Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Stanovisko Svobodných k prezidentským volbám 2023

Stanovisko Svobodných k prezidentským volbám 2023

Volby mají být oslavou demokracie. Pochybení ministerstva vnitra při zkoumání petic kandidátů ovšem naznačují, že přípravy na tuto oslavu jsou doslova zpackané a nepochybně jsou zcela nedůstojné vzhledem k vážnosti prezidentského úřadu.

Požadavek na získání podpory 50 000 občanů se de facto smrsknul na požadavek získat dostatečné množství důvěryhodných informací o občanech. Přičemž pokud by se do celého procesu nezapojil Nejvyšší správní soud, tak by tento požadavek byl ještě doplněn o požadavek na občana, aby psal dostatečně krasopisně.

Tato přísnost je v přímém rozporu s tím, že nikdo nezkoumá pravost podpisu jako takového. To v případě nějakého excesu umožňuje získat nominaci těm, kteří mají v týmu lidi disponující osobními údaji občanů, kteří píší čitelně a ani se nemusí pokoušet věrně „falšovat“ podpis petenta.

Nejvyšší správní soud při svém zkoumání zjistil mnohá exemplární pochybení Ministerstva vnitra při kontrole platnosti podpisů na petičních arších a oficiální stanovisko Svobodných k prezidentským volbám, tak míří zejména ke změně volební procedury, neboť hranice 50 000 podpisů pro občanské kandidáty je mimořádně vysoká[1].

V této souvislosti se sluší připomenout, že Ústavní soud vyzval již před deseti lety, aby v případě, že zákonodárce nesníží hranici 50 000 podpisů zvážil alespoň změnit ostatní procesní pravidla. Od roku 2012 se bohužel nic v tomto směru nezměnilo a tzv. „nulté kolo“ přímé prezidentské volby dál vytváří kontroverze.

Svobodní proto při ne/vyslovení doporučení k volbě prezidenta přihlédli nejen k výsledku vnitrostranického hlasování, ale také k těmto kontroverzím při registraci.

V našem hlasování[2] cca 28 % členů a příznivců podpořilo variantu „nepodpořit nikoho“. Hlasování jako takové však bylo ovlivněno pochybnostmi okolo registrace jednotlivých kandidátů. Přesto největší podporu ze všech získal kandidát Karel Janeček, který podle ministerstva vnitra v celkové populaci dostatečnou podporu nemá. S odstupem za ním pak skončil Jaroslav Bašta a jako třetí s odstupem Karel Diviš, který byl do prezidentské volby dodatečně vrácen.

Více než polovina hlasujících by tak nepodpořila nikoho z registrovaných kandidátů a žádný z kandidátů nezískal podporu ani 30 % hlasů, což odpovídá skutečnosti, že žádný z kandidátů nesdílí v dostatečné míře názory Svobodných. Svobodní pro prezidentské volby oficiálně nedoporučují žádného kandidáta.

Naše doporučení tak směřuje pouze k zákonodárcům. Navrhujeme zavedení tzv. australského systému voleb, který eliminuje všechna negativa dvoukolového systému a zároveň vyžaduje podporu nadpoloviční většiny voličů. V rámci registrace kandidátů by mělo být sníženo kritérium počtu podpisů pro občanské kandidáty a zavedena možnost podepsat petici i elektronicky, tak aby tyto podpisy nemohly být zpochybňovány. Za předpokladu, že k těmto změnám nedojde, je namístě se zamyslet, zda by nebyl lepší návrat před rok 2013.

Stanovisko předsednictva Svobodných


[1] Přehled zemí v Evropě s přímou volbou prezidenta a možností občanských kandidátů:

ZeměPočet podpisů pro občanské kandidáty% z počtu obyvatelDalší podmínky
Černá Hora76711,500%či strana
Rumunsko2000000,994% 
Litva200000,680% 
Makedonie100000,485% 
Česko500000,476% 
Island15000,461% 
Finsko200000,367%+ strana
Slovensko150000,277% 
Polsko1000000,260% 
Slovinsko50000,242% 
Chorvatsko100000,233% 
Portugalsko75000,072% 
Rakousko60000,071% 
Bulharsko25000,034% 

[2] Výsledek hlasování členů a příznivců, které proběhlo od 4. do 10. 12. 2022:

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31