Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Po Slovensku nově Rakousko. Právo platit v hotovosti možná zamíří do ústavy

Po Slovensku nově Rakousko. Právo platit v hotovosti možná zamíří do ústavy

Lidé mají mít právo platit v hotovosti. A dokonce by toto právo mělo být zakotveno přímo ústavně. Tak právě s touto myšlenkou v těchto dnech přišel rakouský kancelář Karl Nehammer. Po Slovensku jde tak o další unijní zemi, kde se o podobné změně ústavy začíná intenzivně mluvit.

„Kapesné pro dítě. Železná rezerva doma. Peníze v peněžence pro všechny eventuality. Jen v Rakousku se z bankomatů každý rok vybere 47 miliard eur a v průměru každý Rakušan nosí 102 eur v hotovosti. Hotovost hraje důležitou roli v našem každodenním životě. A proto jsem jako kancléř této republiky zavázán zajistit, aby hotovost byla ústavně zajištěna jako platební prostředek,“ uvedl na sociální síti rakouský kancléř Karl Nehammer, který tak reagoval na sílící kritiku obyvatel našeho souseda na to, že z mnoha obcí mizí bankomaty, a tím i možnost vybrat si hotové peníze.

Není tak vyloučené, že také Rakousko se vydá cestou, kterou se před několika měsíci vydalo Slovensko. Tamní parlament totiž už schválil změnu ústavy, do které zakotvil právo platit v hotovosti.

V České republice zatím tuto myšlenku prosazují pouze Svobodní. Ti dokonce pod petici volající po zachování české koruny shromáždili již tisíce podpisů.

„Naše snaha nesměřuje k zavedení povinnosti přijímat hotovost ze strany soukromých subjektů, ale proti tomu, aby nás naše vláda nebo EU mohli legislativními kroky připravit o tento bezpečný a diskrétní platební prostředek,“ zdůraznil Libor Vondráček, předseda Svobodných. „Snaha zavádět CBDC digitální měnu na území EU je dnes velkým rizikem. Svobodné to znepokojuje zvlášť proto, že zejména východní režimy jsou v tomto průkopníky a např. v Číně se prostřednictvím digitální měny snaží převychovávat občany,“ dodal Vondráček. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31