Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní podporují stanovisko Podnikatelských odborů k obhajobě maloobchodu

Svobodní podporují stanovisko Podnikatelských odborů k obhajobě maloobchodu

Tisková zpráva, Praha, 22. 2. 2021

STANOVISKO SVOBODNÝCH:

Svobodní vítají rozhodnutí Ústavního soudu, které považují za důkaz necitlivosti plošných opatření vlády. Vláda neodůvodněnými restrikcemi poškozuje maloobchod a střední třídu v České republice obecně. Vyslovujeme absolutní souhlas se stanoviskem Podnikatelských odborů.

Podnikatelské odbory – Bábek: Máme to černé na bílém. Vláda likviduje živnostníky a drobné podnikatele.

Podnikatelské odbory vítají rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého bylo uzavření maloobchodu nezákonné. Potvrdilo se tak, že vláda neměla žádné relevantní důvody k zavírání malých obchodů a opatření, která vydala, se neopírají o odborná doporučení. „Máme to černé na bílém. Vláda jednala v zásadním rozporu s ústavou a cíleně tak likvidovala a šikanovala živnostníky a drobné podnikatele,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory upozorňují zejména na skutečnost, že ještě na sklonku minulého roku se ministr obrany a člen krizového štábu Lubomír Metnar zaštiťoval odbornými analýzami, které měly potvrzovat, že se virová nákaza šíří nejrychleji právě v maloobchodech. Tyto analýzy nikdy nepředložil a nebyly předloženy ani jako důkaz pro rozhodování soudu. Soud naopak konstatoval, že z žádného relevantního zdroje není patrné, na základě čeho vláda rozhodovala.

Nález Ústavního soudu neznamená otevření maloobchodu, protože současná opatření jsou vyhlášena díky novému nouzovému stavu. „Rozhodnutí zavřít malé obchody však vláda znovu nijak neodůvodnila. Podnikatelské odbory tedy požadují okamžité zastavení restrikcí a nápravu stavu. Tedy plné otevření všech obchodů, bez rozdílu,“ tvrdí Bábek. Podle něho je dnes na místě rovněž otázka plné náhrady škod, které vláda způsobila živnostníkům a drobným podnikatelům svým nezákonným konáním.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. -mají více než 14 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Republikové předsednictvo Svobodných

Případné dotazy prosím směřujte na:
mluvci@svobodni.cz, +420 773 071 301
PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31