Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Vyšermují si tři mušketýři Senát za Svobodné? A jak si povede čtvrtý d’Artagnan do party René Franěk?

Vyšermují si tři mušketýři Senát za Svobodné? A jak si povede čtvrtý d’Artagnan do party René Franěk?

Svobodní si v primárních volbách zvolili tři mušketýry do senátních voleb. Kromě toho ale spojili síly i s René Fraňkem a v Jičíně ho nominují jako „čtvrtého d’Artagnana do party“.

O tom, kdo se v září prošermuje do Senátu rozhodnou voliči v celkem 27 senátních obvodech. Všem našim kandidátům můžete pomoci naostřit kordy, pokud budete sledovat jejich profily a šířit jejich myšlenky do světa. Pokud jste přímo z obvodů, ve kterých kandidují, můžete je kontaktovat nabídkou nějaké větší pomoci.

Jak je můžete naše mušketýři kontaktovat a kde se dozvíte víc?
Evžen Zadražil – Tábor – facebookwebová stránkaemail
David Bohbot – Praha 11 – facebookwebová stránkaemail
René Franěk – Jičín – facebook webová stránkaemail
Jiří Strachota – Kutná Hora – facebook webová stránkaemail

Svobodní chtějí posílit své zastoupení v horní komoře parlamentu. Před dvěma roky zabodovali, když podnikatel a radní města Jindřichův Hradec Jaroslav Chalupský v druhém kole porazil někdejších předsedu Senátu Milana Štěcha a stal se senátorem za Pelhřimov. Na tento úspěch by Svobodní rádi navázali, a tak vyslali do senátních voleb, jak sami říkají, tři mušketýry a čtvrtého d’Artagnana. 

V senátním obvodu Tábor vyzve na souboj dosavadního senátor Jaroslava Větrovského (ANO) manažer, sportovec a místostarosta Chýnova Evžen Zadražil. „Myslím si, že znám Táborsko velice dobře, byl jsem už snad v každé obci regionu. Jsem patriotem tohoto kraje. Město Tábor má navíc úžasnou historii, na kterou jsem patřičně hrdý. Chtěl bych naslouchat potřebám všech starostů, zástupců firem, spolků a sdružení, ale i obyčejných občanů a prosazovat zájmy regionu ve vysoké politice,“ uvedl osmačtyřicetiletý táta tří dospělých dětí a dlouholetý vedoucí Jihočeského motokrosového střediska.

Již před časem oznámil svou kandidaturu do Senátu jaderný fyzik Jiří Strachota, který se ve své práci chce zaměřit nejen na krocení zdivočelé legislativy, energetickou bezpečnost, ale také pomoci zastavit budování vysokorychlostní železniční trati, kterou označuje za „nebezpečnou klukovskou hru s vláčky“. „Stát musí občanům poskytovat 2 jistoty: právo a bezpečnost. Budu usilovat o senátní iniciativu konsolidace naší legislativy. Občan musí rozumět pravidlům hry, která si platí. Když i nejvyšší představitelé soudní moci veřejně prohlásili, že naše sbírka zákonů je neproniknutelná, je třeba ji učesat,“ uvedl Jiří Strachota. 

Na Praze 11 bude o zisk senátního mandátu usilovat známý bezpečnostní expert a ředitel Centra pro výzkum terorismu David Bohbot. „Nebudu slibovat, že vyřeším všechny vaše problémy. Budu pro vás pracovat v tom, v čem jsem skutečným profesionálem, a to je bezpečnost. Mým cílem je vystupovat v Senátu jako skutečný velvyslanec všech obyvatel území, kde žiji i já spolu se svou rodinou. Hodlám změnit bezpečnostní výbor Senátu v užitečnou instituci. V současné složité době má výbor mimořádný úkol a příležitost zajistit bezpečnost nejen nás, kteří žijeme v tomto volebním obvodě, ale v celé naší zemi,“ uvedl ke své kandidatuře David Bohbot.

Na pozoru se bude muset mít dosavadní senátor a místopředseda TOP-09 Tomáš Czernin, proti kterému se v letošních senátní volbách v obvodu Jičín postaví René Franěk, který dvacet pět let buduje a řídí středočeskou ZOO Chleby.
  
„Před více než 20 lety vstoupil do ODS, kde už od přijímání Lisabonské smlouvy odmítal ztrátu suverenity České republiky v Bruselu a hájil původní směřování strany. Důkazem stále většího odklonu vedení ODS od původního směru je i fakt, že navzdory odporu místních členů nominuje ODS spolu s TOP09 a KDU-ČSL v obvodě Jičín Tomáše Czernina, který obhajuje pozici senátora a bude soupeřem Reného Fraňka,“ komentoval kandidaturu oblíbeného ředitele Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Kromě vlastních kandidátů se Svobodní zároveň rozhodli zatím hned v prvním kole senátních voleb, které se budou konat 23. a 24. září 2022, podpořit další čtveřici senátních kandidátů. V senátním obvodu Český Krumlov drží záda současnému senátorovi Tomáši Jirsovi a v senátním obvodu Liberec pak senátorovi a místopředsedovi ústavně-právního výboru Michaelu Canovovi. V senátním obvodu Mělník pak Svobodní podpoří lékařku Karen Pumrovou a senátním obvodu Kroměříž uznávanou advokátku Janu Zwyrtek Hamplovou. 
Už dnes je jisté, že se budou účastnit komunálních voleb v cca 100 obcích po celé ČR. Podrobnější informace o volbách 2022 v podání Svobodných.

Mgr. Jiří Strachota

Mgr. Jiří Strachota

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31