Svobodní: Žádáme vládu, aby přestala státními slevami podporovat rizikové cestování a snížila daně uvalené na pohonné hmoty

Svobodní: Žádáme vládu, aby přestala státními slevami podporovat rizikové cestování a snížila daně uvalené na pohonné hmoty

Víme, že dotace a vysoké daně škodí ekonomice i za běžné situace. Za naprosto nepřijatelné ovšem považujeme to, aby vláda slevou 75 % z jízdného motivovala jednotlivce k chování, které lze dnes považovat za rizikové. Snížení daní na pohonné hmoty naopak uleví všem ještě fungujícím provozům a umožní cenovou dostupnost individuální automobilové dopravy, která je aktuálně velmi žádoucí.

Včasné uzavření hranic a uvalení karantény v tomto čase vnímáme jako nezbytnou a cílenou ochranu. I pro Svobodné je zdraví prioritou, a proto nabízíme vládě nápad, který mohl přijít na řadu jako jeden z prvních.

Prvně na řadu tlačíme opatření, která primárně chrání zdraví obyvatel a současně vnímají mimořádnost situace z pohledu zaměstnavatelů a živnostníků, tak aby po vyřešení situace nepřicházelo tolik lidí o svou práci. Víme, že paleta opatření vlády je stále pestrá, a i protože předpokládáme, že reakcí na některá z nich budou kroky vedoucí k razantnímu nárůstu inflace, nabízíme návrhy, které tomuto nejdou naproti.

  1. Žádáme vládu, aby okamžitě zrušila slevu 75 % na jízdné, která motivuje studenty a důchodce (rizikovou skupinu) k využívání hromadných dopravních prostředků. Spoje hromadné dopravy jsou pro lidi často cenově dostupnou cestou k několik kilometrů vzdáleným hypermarketům. Stát tak skrze slevu motivuje lidi ke dvojímu vystavení se riziku, jelikož jízda s nákupním košíkem, jenž prošel pod rukama desítkám lidí, po přeplněném obchodě, rozhodně není ideální. Pokud toto riziko chtějí lidé podstupovat, stát by v tom neměl hrát roli.
  2. Ti drobní podnikatelé, kteří v průběhu minulých let těžce překonávali státem nastavené překážky, dnes stojí v první linii z hlediska zásobování obyvatel potravinami. Menší, vesnické a pojízdné obchody lidé v současnost z obavy o své zdraví navštěvují ve větší míře než dříve. Svobodní jsou toho názoru, že by měl stát konečně docenit jejich trpělivost a odhodlání provozovat mnohdy nepříliš ziskové provozy, tím že zlevní nejen jejich zásobování i cestu zákazníků nejen k nim, aby se mohly lépe připravit na stále větší zájem o jejich služby.
  3. Takovým systémovým krokem je zasazení se o plošné snížení cen pohonných hmot. Vláda má podle našich výpočtů v rukách takové nástroje, které mohou snížit cenu plné nádrže automobilů o více než 350 Kč (téměř 25 % ceny). Zrušení podpory biopaliv v ceně benzínu (1,80 Kč/l), snížení spotřební daně (na EU povolenou hodnotu 9,50 Kč/l) a snížení DPH na pohonné hmoty (na 15 %) by mělo znamenat cenovou dostupnost zásobování i individuální dopravy a služeb, které s ní souvisí (např. rozvoz jídla a zásobování nejen seniorů bez aut, ale i třeba menších prodejen, které budou muset doplňovat zásoby častěji).

Republikové předsednictvo Svobodných


Pozn. velmi podobně si může počínat i v případě dieselu.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31