Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní zemědělský intervenční fond

Státní zemědělský intervenční fond

Rozpočet (2016): 35 604 850 000 Kč
Z toho na platy: 504 352 000 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 1 198

Činnost

Na základě nařízení Rady a Komise EU a nařízení vlády ČR Státní zemědělský intervenční fond proplácí dotace zemědělcům a realizuje intervenční nákupy s cílem udržet cenu obilí, mléka, másla a cukru na úrovni stanovené Evropskou komisí. Objednává billboardy, rozhlasové a další reklamy pro značky Klasa a Regionální potravina, které mají propagovat potraviny vyrobené v ČR a v konkrétních krajích ČR.

V roce 2016 úřad sponzoroval kampaně: Mléko a mléčné výrobky, velké plus pro vás (3 miliony Kč), Olej nad zlato (509 tisíc Kč), Kvalita z Evropy – chutě s příběhem (25 milionů Kč) a také propagoval Českomoravský svaz mlékárenský a jeho výrobky v unii (25 milionů Kč) a v zemích třetího světa (14,7 milionu Kč).

Dále fond administruje podporu Programu rozvoje venkova, v rámci kterého mimo jiné dotuje agroenvironmentálně-klimatická opatření (např. integrovaná produkce révy vinné a ochrana čejky chocholaté) a předčasné ukončení zemědělské činnosti. Rovněž provádí společnou rybářskou politiku EU.

Hodnocení

Úřad svými zásahy do ekonomiky deformuje trh se zemědělskými produkty. Na zemědělství platíme nejen jako zákazníci; jako daňoví poplatníci platíme prostřednictvím úřadu přímé dotace zemědělcům, stavby intervenčních skladů nebo dotování exportu, čímž navíc poškozujeme zemědělce v zahraničí. Zemědělství je podnikání jako každé jiné, jehož cílem je dosáhnout zisku a podnikatelé v zemědělství by měli být ponecháni volnému trhu.

Verdikt

Státní zemědělský intervenční fond je pro naši ekonomiku škodlivý, a proto by měl být zrušen. Jsme si vědomi toho, že v prostředí dotací z tzv. společné zemědělské politiky EU by čeští zemědělci byli ve značně nevýhodném postavení. Jak se tomu bránit vysvětloval předseda Svobodných Petr Mach v online chatu:

Zrušením fondu by každopádně daňoví poplatníci ušetřili nejen téměř dvě miliardy na mzdy a administrativní výdaje, ale i přes deset miliard vyplacených dotací ze státního rozpočtu, které poškozují trh. Navíc by se český zemědělec konečně mohl naplno věnovat pěstování plodin a chovu zvířat namísto vyplňování žádostí o dotace.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31