Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dvojí metr Kateřiny Šafaříkové, Pavla Svobody a dalších

Dvojí metr Kateřiny Šafaříkové, Pavla Svobody a dalších

Pohled Kateřiny Šafaříkové z Lidových novin nebo pohled Pavla Svobody z KDU-ČSL na euroskeptiky je zjednodušeně takový: Euroskeptici nemají právo v Evropském parlamentu na svůj klub, nemají právo na asistenty, mají mlčet. Naopak budovatelé spojené Evropy mohou mít své kluby, mohou mít své asistenty.

Kateřina Šafaříková a mí asistenti

Paní Šafaříková z Lidových novin se pohoršuje nad tím, že jsem si vybral čtrnáct pomocníků pro vykonávání svého mandátu v Evropském parlamentu. Dělá skandál z toho, že jich mám čtrnáct, zatímco jiní jich mají méně. Částku na asistenty má přitom každý poslanec stejnou a je na každém, jestli chce více práce od každého ze čtyř lidí, nebo méně práce od každého z více lidí. Pro daňové poplatníky je to úplně stejný náklad. Daňový poplatník by ani neušetřil, kdybych se – jak radí moji oponenti – asistentů vzdal. Evropský parlament by tyto peníze utratil na propagandu a další oslavování EU.

Jsem to přitom já, a ne budovatelé spojené Evropy, kdo v Evropském parlamentu navrhuje snižování rozpočtu Evropského parlamentu a rozpočtu EU vůbec. (např. zde)

Paní Šafaříková skandalizuje fakt, že své asistenty a poradce má „neúnavný kritik evropské rozhazovačnosti.“ Takže budovatelé EU mohou, kritici nemohou? Přesně tak to Kateřina Šafaříková myslí, protože jinak by stejný článek mohla napsat o všech ostatních poslancích. Na jejich asistentech ale nic špatného není, protože oni přece budují sjednocenou Evropu.

Je jedině logické, že si své poradce a pomocníky vyberu z řad lidí, které znám, kteří se osvědčili. Není nutné, aby jim kdokoliv záviděl. Já své lidi nijak nepřeplácím, a jsem rád, že mohou pracovat pro mě na naší společné věci.

Pavel Svoboda a parlamentní frakce

Stejný přístup má i europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Tomu také vadí kritici. Radoval se z toho, když euroskeptici ztratili jednoho poslance potřebného k tomu, aby mohli mít podle pravidel Evropského parlamentu svůj klub.

„Bude to znamenat prakticky především to, že ta skupina nebude otravovat ty, kteří chtějí konstruktivně budovat sjednocující se Evropu.“ (více zde)

Pavel Svoboda a další budovatelé světlých zítřků tak budou mít větší klid na práci.

Pavel Svoboda k tomu ještě dodal, co je podstatou toho mít a nemít v Evropském parlamentu klub: „Nebudou mít právo vyjadřovat se k návrhům v Evropském parlamentu a nebudou mít nárok na sekretariát a poradce.“

Nepřistoupím na dvojí metr

Paní Šafaříková má dvojí metr. Ona sama – nikým nevolená – může jezdit za peníze daňových poplatníků na výlety novinářů do Bruselu. To problém není, to je v zájmu budování spojené Evropy. Zvolený poslanec, který je kritický vůči budování spojené Evropské unie, asistenty využívat nemůže.

Majitel Lidových novin je náš politický oponent. Vadilo mu, že jsem nepodpořil jeho kandidátku do Evropské komise a že kritizuju zákony a směrnice o biopalivech a evropské dotace, díky kterým získává miliardy korun. Beru to od jeho Lidových novin jako revanš za naše kritické postoje. Nenecháme se ale zviklat!

Za svými spolupracovníky plně stojím a vážím si jejich práce. Byl jsem zvolen do Evropského parlamentu, abych hájil naše euroskeptické postoje, a využiju k tomu prostředky, které mám – díky svým euroskeptickým voličům – stejně jako každý jiný poslanec k dispozici, i když se to našim oponentům nebude líbit.

V Praze dne 18. října 2014

Petr Mach, europoslanec a předseda Svobodných

Článek v LN dne 18.10.2014 ZDE

Reakci Petra Macha otiskly Lidové noviny v mírně zkrácené verzi ve středu 22. října 2014 – viz článek zde
(zkrácený text ve formátu Word zde)

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31