Svobodní: Vláda boj s koronavirem nepodcenila, teď je čas některé kroky přehodnotit a informovat lidi, aby nepropadali panice

Svobodní: Vláda boj s koronavirem nepodcenila, teď je čas některé kroky přehodnotit a informovat lidi, aby nepropadali panice

Nechceme v žádném případě podceňovat možná rizika, která epidemie koronaviru přináší, zároveň však nemůžeme automaticky souhlasit se vším, co naše vláda v souvislosti s epidemií dělá. Specifické vlastnosti onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2, jako je např. dlouhá inkubační doba, činí mnohá z opatření přinejmenším diskutabilními. Žádná opatření na ochranu zdraví občanů však nesmějí být nahodilá, míjící doporučení epidemiologů a sledující spíše samoúčelnou demonstraci síly – té se koronavirus nezalekne. Aktuální opatření svědčí o tom, že situace nebyla podceněna. Lidé tedy nemusí podléhat panice a vláda může přehodnotit některé své dosavadní kroky, které nesledují zpomalení šíření viru, ale míří na cíle jiné.

  1. Za nepřijatelný považujeme zákaz provádění testů na koronavirus soukromými laboratořemi, který snad bude definitivně přehodnocen. Považujeme jej za pouhý výraz rivality mezi státem a soukromými zdravotnickými zařízeními. Ve chvíli, kdy se mluví především o nutnosti zásadně zpomalit šíření koronaviru, je však co nejširší přístup k testování jedním z nejdůležitějších nástrojů, a vláda by k němu měla uvolnit přístup.
  2. Za ukázku nerozumného jednání vlády pokládáme faktické zestátnění celého trhu se zdravotnickými rouškami či respirátory, přestože podporujeme dočasný zákaz jejich vývozu. Jestliže firmy, které je vyrábějí nebo dovážejí, nesmějí prodávat ani část za tržní cenu (např. pro profese v prašném prostředí či zubaře), pak to považujeme za plýtvání cennými zdroji. Firmy, které by díky větším ziskům mohly najmout více personálu na výrobu roušek, tak tyto peníze nedostanou, což nepovede k jejich rozvoji a roušky zůstanou dlouhodobě nedostatkovým zbožím.
  3. Za nejzávažnější považujeme, že zestátnění trhu s rouškami a respirátory smrtelně ohrožuje osoby chronicky nemocné nebo s poškozenou imunitou (např. v důsledku chemoterapie), kteří se potřebují chránit nejen před viry, ale zejména před bakteriemi, a tyto roušky nyní nemohou dostat. Vláda, která odeslala 1. března leteckým speciálem 43 tisíc roušek či respirátorů na pomoc Číně, by měla v nejbližší době požádat o zaslání podobného počtu zdravotnických potřeb opačným směrem. Situace v miliardové Číně se totiž stabilizuje a 43 tisíc je pro ně pouze zlomkem z celkového počtu roušek na jejich území.
  4. Nemáme tolik informací, abychom mohli tvrdit, že žádná další opatření nejsou třeba. Varujeme ovšem před přistoupením na to, že je třeba “hlavně něco dělat”, aby se neřeklo, že se nic neděje. Hrdiny dnešních dnů jsou zdravotníci a další lidé, kteří s nakaženými přichází do kontaktu, ti skutečně dělat musí. Těm, kteří právě mobilizují své síly na práci v terénu pro následující perné dny, patří naše velká úcta.
    Vláda by nyní čas, získaný přísnějšími opatřeními než v okolních státech, mohla věnovat spíše informační kampani, aby lidé s dotazy mířili na hygienické stanice a nezahlcovali linku záchranné služby. Aby znali pravidla prevence a hlavně nepropadali panice, která by mohla ještě zhoršit nevlídný stav naší ekonomiky, jenž od začátku roku zaznamenáváme.

Republikové předsednictvo Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31