Adela (Rumunsko):

100 cyklistů demonstrovalo na hlavním náměstí v Bukurešti. „Jedeme na kole, abychom pomohli bojovat s klimatickými změnami. “ To není vtip. Je to součást celosvětové akce Ride Planet Earth.

2) JEZDÍTE-LI AUTEM SAMI, JSTE JAKO NACISTI

Lara Smallman (Británie):

Zpráva o kampani „Jezdíte-li autem sami, jezdíte s Hitlerem“. Čímž chce kampaň říci, že pokud jezdíte vozem sami a nikoho nevezete, plýtváte benzínem a vytváříte zbytečné emise CO2. A v důsledku emisí máme oteplování, které zabíjí lidi i zvířata. Jste tedy jako vrah Hitler. Poučení: nejezděte autem a planeta bude zachráněna.

3) GOOGLOVÁNÍM ZABÍJÍTE PLANETU

Andre Feldhof (Německo):

Andre se snaží spočítat, kolik emisí CO2 vytvoříte, když pár minut hledáte něco na Googlu na internetu. Protože server musí kdesi běžet na nějakém počítači a tomu běží větrák, spotřebovává elektřinu atd. Poučení: nepoužívejte internet a planeta bude zachráněna.

4) OBLÉKEJTE SE EKOLOGICKY

Lara Smallman (Británie):

Jejich víra ekologům svazuje život na každém kroku. I při oblékání musí zkoumat, zda jejich oblečení je ekologické. Zda se při výrobě nevytvořilo moc emisí CO2. Zda z oblečení není příliš velký odpad atd. Takže než si koupíte třeba trenýrky, zabere vám týden práce, než propočítáte všechny analýzy.

5) JEZTE NAHNILÉ OVOCE, POMŮŽETE PŘÍRODĚ

Daniel:

Obchodníci vyhazují kazící se ovoce, které se neprodá. Tento odpad lze snížit, když si budeme kupovat i nahnilé ovoce. Zkažené části lze vykrojit a chutné čáti sníst. Zabrání se tak plýtvání.

6) KLIMA ZACHRÁNÍME ZDRAŽOVÁNÍM

Jodi Bush (Británie):
http://climatechange.thinkaboutit.eu/think2/post/hit_us_where_it_hurts/

Autorka požaduje, aby nám bylo zdraženo zboží a zejména obaly a igelitové tašky. Jen to nás donutí šetřit zdroje a produkovat méně odpadu. Když je igelitka v obchodě zdarma, každý si jich nabere a pak je zahodí do přírody.

7) KLIMA ZACHRÁNÍ EKOLOGICKÉ RAKVE

Stephen Spillane (Ireland):
http://climatechange.thinkaboutit.eu/think2/post/coffins_go_green…_is_that_too_far/

Zpráva o irské firmě, která láká klienty tím, že nabízí zcela ekologické pohřby. Rakve z ekologických materiálů. Nepřehánějí to už trochu? Odtud už je jen krok ke kompostování zesnulých.

8) KLIMA ZACHRÁNÍME ZAHRÁDKAŘENÍM

Daniel:
http://climatechange.thinkaboutit.eu/think2/post/think_global_-_act_local

Když si budete na zahrádce pěstovat vlastní jídlo, je to lepší než jídlo ze supermarketu. To se totiž dopravuje zdaleka a vznikají přitom velké emise CO2. Zpět k samozásobitelskému hospodaření!

9) KLIMA ZACHRÁNÍ ČUŇAČINKY

Lucy Setian:
http://climatechange.thinkaboutit.eu/index.php/think2/post/fuck_for_forest_make_your_own_green_sex_guide/

Konečně něco sympatického. Hnutí „Fuckforforest“ sdružuje ekologisty, kteří mají otevřený vztah k sexu. Natáčejí soft porno a dávají ho na web a z výnosů webu pomáhají přírodě. Volná láska a hippies jsou zpátky!

10) KLIMA ZACHRÁNÍ VÝMĚNA HRNKŮ

Deborah Goldenberg (Brazil):
http://climatechange.thinkaboutit.eu/think2/post/tatiks_letters_to_prof._loitik_part_2_the_sacred_waters_of_the_eco_society

Ekologové v této povídce se hádají, kdo z nich méně škodí životnímu prostředí. „Ty máš co povídat, piješ v práci kafe z plastových hrníčků.“ „Moje plastový hrnky se dají aspoň recyklovat, ale ty jezdíš do práce autem.“ „Jo? A pomyslela jsi, že na recyklaci ty tvoje hrnky taky musí nějaké auto dovézt? Porcelánové hrnky jsou daleko ekologičtější.“ Atd. atd.

11) DÝCHAT JE SOBECKÉ

Klimaskeptik Mike z Austrálie nebyl oficiálním účastníkem soutěže, ale hojně debatoval pod články. V jednom komentáři poradil ekologům, že pokud to myslí se ochranou klimatu opravdu vážně, měli by se všichni zabít. Jen tak sníží svou uhlíkovou stopu na nulu. Jinak jsou to všechno jenom řeči a skutek utek… Aspoň by od nich byl pokoj.

ÚČINNOST TĚCHTO PLÁNŮ (FEASIBILITY ASSESSMENT)

Představme si na chvíli, že globální oteplování je/bylo skutečně způsobeno našimi emisemi CO2. Jsou výše uvedené způsoby cestou, jak se těchto emisí zbavit?

Naše největší úhelná elektárna Prunéřov je co se týče účinnosti (množství emisí CO2 na kWh) 12. největší hříšník v Evropě. Naše největší uhelná elektrárna se na světových emisích podílí 0,21 promile. (http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2193431). To je tedy pětina z jedné tisíciny globálních emisí CO2.

Myslíte, že zvýšení či snížení vašich osobních emisí něco změní? Myslíte si, že vy jako osoba máte větší emise, než naše největší uhelná elektrárna? Pokud ano, měli byste se neprodleně registrovat do Guinessovy knihy rekordů.

Vítězslav kremlík- člen Strany svobodných občanů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31