Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Správa státních hmotných rezerv

Správa státních hmotných rezerv

Příjmy (2017): 45 000 000 Kč
Výdaje (2017): 2 559 094 440 Kč
Z toho na platy: 145 043 020 Kč
Počet zaměstnanců (2017): 378

Hospodaření

Úřad hospodaří s penězi ze státního rozpočtu a z vlastních příjmů (1,7 % rozpočtu).

Činnost

Úřad skladuje ve vlastních i pronajatých skladech ropu a další „strategické“ zásoby nakoupené z peněz daňových poplatníků v celkové hodnotě 25 miliard korun. Kromě ropy úřad skladuje luštěniny, maso a máslo (připomeňme že máslo, maso a obilí navíc kupuje za peníze daňových poplatníků i Státní zemědělský intervenční fond). Úřad dále skladuje 52 nákladních vozidel, 49 cisteren s pitnou vodu, 1 500 spacích pytlů, 13 tisíc litrových balených vod, 1 500 párů holínek, 1 500 konzerv s bramborovým gulášem, 1 500 žvýkaček. V roce 2012 nakoupil úřad ropu a ropné produkty za 1,4 mld. korun.

Hodnocení

Držení státních hmotných zásob je pozůstatkem socialismu, kdy stát udržoval zásoby strategických surovin, aby i v případě blokády země trvala výroba těžkého průmyslu. Dnes si vytvářejí případné strategické zásoby samy soukromé firmy na základě vlastního uvážení a státní zásobárna surovin je nadbytečná. V případě lokální katastrofy dokáže lidem nouzově dodat balené vody efektivněji soukromá humanitární pomoc. A v případě katastrofy většího rozsahu 1 500 spacích pytlů, párů holínek, konzerv s bramborovým gulášem a žvýkaček výrazně nepomůže.

Strategické vojenské zásoby si udržuje armáda. Státní nákupy ropy zbytečně – skrze zvyšování poptávky – zdražují ropu pro spotřebitele a svádí státní úředníky k nekalému obchodování s ropou (roční obrat úřadu je 40 miliard). Problémovost tohoto počínání ukázala kauza zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, jež úřadu dodávala naftu.

Kromě toho je dodávání zásob do státních hmotných rezerv výhodný byznys pro privilegované, včetně Agrofertu Andreje Babiše. Ten dodával obilí, maso, máslo i mléko, přičemž je kvůli podivným smlouvám na dodávku obilí prověřován policií.

Verdikt

Správa státních hmotných rezerv se přežila. Zásoby by se měly prodat a úřad rozpustit. Privatizací ropy, luštěnin, holínek a bramborového guláše ze skladů Správy státních hmotných rezerv by se dalo získat 25 miliard, roční úspora nákladů na provoz úřadu by činila přes 2 miliardy a další peníze by vynesl prodej skladů a budov úřadu.

Zdroj: rozpočet úřadu

Svobodni-31