Obrana našeho území, je základní úkol státu. Bez NATO to dnes nedokážeme

Obrana našeho území, je základní úkol státu. Bez NATO to dnes nedokážeme

🇨🇿 NATO. Důležité téma, které rezonuje po nedělní televizní debatě.

❗️ Svobodní chtějí armádu zaměřenou na naši obranu. Při jejím současném stavu se však nemůžeme spoléhat jen sami na sebe. Bylo by proto velmi nezodpovědné, abychom v této době chtěli odcházet z NATO.

❗️ Bezpečnost. Válka. Rusko. Ukrajina. Tato témata už rok trápí každého, kdo sleduje dění ve světě. Přestože zajištění vnější bezpečnosti je jeden ze dvou hlavních úkolů státu, Česká republika dlouhodobě bezpečnost zanedbávala a neinvestovala do ní ani 2 % HDP.

❗️ Máme 27 tisíc vojáků a profesionální armádu. Kdyby však došlo k ohrožení našeho území, sami bychom si určitě neporadili, neboť bojeschopných vojáků je přibližně polovina. Proto je Česká republika členem NATO od roku 1999.

❗️ Stejně jako Evropská unie, i NATO má své chyby a nedostatky, které nemůžeme přehlížet. Narozdíl od EU však NATO funguje vždy na principu jednomyslnosti. Nehrozí tedy, že by bylo rozhodnuto bez našeho souhlasu, tak jak se rozhoduje často v EU.

👉 Vůči EU navíc existuje v Evropě plnohodnotná alternativa (EFTA), kterou v bezpečností oblasti nenajdeme. Účast v NATO proto narozdíl od tvorby armády EU dnes dává smysl.

😎 Vidíte to stejně? Přidejte se mezi nás!
www.svobodni.cz/registrace/stat-se-priznivcem

🇨🇿 Budeme rádi za sdílení našeho příspěvku
🍺 Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31