Rozhovor Libora Vondráčka pro týdeník 5 plus 2

Rozhovor Libora Vondráčka pro týdeník 5 plus 2

Postupně ukážeme několik rozhovorů našich krajských lídrů, začínáme rozhovorem našeho předsedy. Libor Vondráček ho komentuje takto: “Titulek je trochu matoucí, ale jinak je to myslím celkem povedený rozhovor.”

Předseda Svobodných Libor Vondráček je lídrem formace, kde jsou i členové Trikolóry a Soukromníků.

Specializujete se na ústavní právo a zmiňujete, že byste se chtěl podílet na změnách zákonů. Jaký je třeba špatný a je ho třeba změnit?

Po právech jsem chtěl jako soudce využít své schopnosti k pomoci lidem. Studium mi ovšem ukázalo, že při dnešních zákonech to půjde jen málo. Proto jsem se rozhodl usilovat o možnost je změnit. Škrtneme pandemický zákon. Právní paskvil umožňující odložení voleb. Dále zákony zakládající zbytečné úřady, plánujeme jich zrušit 36 (úspora 180 miliard ročně).

Také mluvíte o legislativní džungli. Jak byste ji zjednodušil, když různých nařízení spíše přibývá?

Ideální právní stát vidím jako štít, který práva a svobody prostých lidí chrání, ne jako pendrek, který je potlačuje. Musíme v zákonech škrtat, aby jim lidé rozuměli, mohli je znát a ctít. Inspirací je Švýcarsko s ústavou, kterou schvalovali všichni občané, nejen 300 politiků jako u nás.

O jakých tématech mluvíte při kampani, abyste oslovil přímo Jihočechy?

V kraji máme 10 zastávek za sebou a 50 před námi. Na náměstí mi sami Jihočeši říkají, co je trápí. Aktuálně často strach z diskriminace neočkovaných, zejména dětí. S nástupem do škol to bude velké téma. Proto 5. září pořádáme manifestaci na podporu dětí, aby již nebyly omezovány ve výuce, ve sportu ani jinde.

Kde je podle vás největší problém jižních Čech a jak byste ho chtěl z pozice poslance řešit?

Nemáme důstojné spojení s Prahou. Problém je nedokončení dálnic D3 a D4. Opak říká stále více politiků, jejichž kolegové v Bruselu hlasují pro návrhy vedoucí ke zdražení aut a zákazu prodeje těch klasických v roce 2035. Hlavně venkovu tím sníží životní úroveň a urychlí jeho vylidňování.

Mladí se do politiky příliš nehrnou, vám je 27, co vám na ní imponuje?

Chci vrátit lidem více odpovědnosti za jejich životy, aby si politici nemohli hrát na bohy. Většina však sociálně experimentovat chce, proto se angažuji. Nejvíce mi imponuje naděje na skutečnou změnu.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31