Svobodní vyzývají primátora Hřiba k rezignaci

Svobodní vyzývají primátora Hřiba k rezignaci

Jedním ze základů principu právního státu je respekt k soukromému vlastnictví. Tento princip musí být bezpodmínečně respektován politiky napříč všemi úrovněmi státní a veřejné správy, stejně jako úředníky a pracovníky bezpečnostních institucí. Důležitým činitelem v ochraně právního státu jsou i média. Jakékoliv projevy nerespektu k soukromému vlastnictví nás od právního státu krok po kroku vzdalují, a jedním z nich je případ obsazení soukromého bytu v Jindřišské ulici skupinou aktivistů protestující proti Airbnb.

Původně víceméně nekomerční záležitost spadající do módního konceptu tzv. sdílené ekonomiky přerostla v regulérní oblast trhu se vším všudy – s tím rozdílem, že se od začátku vyvíjí jaksi nekontrolovaně, mimo regulace politiků a úředníků. To s sebou, jako ostatně všechno, přináší svá pozitiva i negativa. Pozitivem je jednoznačně naprosto dokonalá dostupnost levného ubytování takřka kdekoliv ve světě. Negativem občas je nepořádek či hluk od neukázněných turistů. Spatřujeme v nich pouhou záminku nepřátel svobody a trhu, jak zavádět další a další zbytečné a zhoubné regulace.

  1. Města i stát mají v rukou dostatečné nástroje, jak udržovat klid a pořádek a chránit majetek občanů před případnými neukázněnými turisty. Problémy, které jsou v médiích často líčeny jako průvodní jev krátkodobého pronajímání bytů přes Airbnb, jsou mnohdy kriminálního charakteru a spadají do působnosti policie. Namísto vymýšlení dalších regulací by bylo lépe zaměřit se na lepší spolupráci mezi policií a městskými strážníky.
  2. Apelujeme na řádnou ochranu práv lidí před levicovými aktivistickými skupinami, které v obsazování cizího majetku spatřují legitimní nástroj politického nátlaku. Přestože aktivisté měli tentokrát zpočátku právní titul k užívání prostor, smluvenou formu ani dobu užívání ale nedodrželi. Pronájmem bytu skrze Airbnb se pořizuje ubytovací služba, nikoliv jeviště pro politický aktivismus. Okupaci cizího majetku považujeme za nepřijatelné jednání, ať už jde o dům jako v případě Kliniky, byt, nebo třeba obří rypadlo důlní společnosti.
  3. Souhlas vrcholných politiků s pošlapáváním vlastnických práv považujeme za  velmi nebezpečný. Je to varovný signál do budoucna, který naznačuje, jak budou tito politici dále s právem na soukromé vlastnictví nakládat. Primátor Hřib se zúčastnil okupace bytu v Jindřišské ulici a vyjádřil se k ní souhlasně. V podstatě tím legitimizoval okupaci cizího majetku jako přijatelný nástroj politické propagace a posvětil tak každou další podobnou akci. Pošlapal tím základní princip právního státu, tedy respekt k soukromému vlastnictví, čehož se politik v tak vysoké funkci nesmí dopustit.

Jako nejvěrohodnější obhájci vlastníků a nejen těch, kteří nám dávají hlas v komunálních volbách, jej vyzýváme k okamžité rezignaci na svoji funkci primátora. Pokud tak neučiní sám, náš zastupitel zváží vyvolání hlasování o jeho odvolání na příštím jednání zastupitelstva hlavního města Prahy.

Republikové předsednictvo Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31