Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Menší tresty pro verbální zločiny na úkor přísnějších trestů za sexuální delikty, navrhují Svobodní

Menší tresty pro verbální zločiny na úkor přísnějších trestů za sexuální delikty, navrhují Svobodní

V tuto chvíli nepravomocný rozsudek soudu, který uznal bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho vinným z trestního činu znásilnění, vyvolal nejednu reakci také na české politické scéně. Například podle Svobodných také tento příklad dokazuje, že Česká republika nepotřebuje žádnou Istanbulskou úmluvu, ale naopak by mělo dojít k revizi trestního práva s tím, aby trestání zločinů bez obětí i verbálních zločinů bylo zmírněno na úkor trestání sexuálních deliktů.

„Dlouhodobě upozorňujeme na to, že žádná Istanbulská úmluva není potřeba. Zákonodárce by měl naopak řešit přísnější tresty pro sexuální zločiny, neboť v porovnání s mnoha „zločiny bez obětí“ nebo „verbálními zločiny“ působí trestní sazby za znásilnění často jako výsměch vůči oběti. Zároveň ale varujeme před tím, abychom přistoupili na hon na čarodějnice, který známe z ciziny. Kdy stačí pouze obvinění nějaké veřejné osobnosti, aby následoval minimálně mediální lynč,“ reagoval na verdikt soudu Libor Vondráček, předseda Svobodných s tím, že v trestním právu musíme za všech okolností dodržovat zásadu, že v případě pochybností by se mělo rozhodovat ve prospěch obviněného.

„Je proto velmi potřeba vytvořit prostředí, aby se oběti sexuálního násilí ozvali včas. S odstupem času od údajného spáchání strašlivého skutku je totiž těžké unést důkazní břemeno a je tedy i těžké vyvarovat se pochybnostem, zda nejde o zpolitizovaný proces,“ dodal Vondráček s tím, že tím nechce jakkoliv komentovat konkrétní kauzu Dominika Feriho. „Otázky však vyvolává, proč pachatelé sexuálních zločinů obvykle dostávají daleko mírnější tresty. Ať už je tedy pravda v této kauze jakákoliv, měla by pro nás být tento případ impulsem, abychom řešili nedostatky našeho trestního práva. Svobodní proto navrhují, aby trestání zločinů bez obětí i verbálních zločinů by mělo být zmírněno na úkor trestání sexuálních deliktů,“ dodal Vondráček. 

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31