Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Prezidentův „řád a klid“ se po roce bortí, řekl Karel Diviš v duelu s Hilšerem při hodnocení Pavlova prvního roku

Prezidentův „řád a klid“ se po roce bortí, řekl Karel Diviš v duelu s Hilšerem při hodnocení Pavlova prvního roku

Prezident Petr Pavel by rád zosobnil heslo „řád a klid“, jeho motto se ale začíná postupně hroutit. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý kandidát na prezidenta Karel Diviš (Svobodní). Hlavu státu kritizoval mimo jiné za prodlevy při jmenování ústavních soudců. Naopak podle senátora Marka Hilšera (STAN), který také neúspěšně usiloval o prezidentské křeslo, Pavel naplňuje svá předsevzetí a v úřadu se chová spíše jako dobrý úředník než jako prezident aktivista.

Diviš a Hilšer se shodli na tom, že prezident je na svém postu reprezentativní a nepůsobí arogantně. „I když z něj opravdu vyzařuje jeho heslo ‚řád a klid‘, začíná se ono motto postupně bortit,“ uvedl však Diviš a zmínil kontroverze, jež doprovázely jmenování ústavních soudců, zvláště Roberta Fremra .

V návaznosti na to zmínil i nové složení Ústavního soudu a odmítnutí stížnosti poslanců ANO ohledně valorizace důchodů z minulého týdne . „Jako ekonom proti rozhodnutí nic nemám, ale jakožto občana mě překvapilo odůvodnění. Ač byla instance za bývalého předsedy Pavla Rychetského jakákoliv, vysvětlení měla vždy právní logiku,“ kritizoval Diviš představitele justice, který Pavlův postoj označil za velkou chybu.
Proti tvrzení Diviše se ohradil Hilšer. „Každý z patnáctičlenného sboru prošel pod značným drobnohledem, jsou to opravdoví odborníci. Je nutné říct, že prezident v této oblasti nemá vliv, nevinil bych ho. Jeho postoj po uzákonění návrhu nebyl ‚ani ryba, ani rak‘, jelikož ho sice podepsal, ale současně souhlasil s cestou Ústavního soudu,“ připustil senátor.

Prezident v jeho očích přesto naplňuje vše, co si předsevzal před uvedením do úřadu. „Chová se jako slušný prezident a je spíše dobrým úředníkem než aktivistou,“ konstatoval Hilšer v pořadu Zprávy Plus. Připomněl i jeho roli nositele zásadních témat. „Viděli jsme, jak reagovala politická scéna, když nadhodil otázku eura . Jednalo se o první signál z jeho strany, který měl vážný společenský kontext a rozproudil debatu. Zatím takové možnosti moc nevyužívá,“ shrnul senátor.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

PhDr. Mgr. Karel Diviš

PhDr. Mgr. Karel Diviš

podnikatel, bývalý prezidentský kandidát a kandidát do europarlamentu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31