Rozhodnutí „na baterky“: EU chce vyměnitelné baterie do mobilů

Rozhodnutí „na baterky“: EU chce vyměnitelné baterie do mobilů

Nejen mobilních telefonů, ale vlastně všech obvyklých přístrojů se týká další z nápadů Evropské unie, která hodlá silou administrativních příkazů prosadit „snadnou výměnu baterie“.

Nápad na první pohled vypadá ekologicky rozumně, avšak bez dalších konsekvencí je opět pouze „výstřelem do tmy“. „Vyměnitelná baterie se může zdát na první pohled jako fajn nápad, ale zároveň může znamenat u řady zařízení neúměrné zvýšení nákladů, které se překlopí do ceny výrobku, případně může vést k omezení některých funkcí nebo k nutnosti dodatečných investic na zachování těchto funkcí, například voděodolnosti,“ říká předseda Svobodných Libor Vondráček.

V současné době výrobci instalují baterie zejména v mobilních telefonech stacionárně, bez možnosti výměny uživatelem. Tu provádějí pouze specializované servisy. Pokud by došlo k prosazení nového opatření EU ohledně výměny baterií, musely by se změnit celé technologické postupy výroby drtivé většiny značek mobilních telefonů. Někteří výrobci tento problém dnes řeší tak, že přístroje vlastní značky při nákupu nového vykupují za část pořizovací ceny, načež je recyklují.

„Pojďme společně přemýšlet nad dalšími možnostmi šetrné recyklace, nad co nejvíce šetrnými postupy vůči přírodě a životnímu prostředí. Populistické a nepromyšlené nápady jsou však jen ke škodě, nikoli k užitku,“ dodává Vondráček.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31