Svobodní si připomínají výročí 17. listopadu.

Svobodní si připomínají výročí 17. listopadu.

Tisková zpráva, Praha, 17. 11. 2020

 
Svobodní si dnes připomněli 31. a 81. výročí 17. listopadu. Stanovení přesného data “československého bodu zlomu” ovlivnily události, které se staly přesně před 81 lety a nebyly zrovna pozitivní. 🇨🇿 Právě tragické události ze 17. listopadu 1939, byly vhodnou záminkou pro povolení shromáždění o 50 let později v době, kdy komunistický režim ztrácel pomalu, ale jistě na síle.
 
Proto se náš předseda, Libor Vondráček a první místopředseda, Jan Dočekal v doprovodu dvou pražských zastupitelů (Tomáš Štampach a Radovan Koutský), nejprve vydali k Hlávkovým kolejím, aby položili květinu na místo, kde je 17. listopad zapsán v naší historii černou barvou.
 
„Boj za svobodu a odpovědnost nikdy nekončí a my nesmíme zapomínat na naše předky, kteří za ní položili v listopadu 1939 život. Neměli bychom tedy ani zapomínat, že dnešek je v souvislosti s tím i “mezinárodním dnem studenstva“,“ uvedl Libor Vondráček důvody, proč první kroky Svobodných vedly k Hlávkově koleji.
 
Odtud zamířili Svobodní na Národní třídu, kde opět položili kytici a zapálili svíčku. ✌️ Radovan Koutský, první porevoluční starosta města Jáchymov, na místě zavzpomínal na atmosféru i počasí, které tu panovalo 17. 11. 1989. „Jsem rád, že tu s námi Radovan, jako očitý svědek události, opět byl. Díky jeho vyprávění si lépe uvědomujeme, že i když nemusíme souhlasit se vším, co se v našem státě od té doby odehrálo, vydali jsme se v následujících týdnech po 17. 11. 1989 jako země tím jednoznačně správným směrem. 🇨🇿 Pryč od vlády jedné strany. Pryč z izolace. Pryč z područí mocného souseda. Vydali jsme se směrem ke svobodným volbám a svobodě slova, směrem ke svobodě a odpovědnosti jednotlivce, směrem, který není radno měnit, protože cesta zpět se může hledat hodně složitě,“ řekl o účasti na místě náš předseda Libor Vondráček.
 
Naší účastí jsme chtěli poděkovat těm, kteří se postavili zločinnému režimu, abychom se na něj dnes mohli dívat jen jako na smutnou kapitolu 40 let naší historie, kterou není radno opakovat. Před tím, abychom opakování tohoto období šli naproti, varoval dnes na svém Facebooku i senátor Jaroslav Chalupský, zvolený za Svobodně v obvodu Pelhřimov:
 
„Dnes je významný den! Jeden z mála historických mezníků, který si osobně pamatuji a nemám ho předžvýkaný z učebnic. Mám osobně zažitou emoci z toho roku 1989 i z let následujících. Mohu porovnávat různé časové okamžiky v té jednatřicetileté epoše. Mám pocit, že se po spirále dostáváme opět do bodu, kdy bude opět potřeba bojovat za svobodu a demokracii. My si ji totiž necháváme sami okusovat, necháváme se balamutit, necháváme se svazovat „bohulibými pentlemi“ a často pro stromy přehlédneme les. Nenechme si to. Snažme se vidět smysl a nenechat si kvůli emocím zatemnit mozek! Ďábel je totiž skryt v maličkostech. O jednom nicotném příkladu jsem cítil potřebu napsat pár řádek. Je to taková „slepičí kauza“, ale důležitá, je podstata. Obávám se, že nejde o welfare slepic, na který to bylo navlečeno, ale o vajíčkový byznys. Člověk, jeho svoboda a demokratické principy, musí být vždy číslo jedna na zřeteli!“
 

 

PhDr. Marek Hejduk, LL. M., MBA – tiskový mluvčí

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31