Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní se ostře ohradili vůči volební spolupráci s SPD a předestřeli svůj plán pro „eurovolby“

Svobodní se ostře ohradili vůči volební spolupráci s SPD a předestřeli svůj plán pro „eurovolby“

Strana Svobodní, která si v posledním průzkumu volebních preferencí agentury Kantar výrazně polepšila, důrazně odmítá myšlenku spolupráce s SPD.

Poté, co bruselská zpravodajka Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová sdělila ve čtvrtečním rozhovoru kolegovi Skalickému, že Tomio Okamura jí měl říct, že jeho SPD bude spolupracovat na kandidátce do Evropského parlamentu (EP) se stranou Svobodných, druzí jmenovaní se vůči takové spolupráci obratem ohradili na platformě X a druhého dne i v tiskové zprávě.

„Svobodní se rozhodně nechystají kandidovat s SPD. Naše vedení nikdy o ničem takovém nejednalo! Tuto lživou informaci, která již podruhé kvůli panu Okamurovi zazněla v mediích, zásadně odmítáme!“ oznámili Svobodní na platformě X s vyobrazením Okamury s nosem Pinocchia.

„Poprvé to řekl Tomio Okamura ve vysílání TV Barrandov,“ pokračovalo sdělení Svobodných. To sice není úplně přesné, neboť v inkriminovaném rozhovoru z 30. ledna 2023 sdělil Okamura Jaroslavu Soukupovi z TV Barrandov, že „teď jak víte, podpořili Jaroslava Baštu i Svobodní“ (a nešlo tedy o společnou kandidaturu do EP), nicméně vůči tomuto konstatování se tehdy Svobodní ohradili také a označili jej jako lživé.

„Svobodní s SPD nejednají a nebudou jednat o žádné spolupráci, protože se zásadně liší v programu i v hodnotách,“ konstatovali Svobodní v pátek v tiskové zprávě.

Obrátil jsem se jménem deníku Epoch Times na stranu SPD s žádostí o vyjádření, zda předseda Okamura opravdu sdělil Trachtové, že SPD „bude spolupracovat na kandidátce [do EP] se Svobodnými a Petrem Machem“. Do doby publikování zprávy však SPD (ostatně jako zatím pokaždé na jakýkoliv můj dotaz) neodpověděla.

Svobodní se v tiskovce také vyjádřili k Petru Machovi, který již pět let není jejich členem, a označili za „ostudné“, že tento jejich bývalý předseda „spojil své jméno s SPD“.

Plány Svobodných do „eurovoleb“

„Svobodní hodlají v europarlamentu hlasovat tak, aby byla EU transparentnější, efektivnější a respektovala suverenitu členských států. Svobodní také podporují volný trh, snižování daní a byrokracie, ochranu soukromí a lidských práv, a zrušení zákazu aut se spalovacím motorem v roce 2026,“ konstatují dále v tiskové zprávě a dodávají (tučně zvýrazněno autory zprávy): „Svobodní také vyzývají voliče, aby nepodléhali lžím a manipulaci SPD, ale aby si udělali vlastní názor na základě programu a osobnosti kandidátů.

Strana, kterou nyní vede Libor Vondráček, se označuje za „jedinou pravicovou stranu Česku, která hájí svobodu, demokracii a právní stát“.

Právě Vondráček má být dále dle tiskové zprávy lídrem strany do eurovoleb: „Svobodní mají za lídra do EP velmi aktivního a inteligentního mladého právníka, který se specializuje na evropské právo, a to předsedu strany Libora Vondráčka. Libor Vondráček je schopný a kvalifikovaný kandidát, který Svobodné jako jedinou parlamentní pravicovou politickou stranu dobře prezentuje občanům.“

Strana jej nabízí i jako alternativu voličům ODS.

„Libor Vondráček je také atraktivní volbou pro voliče ODS, kteří už ztratili důvěru v pseudopravicové vedení vlády Petra Fialy,“ uvádí dále tisková zpráva Svobodných.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31