Od r. 2014 do září 2017 byl poslancem Evropského parlamentu.
Učitel
Narodil se 6. května 1975 v Praze, vystudoval gymnázium Na Zatlance a následně Vysokou školu ekonomickou v Praze. V r. 1997 absolvoval bakalářský studijní program statistika a ekonometrie, v r. 1999 pak inženýrský studijní program finance. V roce 2003 na této škole obhájil disertační práci na téma „Teorie ražebného a inflační daně“.
V roce 1998 založil časopis Laissez-Faire a 10 let byl jeho šéfredaktorem. Od r. 1996–98 učil angličtinu na jazykové škole. V letech 2000–08 přednášel ekonomii na Vysoké škole ekonomické, od roku 2010 na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) a Vysoké škole ekonomie a managementu (VŠEM). Po zvolení europoslancem v roce 2014 z časových důvodů ukončil svůj úvazek na VŠEM, ale dál učí na VŠFS.
Napsal dvě knihy:
- Úskalí evropské integrace. Praha 2002, 75 stran. ISBN 80-86547-09-4
- Jak vystoupit z EU. Praha 2010, 103 stran. ISBN 978-80-254-6624-7
Ekonom
V letech 1999 až 2009 působil jako překladatel a ekonomický poradce, v r. 2006–08 pracoval v KBC Bank. Od založení Centra pro ekonomiku a politiku v roce 1999 působil jako jeho vedoucí, v r. 2003 se stal výkonným ředitelem (funkce se vzdal po založení Strany svobodných občanů v r. 2009). V letech 2003–2007 byl poradcem prezidenta republiky V. Klause. Působil též v mezistranické komisi pro důchodovou reformu.
Kritizuje státní dluh ČR, prosazuje přijetí zákona o vyrovnaném státním rozpočtu a také úplné postupné zrušení daně z příjmů fyzických osob. Je pro jednotnou sazbu DPH, která by měla 14 %. Zvýšení daní by podle něj mělo být možné pouze po schválení v referendu. Prosazuje zrušení minimální mzdy. Je proti povinnému přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty, protože to zdražuje ceny pohonných hmot. Lék na korupci podle něj spočívá ve snížení státního přerozdělování a zrušení dotací. Chce také zrušit, nebo aspoň výrazně snížit, státní příspěvky politickým stranám.
Mach říká, že investiční pobídky nepřinášejí hospodářský růst. Je proti pozitivní diskriminaci, protože je nespravedlivá a škodí paradoxně i těm, které má zvýhodňovat. Prosazuje legalizaci švarcsystému a privatizaci státních podniků, protože stát podnikat neumí.
Lídr
V letech 1995–98 byl členem Mladých konzervativců (v r. 97 byl jejich předsedou). Od roku 1997–2007 byl členem ODS, z níž vystoupil proto, že přestávala prosazovat myšlenky lidské svobody a její předseda M. Topolánek prosazoval Lisabonskou smlouvu. A protože, jak říká podobně jako mnoho dalších občanů nedokázal najít stranu, kterou bych mohl volit, tak v r. 2009 založil Stranu svobodných občanů. Na ustavujícím sněmu dne 14. února 2009 byl zvolen předsedou strany a poté ho její členové v této funkci hlasováním potvrdili opakovaně v letech 2010, 2012, 2013, 2015 a 2017.
Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval jako lídr Svobodných, byl zvolen europoslancem a od začátku byl místopředsedou politické frakce EFDD. K 1. září 2017 se vzdal postu europoslance. „Národní parlament považuju za důležitější. Chci se věnovat kampani a dovést Svobodné do Sněmovny,“ řekl.
Na začátku roku 2015 se osobně aktivně zapojil do kauzy dětí odebraných rodině Michalákových norským úřadem Barnevernet. Aktivně se zastává lidí, kteří se stali terčem státní šikany – angažoval se tak např. v kauze makléřky Noskové, která čelila provokaci od p. Balogové, najaté úřadem ombudsmanky. Založil také „fond na pomoc obětem provokací nebo státní šikany“, jehož prostřednictvím pomáhá lidem, kteří se stali terčem státní šikany – utrpěli např. nespravedlivě pokutu apod. Fond vznikl ze sbírky na podporu právě paní Noskové – soud totiž nakonec rozhodl, že pokutu platit nemusí, proto vybrané peníze nebyly potřeba, a jsou tedy k dispozici obětem podobného nefér jednání od státu).
Petr Mach sám sebe charakterizuje jako klasického liberála, hlásí se k pravici a je hlasitým kritikem EU. Jako své vzory uvádí Karla Havlíčka Borovského, Benjamina Franklina, Nigela Farage, Frédérica Bastiata a Davida Huma. Za ideální model státu považuje štíhlý stát s minimálními daněmi.
Prosazuje uspořádání referenda o setrvání ČR v EU, protože, jak říká, žijí zde 3 miliony lidí, kteří v r. 2004 neměly možnost o našem vstupu rozhodnout. Členství v EU nepovažuje pro ČR za výhodné, protože omezuje svobodu lidí i pravomoc státu ve prospěch Bruselu, a proto je pro vystoupení ČR z EU. Angažoval se v politických kampaních proti Lisabonské smlouvě a Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM). Je proti přijetí Eura v ČR. Podporuje volný obchod mezi státy – a jak říká, na to není potřeba přebujelá byrokracie EU.
Otec
V roce 2014 se oženil s novinářkou Andreou Holopovou. 29. listopadu 2016 se jim narodil syn Jonáš. Se svou ženou Andreou se hodně věnují charitě (pravidelně např. podporují Domov sv. Karla Boromejského v Praze 6, který pečuje o seniory), ale o tom mluví jen zcela výjimečně, neboť tyto aktivity považuje výlučně za své soukromí.
Více na petrmach.cz