Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní podporují Číňany v boji proti bezpráví

Svobodní podporují Číňany v boji proti bezpráví

Svobodní za jednu z nejcennějších hodnot považují svobodu jednotlivce. Základem politického systému je pro nás možnost svobody projevu (včetně veřejných shromáždění), aby se následně mohla odehrávat svobodná politická soutěž a občanům nemohla být byť formálně demokratickými postupy upírána občanská práva. Tuto možnost svobody projevu se nyní snaží násilníci ve službách Čínské vlády upřít a počínání covidofašistických úředníků končí často zcela tragicky jako ve městě Urumqi.

Záběry a svědectví o brutálním zacházení nejen s protirežimními demonstranty, ale i se zcela náhodnými kolemjdoucími, nelze přejít bez povšimnutí. Jedná se o čiré zlo neslučitelné s právním státem, které je třeba jasně pojmenovat a odsoudit. Relativizovat a bagatelizovat tyto zásahy, nebo pro ně dokonce hledat pochopení, není na místě.

Je dobře, že se alespoň někteří představitelé naší politické reprezentace vyjadřují v podobném duchu, přesto považujeme za varující, jak málo se v posledních měsících naši představitelé k podobným zákrokům vyjadřují.

S ohledem na naši vlastní historickou zkušenost by to ani nemělo být jinak. Považujeme za krajně nešťastné, pokud u někoho obava z vlivu bývalého východního bloku (spojování ruských trollů s proticoviovými demonstracemi) převažuje natolik, že dá přednost podpoře očividně nesvobodného režimu a není schopen chování v Číně odsoudit.

K vítězství zla stačí, aby dobří lidé nic nedělali. Nemůžeme však nepravosti světa napravovat silou a svou svobodu si v první řadě musí občané ve svých zemích vybojovat sami bez intervence jiné cizí státní moci. Proto přejeme občanům Číny, aby se úspěšně zbavili tyranie a začali psát novou kapitolu svých dějin, která jim přinese lepší a svobodnější budoucnost.

Nemůžeme a nesmíme však mlčet, když nějaký národ bojuje za svou budoucnost neboť doufáme, že se násilí represivních složek vůči občanům projevujícím odlišný názor nestane praxí i u nás, jako to například nedávno na vlastní kůži pocítili Bělorusové nebo Katalánci demonstrující za samostatnost svého regionu.

Primárně nám jde o svobodu a občanská práva lidí na území České republiky, pokud ovšem nebudeme schopni odsoudit nesvobodu a tyranii v okolních zemích, může se snadno stát, že tyto praktiky budou vnuceny i našim občanům jako nový normál.

Stanovisko předsednictva Svobodných

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31