Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní se ostře ohradili vůči volební spolupráci s SPD a předestřeli svůj plán pro „eurovolby“

Svobodní se ostře ohradili vůči volební spolupráci s SPD a předestřeli svůj plán pro „eurovolby“

Strana Svobodní, která si v posledním průzkumu volebních preferencí agentury Kantar výrazně polepšila, důrazně odmítá myšlenku spolupráce s SPD.

Poté, co bruselská zpravodajka Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová sdělila ve čtvrtečním rozhovoru kolegovi Skalickému, že Tomio Okamura jí měl říct, že jeho SPD bude spolupracovat na kandidátce do Evropského parlamentu (EP) se stranou Svobodných, druzí jmenovaní se vůči takové spolupráci obratem ohradili na platformě X a druhého dne i v tiskové zprávě.

„Svobodní se rozhodně nechystají kandidovat s SPD. Naše vedení nikdy o ničem takovém nejednalo! Tuto lživou informaci, která již podruhé kvůli panu Okamurovi zazněla v mediích, zásadně odmítáme!“ oznámili Svobodní na platformě X s vyobrazením Okamury s nosem Pinocchia.

„Poprvé to řekl Tomio Okamura ve vysílání TV Barrandov,“ pokračovalo sdělení Svobodných. To sice není úplně přesné, neboť v inkriminovaném rozhovoru z 30. ledna 2023 sdělil Okamura Jaroslavu Soukupovi z TV Barrandov, že „teď jak víte, podpořili Jaroslava Baštu i Svobodní“ (a nešlo tedy o společnou kandidaturu do EP), nicméně vůči tomuto konstatování se tehdy Svobodní ohradili také a označili jej jako lživé.

„Svobodní s SPD nejednají a nebudou jednat o žádné spolupráci, protože se zásadně liší v programu i v hodnotách,“ konstatovali Svobodní v pátek v tiskové zprávě.

Obrátil jsem se jménem deníku Epoch Times na stranu SPD s žádostí o vyjádření, zda předseda Okamura opravdu sdělil Trachtové, že SPD „bude spolupracovat na kandidátce [do EP] se Svobodnými a Petrem Machem“. Do doby publikování zprávy však SPD (ostatně jako zatím pokaždé na jakýkoliv můj dotaz) neodpověděla.

Svobodní se v tiskovce také vyjádřili k Petru Machovi, který již pět let není jejich členem, a označili za „ostudné“, že tento jejich bývalý předseda „spojil své jméno s SPD“.

Plány Svobodných do „eurovoleb“

„Svobodní hodlají v europarlamentu hlasovat tak, aby byla EU transparentnější, efektivnější a respektovala suverenitu členských států. Svobodní také podporují volný trh, snižování daní a byrokracie, ochranu soukromí a lidských práv, a zrušení zákazu aut se spalovacím motorem v roce 2026,“ konstatují dále v tiskové zprávě a dodávají (tučně zvýrazněno autory zprávy): „Svobodní také vyzývají voliče, aby nepodléhali lžím a manipulaci SPD, ale aby si udělali vlastní názor na základě programu a osobnosti kandidátů.

Strana, kterou nyní vede Libor Vondráček, se označuje za „jedinou pravicovou stranu Česku, která hájí svobodu, demokracii a právní stát“.

Právě Vondráček má být dále dle tiskové zprávy lídrem strany do eurovoleb: „Svobodní mají za lídra do EP velmi aktivního a inteligentního mladého právníka, který se specializuje na evropské právo, a to předsedu strany Libora Vondráčka. Libor Vondráček je schopný a kvalifikovaný kandidát, který Svobodné jako jedinou parlamentní pravicovou politickou stranu dobře prezentuje občanům.“

Strana jej nabízí i jako alternativu voličům ODS.

„Libor Vondráček je také atraktivní volbou pro voliče ODS, kteří už ztratili důvěru v pseudopravicové vedení vlády Petra Fialy,“ uvádí dále tisková zpráva Svobodných.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Politická rozprava: Pavel Strunz o účelovém používání předběžné opatrnosti

Proslov z Republikového sněmu, 11. 11. 2023.

PŘEPIS PROJEVU

Vážení spolustraníci, vážené spolustranice, milí hosté a samozřejmě, milé hostesky,

pohovořím o předběžné opatrnosti.

Jsem-li předběžně opatrný, nedopustím masovou imigraci ze zemí s jinými kulturními vzorci. Protože vím, že se mi to může vymstít v časovém horizontu jedné generace. Jsem-li předběžně opatrný, nezanedbávám armádu, časová konstanta vybudování armády je deset let, geopolitická situace se však může změnit za kratší dobu. Ještě v roce 2009 v Praze podepisovali Obama a Medvěděv redukci jaderných zbraní, necelých pět let poté Rusko anektovalo Krym. Jsem-li předběžně opatrný, nezakážu si zákonem dva ze tří stabilních zdrojů energie, uhlí a jadernou energetiku, což se vbrzku projeví na energetické bezpečnosti.

