Vondráček: Pavel nabídl EU další dílek naší suverenity. Rušení práva veta ale přinese jen zlou krev

Vondráček: Pavel nabídl EU další dílek naší suverenity. Rušení práva veta ale přinese jen zlou krev

Prezident Petr Pavel se tento týden přimluvil za zrušení práva veta při hlasování v Evropské unii. Tím nejen vrazil dýku do zad občanům vlastní země, ale zasadil se také o přilití další zlé krve mezi státy Evropské unie.

Evropská unie vznikla na myšlence ekonomické spolupráce, která vedla ke zlepšení vztahů mezi jednotlivými státy. Ambicí bylo držet se hesla, že kde se hovoří o obchodu, tam nemluví zbraně. Dlouho to fungovalo. Pak se ale v roce 1986 začalo řešit sjednocování také v čistě politických otázkách.

Následovalo opakované referendum v Irsku v roce 2001 kvůli koketování se ztrátou práva veta. V roce 2009 se referendum v Irsku opakovalo znovu, tentokrát kvůli Lisabonské smlouvě. Po jejím přijetí jsme definitivně ztratili právo veta v mnoha důležitých ekonomických oblastech, ale také třeba v migrační a azylové politice.

Tento vývoj je příčinou mnoha sporů před soudním dvorem EU, protože se přehlasované země často odmítají legislativě nebo třeba migračním kvótám podřídit. To je také příčinou přijetí nesmyslných zákazů a příkazů v rámci Green Dealu. Při existenci práva veta si totiž neumím představit, že by prošlo něco tak absurdního, jako zákaz aut na benzín a naftu.

Zároveň jde o příčinu růstu nedůvěry až odporu k EU, což mělo zatím fatální důsledky jen v Británii, kde toto tlačení na pilu vedlo až k odchodu Spojeného království z Evropské unie. A to i přesto, že si Británie vyjednala hned několik výjimek, díky kterým se mohla některým euronesmyslům vyhnout.

Petr Pavel buď tyto skutečnosti nezná, nebo je arogantně přehlíží, anebo mu jde o více zlé krve mezi jednotlivými státy, tedy – de facto – o urychlení rozpadu Evropské unie. Žádné jiné vysvětlení jeho chování si neumím představit. Pokud by byl pravdivý scénář číslo tři, mohla by to být dokonalá pomsta za to, že ani se Sovětským svazem, kterému sloužil původně, to nebylo na věčné časy. Na otázku, který z těchto scénářů je pravdivý, ale zná odpověď jen on sám.

Zcela jisté ovšem je, že národní suverenita je pro pana prezidenta nedůležitým pojmem a při téměř první příležitosti se ji rozhodl pošlapat.

Méně jisté zůstává, jak by se na kompletní ztrátu práva veta díval Ústavní soud, když už Lisabonskou smlouvu posvětil, přestože se v článku 1 naší Ústavy píše, že Česká republika je suverénní a svrchovaný stát. Můj odborný názor je nekompromisní. O osudu země bez práva veta mohou snadno rozhodovat ostatní. Taková země není ani svrchovaná, ani suverénní, a je paradoxní, že ani nedávná připomínka 85 let Mnichovské dohody pro nás není dostatečným varováním.

Autor je předseda Svobodných a právník zaměřující se na ústavní a evropské právo.

Zdroj: Deník TO

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31