Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Šichtařová: Ekonomika se zmenšuje

Šichtařová: Ekonomika se zmenšuje

Česká ekonomika se zmenšuje, spotřebitelé chudnou. Fakta, která jsme už nějakou dobu částečně věděli, částečně tušili, se nyní dočkala dalšího potvrzení od Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten totiž revidoval údaje o HDP za druhý kvartál tohoto roku.

Původně statistici hlásili, že česká ekonomika mezikvartálně rostla o 0,1 % a meziročně klesala o 0,4 %. A nyní nově po revizi oznamují, že ekonomika jen stagnovala na 0 % a meziročně padala o 0,6 %. Cítíte, že to není velký rozdíl, že? Současně ale také možná cítíte ten emocionální náboj mezi výrazy „malý mezikvartální růst“ a „stagnace“.

Je pravděpodobné, že většina následných komentářů se zasekne právě na těchto pojmech. Přitom jsou skoro irelevantní. To, zda ekonomika roste o desetinu procenta, nebo zda stagnuje, nikdo z nás na vlastní kůži nedokáže pocítit. Nehledě na to, že část takto vyprodukovaného HDP jde na konto i jevům, kterými by bylo lepší se nechlubit… Pokud totiž čtete jen agenturní zprávy, nedozvíte se mnoho o vnitřní anatomii těchto posledních údajů o HDP. Pokud však víte, kde hledat, a proklikáte se údaji, které zveřejňuje ČSÚ, dostanete se až k informaci, že „výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o 0,3 % a meziročně o 3,3 %“. A teprve až tady se dostáváme na skutečnou podstatu.

Onu mezikvartální stagnaci ekonomiky totiž statisticky „zachránil“ růst spotřeby vládních institucí. Jinými slovy, kdyby vláda nezvyšovala výdaje peněz do ekonomiky, statisticky by došlo i mezikvartálně k poklesu HDP. To vypadá jako dobrá zpráva, že? Vláda svými rostoucími výdaji zachránila alespoň stagnaci… Jenomže pravda je úplně jinde.

Hrubý domácí produkt je totiž do značné míry jakési hausnumero, které rozhodně nelze pokládat za totéž jako vyjádření životní úrovně. Když vybuchne supervulkán a 50 % státu srovná se zemí, v dalších měsících vypukne horečná obnova a aktivita. Lidé budou chtít postavit nové domy, obnovit zničené silnice. Všichni chápeme, že taková přírodní pohroma znamená drastický propad celé ekonomiky. Představte si, že statistici klidně vykážou ohromný růst HDP, protože jakákoliv obnova se statisticky zachytí jako zběsilá investiční aktivita!

A s výdaji státu je to velmi podobné jako s výbuchem sopky. Čím víc stát vydává do ekonomiky, tím víc si z ní musí brát, aby měl co přerozdělovat. Když chce zvýšit výdaje do ekonomiky, musí z logiky věci vzít peníze tam, kde vznikají a kde je firmy umí rozmnožovat. Následně je přesune někam, kde peníze a hodnoty vytvářet neumí, ale kde je stát chce mít; je jedno, zda za ně nakoupí kondomy, které zdarma rozdává na průvodu v Praze, nebo dotuje reklamní kampaň na ESG.

V obou případech platí, že výkon ekonomiky se snižuje. Statistici ovšem navýší HDP o hodnotu kondomů či o hodnotu sochy a vykážou růst. Co se už neříká, je to, že kdyby stát toto přerozdělení neprovedl, soukromému sektoru by zbylo víc na daních, tedy by bylo dosaženo vyšší produkce hodnot. Deficit státního rozpočtu je jako výbuch sopky v tom smyslu, že vlastně skutečnou tvorbu hodnot snižuje proti situaci, kdy by k němu nedošlo, byť statisticky jsou výdaje státu vykazovány obráceně.

Mezikvartální stagnaci ekonomiky statisticky „zachránil“ růst spotřeby vládních institucí.

zdroj: Květy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Nejnovější video

Politická rozprava: Pavel Strunz o účelovém používání předběžné opatrnosti

Proslov z Republikového sněmu, 11. 11. 2023.

PŘEPIS PROJEVU

Vážení spolustraníci, vážené spolustranice, milí hosté a samozřejmě, milé hostesky,

pohovořím o předběžné opatrnosti.

Jsem-li předběžně opatrný, nedopustím masovou imigraci ze zemí s jinými kulturními vzorci. Protože vím, že se mi to může vymstít v časovém horizontu jedné generace. Jsem-li předběžně opatrný, nezanedbávám armádu, časová konstanta vybudování armády je deset let, geopolitická situace se však může změnit za kratší dobu. Ještě v roce 2009 v Praze podepisovali Obama a Medvěděv redukci jaderných zbraní, necelých pět let poté Rusko anektovalo Krym. Jsem-li předběžně opatrný, nezakážu si zákonem dva ze tří stabilních zdrojů energie, uhlí a jadernou energetiku, což se vbrzku projeví na energetické bezpečnosti.