Po těchto příkladech oprávněné předběžné opatrnosti považte, co se děje u našich, stále ještě bohatých, sousedů v Německu. V několika politikách, migrace, armáda, jaderná energetika, Německo aplikovalo předběžnou neopatrnost. To má své důsledky. Slabou armádu v turbulentních časech, kriminalita roste, imigranti se zhusta neztotožňují s německým státem, vysoké ceny energií vyhání firmy z Německa, konkurenceschopnost upadá. Proto je těžko pochopitelné, že takto předběžně neopatrné Německo naopak bylo a je předběžně přeopatrnělé stran globálního oteplování, které hypoteticky může mít důsledky až za několik generací. Tedy dlouho po dokonaných důsledcích masové imigrace, zanedbávání armády, odklonu od jádra a uhlí. Německo převzalo paniku Grety Thunberg a stalo se motorem doktríny Green Deal.

Protože se Německo osvědčilo v několika ohledech jako odstrašující příklad, neměla by se Česká republika u něj inspirovat bez mimořádné obezřetnosti. Bohužel je však z některých prohlášení zřejmé, že česká vláda se na toto Německo hodlá čím dál víc orientovat. Hodlá například opakovat některé jeho energetické chyby. Odstoupení od uhlí, masovou podporu obnovitelných zdrojů, ale i zákaz spalovacích motorů. Ministr průmyslu potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033, zároveň Petr Fiala protlačuje nestabilní a obtížně regulovatelné obnovitelné zdroje energie bez vyřešení ukládání přebytků.

To si vyžádá paradoxní doplnění energetiky o zdroje spalující zahraniční fosilní palivo, zemní plyn, tedy nyní LNG, i z nestabilního Blízkého Východu, ale i oklikou z Ruska, za vyšší sazby než dříve, samozřejmě. Pokud se tak stane, bude to za cenu ztráty konkurenceschopnosti, za cenu, že se staneme hlubokým dovozcem elektřiny, což též nepřispěje k energetické bezpečnosti. Bude to za cenu obrovských regulací připomínajících socialistické plánované hospodářství, tzn. neférové podmínky a naprosté pokřivení trhu.

Naše vláda přestává být předběžně obezřetná v krátko a střednědobém horizontu.  Používá pouze Green Deal, a přitom se tak děje za situace, kdy větší světoví producenti skleníkových plynů, než je Evropská unie, si konkurenceschopnost takovouto doktrínou nepodkopávají.

Zároveň o správnosti premis antropogenního globálního oteplování pochybují i významní vědci, jedním z nich je kvantový fyzik John Clauser, nositel Nobelovy ceny za fyziku roku 2022. Ten letos podepsal petici proti klimatickému alarmismu. Kolega Clauser říká: „Populární narativ o změně klimatu odráží nebezpečné zkorumpování vědy. Chybná klimatická věda metastázovala do masivní šokové novinářské pseudovědy. Žádná skutečná klimatická krize neexistuje, existuje však krize energetická.“ Takové prohlášení chce odvahu. Nepapouškovat mantry jako dekarbonizace či klimaticky neutrální společnost může dnes vědcovi přinést nepříjemnosti. Pravděpodobnost financování jeho výzkumu se rapidně sníží. To je to zkorumpování vědy, o kterém hovoří Clauser.

Vážení, všiml jsem si nedávno zvláštní symbiózy. Zatímco Čína začíná lovit mozky na Západě, některé mozky na Západě vymýšlejí, jak jí lov usnadnit. Greta Thunberg a její řídící mozky v Evropské unii v zásadě vyhrály. A já doufám, že jenom bitvu, nikoli však válku.

Čekají nás eurovolby. Obdobně jako loni na sněmu, upozorňuji i letos předběžně opatrnicky naše budoucí europoslance, aby se naočkovali proti bruselóze. Ta, jak známo, způsobuje politickou sterilitu u velkých zvířat. Sami sobě položte otázku: co udělala EU za dvacet let našeho členství dobře? Myslím, že těch pozitivních počinů je velmi málo. Naši naočkovaní europoslanci se mohou pokusit to změnit. Konkrétně v energetice mohou prosazovat následující. Postavit se proti zákazu spalovacích motorů samozřejmě, prosazovat jadernou energetiku, bránit nesmyslným regulacím v rámci Green Dealu, neodstupovat od Energetické charty chránící investice do energetiky. Dle zdravého rozumu budou jistě konat i v jiných oblastech a já věřím, že z žádného našeho europoslance se nestane politický EUnuch. Děkuji za pozornost.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31