Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Skandální omezování euroskeptiků v EU pokračuje

Skandální omezování euroskeptiků v EU pokračuje

Konečně nás nebudou tyhle názory otravovat,“ vítá skandálním způsobem zánik euroskeptické frakce lidovecký poslanec.
Petr Mach: „Je to bolševický model!“

Europoslanec Petr Mach dnes v Českém rozhlase komentoval zánik frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD). Ta byla včera rozpuštěna poté, co ji opustila lotyšská europoslankyně Iveta Grigule.

Poté se provalilo, že Ivetu Grigule k rezignaci donutili vydíráním předseda EPP (Evropské lidové strany) Manfred Weber a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Přiznala to přímo generálnímu tajemníkovi skupiny EFDD slovy „Musela jsem to udělat, abych byla zvolena.“ Manfred Weber a Martin Schulz jí řekli, že musí rezignovat na členství v EFDD, aby získala předsednictví parlamentní delegace v Kazachstánu.

Petr Mach dnes v rozhlase potvrdil, že se nadále snaží frakci EFDD obnovit a do té doby bude dál působit jako nezařazený poslanec. „Nezařazený poslanec to má o dost těžší – například vůbec nemůže podat žádný návrh. Ten systém, že frakce musí mít aspoň sedm národností, je šitý na míru skupině eurolidovců a eurosocialistů,“ řekl mj. Mach.

S radostí ovšem uvítal rozpad frakce EFDD europoslanec zvolený za KDU-ČSL Pavel Svoboda – zde je přepis části dnešního rozhovoru obou europoslanců pro Český rozhlas Plus:

P. Svoboda: „Je to dobrá zpráva pro ty, kdo chtějí sjednocenou Evropu.“

P. Mach: „Pan Svoboda se nechová jako demokrat. Jiné názory podle něj nemají nárok zaznít. Omezující opatření znevýhodňují menší strany, je to bolševický model.“

P. Svoboda: „Malé hlasy nemají mít možnost stejně kvalifikovaného vyjádření jako větší strany. Ta skupina (euroskeptických názorů) nebude především otravovat ty, kteří chtějí konstruktivně budovat spojující se Evropu.“

Lidovecký europoslanec tak jen potvrdil zájem majoritního proudu v Evropském parlamentu umlčet opoziční názory.

Debatu obou europoslanců vysílal Český rozhlas Plus 17. října v 8:45 hod.

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance P. Macha

mobil: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31