Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

„Ceny potravin raketově rostou. Je třeba skoncovat s řepkou,“ míní Vondráček

„Ceny potravin raketově rostou. Je třeba skoncovat s řepkou,“ míní Vondráček

Velkým důsledkem války na Ukrajině budou zřejmě až nebývalé rozsáhlé ekonomické problémy, které zasáhnout celý svět. Jak v těchto dnech upozornil předseda Svobodných Libor Vondráček, velké turbulence je možné očekávat především v případě cen potravin, neboť světová produkce pšenice je minimálně ze čtvrtiny závislá na tom, co se vypěstuje v Rusku a na Ukrajině.

„Raketově rostoucí ceny komodit od nafty, elektřiny až po pšenici napovídají, jaký vývoj bude mít cena potravin v následujících měsících. Zásadní změny na straně nabídky ovlivní celý trh s potravinami. Množství zemědělských komodit, zejména pšenice, kterou Rusko a Ukrajina exportuje, je úctyhodné. Vývoz pšenice z těchto zemí je mezi 25 a 30 procent světového vývozu. Válečný stav a ekonomické sankce se již nyní na její ceně výrazně projevují,“ upozornil Libor Vondráček, předseda Svobodných, podle kterého zvýšení ceny pšenice, jedné z hlavních potravinářských surovin, započalo již před rokem, pokračovalo i letos. 

„Nyní explozivně rostoucí ceny, navazující na předchozí rychlý růst, nám dávají jedinečnou možnost vrátit polím jejich původní účel, tedy pěstování plodin pro výrobu potravin místo uměle podporovaného pěstování plodin technických, zejména řepky, které se používají pro výrobu složek povinně přimíchávaných do paliv,“ vyzdvihl Vondráček.  

Předseda Svobodných proto vyzval k tomu, abychom zrušili Green Deal a na polích pěstovali to, co uznají za vodné zemědělci, nikoliv politici a dotacemi pokřivená pravidla trhu.  

„Naštěstí, Česká republika je v pšenici dlouhodobě soběstačné. Každoročně se u nás sklidí zhruba 7 milionů tun obilovin, proti tomu spotřebujeme kolem 5 milionů,“ dodal Vondráček. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31