Zákaz aut na benzín a naftu: Co přinese a co ne?

Zákaz aut na benzín a naftu: Co přinese a co ne?

Zákaz dostupných aut pořád není definitivní. V roce 2026 je plánováno ještě jedno hlasování o konci spalovacích motorů. Do té doby máme šanci dát najevo, že s tímto nesouhlasíme. Nesmíme tento čas promarnit a musíme nesmyslný zákaz zastavit, dokud je to možné!

Co přinese zákaz aut na benzín a naftu?

S koncem výroby aut na benzín a naftu v roce 2035 a s úplným zákazem provozu za 15 let hrozí:

  1. Zákaz může radikálně snížit konkurenceschopnost českého hospodářství a ohrožuje statisíce pracovních míst nejen v automotive průmyslu.
  2. Z osobního auta se stane luxus, zákaz znepřístupní auta pro běžné lidi, protože si je nebudou moci dovolit. Povede k razantnímu poklesu životní úrovně občanů ČR. Zdraží nejen osobní ale i jiné druhy dopravy, což se promítne do cen všeho, co se dnes vozí po silnici.
  3. Podpoří další vylidnění venkova, kde dnes bez auta lze jen těžko fungovat, nezohledňuje preference, možnosti a potřeby spotřebitelů. Sníží možnost mobility lidí za prací, což celkově zpomalí ekonomiku a omezí možnosti výkonu svobody pohybu.
  4. Zákaz jednoho druhu aut brání v rozvoji všech technologií a hledání toho nejefektivnější řešení, např. nejnovější klasické motory mají stále menší spotřebu.
  5. Zákaz nás přibližuje totalitním režimům, protože podobné zákazy se hodí do totalitní, nikoliv svobodné společnosti.

Proč by nahrazení všech dnešních aut elektromobily byl problém?

  1. Zvýší naši surovinovou a technologickou závislost na Číně.
  2. Pozitivní efekt pro přírodu je přinejmenším sporný. Výroba elektromobilů a jejich baterií zvýší emise jinde ve světě. Likvidace baterií představuje problém pro recyklaci a nakládání s odpadem. Ani elektromobily rozhodně nebudou bez emisí.
  3. Způsobí to velké výkyvy spotřeby energie a ani dvojnásobná kapacita přenosové sítě nás možná neuchrání před black-outy.
  4. Pro pohon elektromobilů bude potřeba budovat nové elektrárny a často i otevírat již zavřené uhelné.
  5. Dle současných technologií by nahrazení aut elektromobily vedlo k vytěžení některých prvků na naší planetě a nutnosti zahájit těžbu na jiných planetách.

Podepište výzvu a přidejte se ke Svobodným. Spolu můžeme zastavit diskriminaci řidičů běžných aut i nesmyslný zákaz!

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31