Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní: Žádáme vládu, aby přestala státními slevami podporovat rizikové cestování a snížila daně uvalené na pohonné hmoty

Svobodní: Žádáme vládu, aby přestala státními slevami podporovat rizikové cestování a snížila daně uvalené na pohonné hmoty

Víme, že dotace a vysoké daně škodí ekonomice i za běžné situace. Za naprosto nepřijatelné ovšem považujeme to, aby vláda slevou 75 % z jízdného motivovala jednotlivce k chování, které lze dnes považovat za rizikové. Snížení daní na pohonné hmoty naopak uleví všem ještě fungujícím provozům a umožní cenovou dostupnost individuální automobilové dopravy, která je aktuálně velmi žádoucí.

Včasné uzavření hranic a uvalení karantény v tomto čase vnímáme jako nezbytnou a cílenou ochranu. I pro Svobodné je zdraví prioritou, a proto nabízíme vládě nápad, který mohl přijít na řadu jako jeden z prvních.

Prvně na řadu tlačíme opatření, která primárně chrání zdraví obyvatel a současně vnímají mimořádnost situace z pohledu zaměstnavatelů a živnostníků, tak aby po vyřešení situace nepřicházelo tolik lidí o svou práci. Víme, že paleta opatření vlády je stále pestrá, a i protože předpokládáme, že reakcí na některá z nich budou kroky vedoucí k razantnímu nárůstu inflace, nabízíme návrhy, které tomuto nejdou naproti.

  1. Žádáme vládu, aby okamžitě zrušila slevu 75 % na jízdné, která motivuje studenty a důchodce (rizikovou skupinu) k využívání hromadných dopravních prostředků. Spoje hromadné dopravy jsou pro lidi často cenově dostupnou cestou k několik kilometrů vzdáleným hypermarketům. Stát tak skrze slevu motivuje lidi ke dvojímu vystavení se riziku, jelikož jízda s nákupním košíkem, jenž prošel pod rukama desítkám lidí, po přeplněném obchodě, rozhodně není ideální. Pokud toto riziko chtějí lidé podstupovat, stát by v tom neměl hrát roli.
  2. Ti drobní podnikatelé, kteří v průběhu minulých let těžce překonávali státem nastavené překážky, dnes stojí v první linii z hlediska zásobování obyvatel potravinami. Menší, vesnické a pojízdné obchody lidé v současnost z obavy o své zdraví navštěvují ve větší míře než dříve. Svobodní jsou toho názoru, že by měl stát konečně docenit jejich trpělivost a odhodlání provozovat mnohdy nepříliš ziskové provozy, tím že zlevní nejen jejich zásobování i cestu zákazníků nejen k nim, aby se mohly lépe připravit na stále větší zájem o jejich služby.
  3. Takovým systémovým krokem je zasazení se o plošné snížení cen pohonných hmot. Vláda má podle našich výpočtů v rukách takové nástroje, které mohou snížit cenu plné nádrže automobilů o více než 350 Kč (téměř 25 % ceny). Zrušení podpory biopaliv v ceně benzínu (1,80 Kč/l), snížení spotřební daně (na EU povolenou hodnotu 9,50 Kč/l) a snížení DPH na pohonné hmoty (na 15 %) by mělo znamenat cenovou dostupnost zásobování i individuální dopravy a služeb, které s ní souvisí (např. rozvoz jídla a zásobování nejen seniorů bez aut, ale i třeba menších prodejen, které budou muset doplňovat zásoby častěji).

Republikové předsednictvo Svobodných


Pozn. velmi podobně si může počínat i v případě dieselu.
Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31