Nižší daně místo stropů. To nabízí Svobodní

Nižší daně místo stropů. To nabízí Svobodní

🤯 Kvůli loňskému zdražování běžných potřeb, pohonných hmot a energií se začalo řešit velké téma. Zastropování cen. Pojďme se společně podívat na to, zda jde o správné řešení.

❓ V době, kdy lidem kvůli zdražování hrozí osobní zadlužování, přistupují vlády k nejrůznějším nástrojům, které mají ceny zboží a služeb snížit. Jedním z těchto nástrojů je také zastropování cen. Jakkoliv se na první pohled může toto řešení zdát „líbivé“, jedná se o neúčinný nástroj, který spíše zajistí nedostatek některých komodit. Proč?

❗️ Pojďme si to ukázat na něčem obyčejném. Třeba na bochníku chleba. Ten stál v roce 2021 podle ČSÚ zhruba 26,- / kg. V roce 2022 už to bylo 36,- / kg. Důležité je, že cena chleba se neodvíjí podle hotového produktu. Neplatíme za „nápad“.

❗ Cena se odvíjí podle vstupních surovin (mouka, voda, kvasek) a nákladů na zpracování (teplo, elektřina, mzdy). K ceně se samozřejmě připočítává marže prodejce a následné daně.

❗ Pokud by se tedy nějaká vláda rozhodla zastropovat cenu chleba na 30,- / kg, nevyřešilo by to problém. Chleba by se určitě neprodával za 30,-. Naopak by většina pekáren přestala chléb vyrábět, případě by znatelně snížila jeho kvalitu. A to není to, o co bychom měli stát.

❗ Skvělý případ nefunkčnosti zastropování byl vidět v Maďarsku. Tam došlo k zastropování cen paliv. S výjimkou tamní značky MOL nezůstal v Maďarsku téměř žádný řetězec čerpacích stanic. A také MOL bojoval s nedostatkem paliv. Při státem nařízení prodejní ceně se totiž čerpacím stanicím nevyplatilo benzín dovážet a obsluhovat jeho prodej.

😎 Na druhé straně máme snižování daní.

👉 Stát nikomu nenařídí, kolik má daný produkt stát a za kolik ho může prodejce poskytovat. Naopak. Stát sníží daň, kterou prodejce za prodané zboží odvádět. Díky tomu může prodejce snížit cenu, aniž by přicházel o svůj zisk nebo musel snižovat kvalitu produktu / služby.

👉 Takový případ jste pravděpodobně zaznamenali v Polsku, do kterého tak jezdí nakupovat mnoho občanů z oblastí u polských hranic.

🧐 Proč je vhodné místo zastropování ceny snížit daně?

✅ Nedochází ke snižování kvality produktu, ani k poškozování prodejců.

✅ Nehrozí snížení nabídky hluboko pod úroveň poptávky.

✅ Při vysoký cenách při inflaci inkasuje stát více peněz. Pokud tedy sníží daň, nemusí mnohdy na daních vybrat méně než v období před zdražením.

✅ Lidem zůstane více peněz a země se z krize může dostat rychleji.

✅ Nedojde k omezování svobody podnikání vlivem státem nařízených cen a regulací. Svobodný trh může být skvělým místem pro nové investory a začínající podnikatele.

🇨🇿 Tak čemu dáte přednost Vy? Zastropování, nebo sníženým daním? Svobodní mají jasno. Vždy budeme prosazovat nižší daně a úspornější stát. A budeme hájit svobodu podnikání a zdravý trh před neúčinnými nástroji a útlakem ze strany státu.

💪 Vidíte to stejně? Přidejte se mezi nás!

👉 svobodni.cz/registrace/stat-se-priznivcem/

🍺 Svobodní

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31