Tahle doba není normální. Primář z Bulovky již nemůže mlčky přihlížet

Tahle doba není normální. Primář z Bulovky již nemůže mlčky přihlížet

Protože současná politická garnitura nedělá nic proto, abychom se vrátili ke zdravému rozumu a normálnímu životu, musejí do politiky přijít noví lidé, kteří přinesou změnu. Myslí si to alespoň primář a kardiolog Fakultní nemocnice na Bulovce Miroslav Erbrt. Právě proto se i on rozhodl, že již nemůže mlčky přihlížet a sám chce k této změně přispět tím, že se bude ucházet v podzimních volbách do Senátu o důvěru voličů v senátním obvodu Prahy 8.

Pane doktore, co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do Senátu? Byla to nějaká konkrétní událost nebo dlouhodobé přesvědčení?

O post senátora se ucházím proto, že spousta věcí kolem mě – mne, lidově řečeno, štve. Dnešní doba mi připadá zcela vykloubená z normálu. A je to čím dál horší. Je potřeba se přece jen vrátit ke zdravému rozumu, žít normálně, chovat se normálně. A protože stávající politická garnitura s tím nic nedělá, musejí přijít do politiky noví lidé, kteří přinesou změnu, v tomto případě změnu k normálu. A já bych rád k této změně také přispěl. Pozice v Senátu mi z řady důvodů připadá nejvhodnější.

Znamená vaše kandidatura, že plánujete opustit práci primáře a kardiologa ve Fakultní nemocnici Bulovka, nebo se chystáte obě role skloubit?

Svou prací pomáhám lidem, dělám to nesmírně rád, a pokud to bude možné, rád bych lidem pomáhal i nadále. Myslím, že je to důležité i pro udržení si kontaktu s reálným světem. 

Jakým způsobem ovlivnila dnešní politická situace vaše rozhodnutí vstoupit do politiky?

Zásadně. Po 35 letech od sametové revoluce máme zeširoka nakročeno vrátit se opět zpět před rok 1989 k režimu, který jsme už více nechtěli, tj. socialismu, kterým těžce stoná současná západní Evropa. Navíc socialismu zelenému, který se zdá být ještě horší nežli ten, který jsme před r. 1989 zažili. Ztráta národní suverenity, nesvoboda, násilná integrace a hypertrofický, tedy zbytněný „Evropský stát“ řízený z Bruselu, centrálně řízená dotační ekonomika, kvóty, to vše podtržené devastujícím zeleným náboženstvím, zvaným Zelená dohoda nebo Green Deal, nastavujícím pro občany EU trajektorii chudoby, tomu všemu je potřeba říci rezolutní NE.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za stranu Svobodní? Co vás na jejich programu a idejích nejvíce oslovilo?

Profiluji se jako svobodomyslný člověk, ekonomický liberál, hodnotový konzervativec a eurorealista. Moje osobní politické krédo je: Svoboda, suverenita, prosperita. Z této pozice jsou mi politicky nejblíže Svobodní.

Na které oblasti se plánujete v Senátu zaměřit? Máte nějaké konkrétní plány nebo návrhy, které byste chtěl prosadit?

Samozřejmě že mým celoživotním tématem je medicína. To ale neznamená, že bych se chtěl zaměřit jenom na agendu zdravotnictví. Plně respektuji, že v Senátu je více lékařů, ale současně je pravda i to, že právě úroveň a rozvoj medicíny je jedním z nejdůležitějších faktorů spokojenosti našich spoluobčanů. Dovolím si říci, že se cítím být kompetentní i k posuzování ekonomických otázek a dalších společenských témat. Velkým tématem je pro mě problematika dopravy, kterou vnímám hlavně jako uživatel, což je ovšem nakonec přece ten nejdůležitější pohled, obecně vnímám palčivě hrozbu dopadu Zelené dohody na naše občany. Pro svou budoucí práci v Senátu vnímám jako úplně nejdůležitější svůj nadhled daný životními zkušenostmi a s tím spojené nepodléhání různým momentálním trendům. A možná to nebude do dnešní doby úplně „trendy“, ale v dnešní době považuji za velmi důležité vlastnosti rozvahu, klid a elementární slušnost, kterými, pevně věřím, disponuji. 

Převzato z Parlamentních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Miroslav Erbrt

MUDr. Miroslav Erbrt

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

MUDr. Miroslav Erbrt

MUDr. Miroslav Erbrt

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31