Po těchto příkladech oprávněné předběžné opatrnosti považte, co se děje u našich, stále ještě bohatých, sousedů v Německu. V několika politikách, migrace, armáda, jaderná energetika, Německo aplikovalo předběžnou neopatrnost. To má své důsledky. Slabou armádu v turbulentních časech, kriminalita roste, imigranti se zhusta neztotožňují s německým státem, vysoké ceny energií vyhání firmy z Německa, konkurenceschopnost upadá. Proto je těžko pochopitelné, že takto předběžně neopatrné Německo naopak bylo a je předběžně přeopatrnělé stran globálního oteplování, které hypoteticky může mít důsledky až za několik generací. Tedy dlouho po dokonaných důsledcích masové imigrace, zanedbávání armády, odklonu od jádra a uhlí. Německo převzalo paniku Grety Thunberg a stalo se motorem doktríny Green Deal.

Protože se Německo osvědčilo v několika ohledech jako odstrašující příklad, neměla by se Česká republika u něj inspirovat bez mimořádné obezřetnosti. Bohužel je však z některých prohlášení zřejmé, že česká vláda se na toto Německo hodlá čím dál víc orientovat. Hodlá například opakovat některé jeho energetické chyby. Odstoupení od uhlí, masovou podporu obnovitelných zdrojů, ale i zákaz spalovacích motorů. Ministr průmyslu potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033, zároveň Petr Fiala protlačuje nestabilní a obtížně regulovatelné obnovitelné zdroje energie bez vyřešení ukládání přebytků.

To si vyžádá paradoxní doplnění energetiky o zdroje spalující zahraniční fosilní palivo, zemní plyn, tedy nyní LNG, i z nestabilního Blízkého Východu, ale i oklikou z Ruska, za vyšší sazby než dříve, samozřejmě. Pokud se tak stane, bude to za cenu ztráty konkurenceschopnosti, za cenu, že se staneme hlubokým dovozcem elektřiny, což též nepřispěje k energetické bezpečnosti. Bude to za cenu obrovských regulací připomínajících socialistické plánované hospodářství, tzn. neférové podmínky a naprosté pokřivení trhu.

Naše vláda přestává být předběžně obezřetná v krátko a střednědobém horizontu.  Používá pouze Green Deal, a přitom se tak děje za situace, kdy větší světoví producenti skleníkových plynů, než je Evropská unie, si konkurenceschopnost takovouto doktrínou nepodkopávají.

Zároveň o správnosti premis antropogenního globálního oteplování pochybují i významní vědci, jedním z nich je kvantový fyzik John Clauser, nositel Nobelovy ceny za fyziku roku 2022. Ten letos podepsal petici proti klimatickému alarmismu. Kolega Clauser říká: „Populární narativ o změně klimatu odráží nebezpečné zkorumpování vědy. Chybná klimatická věda metastázovala do masivní šokové novinářské pseudovědy. Žádná skutečná klimatická krize neexistuje, existuje však krize energetická.“ Takové prohlášení chce odvahu. Nepapouškovat mantry jako dekarbonizace či klimaticky neutrální společnost může dnes vědcovi přinést nepříjemnosti. Pravděpodobnost financování jeho výzkumu se rapidně sníží. To je to zkorumpování vědy, o kterém hovoří Clauser.

Vážení, všiml jsem si nedávno zvláštní symbiózy. Zatímco Čína začíná lovit mozky na Západě, některé mozky na Západě vymýšlejí, jak jí lov usnadnit. Greta Thunberg a její řídící mozky v Evropské unii v zásadě vyhrály. A já doufám, že jenom bitvu, nikoli však válku.

Čekají nás eurovolby. Obdobně jako loni na sněmu, upozorňuji i letos předběžně opatrnicky naše budoucí europoslance, aby se naočkovali proti bruselóze. Ta, jak známo, způsobuje politickou sterilitu u velkých zvířat. Sami sobě položte otázku: co udělala EU za dvacet let našeho členství dobře? Myslím, že těch pozitivních počinů je velmi málo. Naši naočkovaní europoslanci se mohou pokusit to změnit. Konkrétně v energetice mohou prosazovat následující. Postavit se proti zákazu spalovacích motorů samozřejmě, prosazovat jadernou energetiku, bránit nesmyslným regulacím v rámci Green Dealu, neodstupovat od Energetické charty chránící investice do energetiky. Dle zdravého rozumu budou jistě konat i v jiných oblastech a já věřím, že z žádného našeho europoslance se nestane politický EUnuch. Děkuji za pozornost.

Oblíbené štítky

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31