Stávka lékařů může v prosinci ochromit nemocnice. V ohrožení jsou neakutní zákroky i noční provoz

Stávka lékařů může v prosinci ochromit nemocnice. V ohrožení jsou neakutní zákroky i noční provoz

Kdo potřebuje totální endoprotézu, nejspíše si bude muset počkat. I takový důsledek může mít protest lékařů proti přesčasům. Na problémy související s omezeným provozem některých oddělení, které povede třeba ke rušení neakutních operací, se připravují nemocnice po celém Česku. Ministrům zdravotnictví a práce zbývá už poslední měsíc, aby s lékaři našli nad přesčasy společnou řeč. Podle poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) může stávka zdravotníků vést i k tomu, že nebude mít kdo odsloužit noční směny v ambulanci.

Nechceme v nemocnicích bydlet a silně přetažený lékař může být sobě i pacientovi nebezpečný. Takové je poselství stovek lékařů po celé zemi směřované vedením nemocnic i zákonodárcům. Od prosince jich proto velká část odmítla brát přesčasy.

Třeba v olomoucké fakultní nemocnici nechce dál sloužit přesčasy víc než stovka lékařů. Vedení zařízení se v tuto chvíli snaží situaci řešit. „Výpověď z přesčasů podalo přibližně 110 lékařů z celkového počtu zhruba 580 sloužících doktorů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

S podobným scénářem se potýkají i v Jihlavě. V místní nemocnici odmítá sloužit přesčasy přibližně polovina z 300 lékařů. „Může dojít k omezení plánované péče, což se týká například plánovaných operací, jakou je třeba totální endoprotéza,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS mluvčí tamního zařízení Monika Zachrlová. Vedle toho ve Fakultní nemocnici v Brně se jedná o třetinu doktorů.

Lékaři přitom nejsou naštvaní na vedení nemocnic. Špatný je podle nich celý systém. „České zdravotnictví se nachází dlouhodobě v neuspokojivém stavu. Dochází k porušování zákona, které se děje už desetiletí a které se týká přesčasů. Jde o plošné porušovaní napříč celou zemí,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař ambulantního úseku Porodnickogynekologické kliniky FN Olomouc Ondřej Malchar.

Už nyní prý někteří slouží i víc než 800 hodin přesčasů ročně, a to často o víkendech. Zákonná norma je přitom maximálně 416 hodin. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se s lékaři sešel na konci října. Další schůzku přislíbil na příští týden.

„Tématem diskuze bylo vyjasnění, jaký je rozdíl mezi směnou, přesčasem a kombinací, ale i to, co stojí za pojmem 24hodinový pobyt na pracovišti. Chci, aby to bylo naprosto přesné,“ pronesl na konci října šéf resortu. Sami lékaři navrhují například omezit noční pohotovosti. Ty prý nemusí nutně držet každá nemocnice.

40 hodin týdně, zní od mladých lékařů

O sporných přesčasech hovořili ve vysílání CNN Prima NEWS i poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) a sportovní trenér a podnikatel Dalibor Veselý. Mladí lékaři jsou podle Veselého nuceni trávit v nemocnicích neúměrné množství času. Právě to bylo důvodem, proč opustil zdravotnické prostředí. „Zatímco všude v Evropě se množství práce snižuje, u nás se doktorům ještě navyšuje jenom proto, aby se legalizovalo něco, co bylo dříve nezákonné,“ uvedl podnikatel v souvislosti s pozměňovacím návrhem.

„Kdyby se mladí lékaři neozvali, systém pojede dál a nic se řešit nebude. Chceme se dostat k možnosti, že mít standardní pracovní týden o 40 hodinách je možné i pro profesi lékaře,“ vypíchl Veselý.

Podle zákonodárce je takový návrh možný, ale pouze za předpokladu, že dojde k výrazným změnám v celkovém pracovním systému. „V tuto chvíli je ale zavedení tohoto počtu pracovních hodin nemožné s přihlédnutím ke zhruba 20 tisícům lékařů, kteří jsou k dispozici,“ zdůraznil Philipp. Dodal rovněž, že v prosinci může docházet k tomu, že noční směny, zvláště v ambulanci, nebude mít kdo odsloužit. Pokud lékaři dodrží svůj slib, mohla by podle něj mít některá oddělení výrazně omezenou péči.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Dalibor Veselý

MUDr. Dalibor Veselý

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

MUDr. Dalibor Veselý

MUDr. Dalibor Veselý

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31