Méně koryt znamená také méně korupce, myslí si Vondráček

Méně koryt znamená také méně korupce, myslí si Vondráček

Předseda Svobodných Libor Vondráček se na obrazovkách České televize rázně postavil k aktuální korupční kauze spojené s Dopravním podnikem Praha. „Méně koryt, méně státu znamená také méně korupce. Čím více příležitostí politici dostanou, aby mohli svoji moc zneužívat, tak tím více se podobných kauz vynořuje. Za nás je tedy univerzálním řešením snížit množství zakázek, množství přerozdělování peněz,“ uvedl v pořadu Politické spektrum Libor Vondráček.

„Současná debata je poměrně plytká. Jednotliví politici na sebe ukazují, předhání se v obviňování v tom, kdo má větší či menší kauzy. Ale fakt je ten, že korupční prostředí a korupční potenciál tady je a ten je spojen s tím, že politici mají daleko více moci nad životem občanů, než by museli mít,“ je přesvědčený Vondráček s tím, že čím méně peněz se přerozděluje, tím méně se peníze mohou ztrácet tam, kde se ztrácet nemají. 

„V posledních letech jsme se hodně upínali na transparentnost, někteří politici nám tvrdili, že je to skoro samospásný nástroj. Výsledek vidíme sami. Na magistrátě sedí strany, které samy transparentnost hodně prosazovaly a je vidět, že nás to před ničím neochránilo. Proto tvrdíme, že je lepší prosazovat univerzální řešení, než pouze překrývat symptomy a tvářit se, že nás to dovede k vymazání pletich,“ vysvětlil svůj postoj předseda Svobodných.  

Libor Vondráček v diskusním pořadu také obhajoval postoj Svobodných k současné inflaci. „Rozdávání peněz bez další protihodnoty jen podporuje inflaci, což dělala již předchozí vláda,“ rýpl si Vondráček do kabinetu Petra Fialy a upozornil na dobré zkušenosti z Polska. „Vláda hodně zlobí o přestávkách, věnuje se tomu, co by vlastně ani dělat neměla, jako například gesta směrem k Ukrajině. Místo to, aby vláda řešila skutečné problémy naší země,“ dodal Vondráček, podle kterého dnešní vláda není ani zdaleka pravicovou.  

„Pozorně jsem poslouchal pana premiéra, který se chlubil, že více lidí dostane sociální dávku. To je řešení, které bych přirovnal k podávání tlumícího léku ve chvíli, kdy člověk má sepsi a potřebuje léčit. Dávky jsou absolutně nesystémové řešení, které možná na chvíli někomu krátkodobě pomůžou, ale problém nevyřeší. Musíme jít po příčinách. Jde mimo jiné o to, jak EU tlačí na zelenou politiku, která v tuto chvíli zásadně zdražuje veškeré energie,“ je přesvědčený Libor Vondráček, který jedním dechem také odmítl to, že by teď měla Česká republika přijmout euro jako součást boje proti vysoké inflaci.  

„V tuto chvíli je euro možná trochu výhodnější pro některé státy, ve kterých snižuje inflaci, ale je to kvůli nezdravé politice Evropské centrální banky, která uměle drží úrokovou sazbu neúměrně nízko, absolutně vzdálenou od současné míry inflace, což časem pochopitelně musí prasknout. Evropská centrální banka to dělá kvůli nezdravé ekonomice Itálie a Řecka, protože jinak by musely tyto státy zbankrotovat. Nechci být v žádné eurozóně s těmito nezodpovědnými státy,“ řekl rázně Libor Vondráček. „To, že dvacet z dvaceti sedmi zemí skáče z okna, pro mne neznamená, že Česká republika má skákat taky. Dnes k nám přichází nezodpovědné a socialistické kroky už také ze Západu, takže bych tam nehledal inspiraci,“ doplnil předseda Svobodných.  

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31