Randula: Malá úvaha na téma Pirátů

Randula: Malá úvaha na téma Pirátů

Pokud by parlamentní volby v roce 2021 byly skutečně rovné a odpovídaly zásadám poměrného zastoupení tak, jak požaduje Ústava, byly by ve Sněmovně 4 další subjekty, všechny silnější než Piráti a přibližně 31 poslaneckých mandátů by držel někdo jiný.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 voliči dali velmi aktivně – prostřednictvím kroužkování najevo, že o Piráty prakticky vůbec nestojí, což letošní volby do EP a krajských zastupitelstev jenom potvrdily.

Podle stávajícího volebního zákona je (podle mě bohužel) pro samostatně kandidující stranu nemožné, aby existovala v Parlamentu pouze se 4 poslanci, protože 4 poslanci odpovídají přibližně pouze 2% voličské podpoře a uzavírací klauzule je u nás (podle mě chybně) nastavena až na 5%.

Jinými slovy – uvědomme si, že Piráti jsou dnes v Parlamentu, zatímco jiné strany, které ve volbách 2021 měly třeba i mnohem vyšší voličskou podporu než oni, tam nejsou.
Takový výsledek dle mého názoru neodpovídá požadavkům, jež ve čl. 18. odst. (1) na volby do PS klade Ústava:

„Volby do Poslanecké sněmovny se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, podle zásad poměrného zastoupení.“

Výsledek voleb 2021 tedy nebyl ani rovný a ani neodpovídal zásadám poměrného zastoupení.

Pokud by se měřilo všem stejným metrem a uzavírací klauzule pro všechny byla pouze 2% (jaká fakticky platila pro Piráty), potom by výsledek voleb vypadal úplně jinak, ačkoliv by voliči hlasovali úplně stejně jako tehdy hlasovali.

V PS bychom dnes měli o 4 strany víc, protože tuto 2% hranici, která fakticky platila pro Piráty, překročily 4 další subjekty. To znamená, že celých 31 poslaneckých mandátů by držel někdo jiný, než drží dnes a vláda by tak musela být sestavena na zcela jiném půdorysu, než ta stávající.

Samotné angažmá Pirátů ve vládě potom nelze vnímat jinak, než jako jasnou snahu vnutit jejich minoritní neomarxistickou a progresivistickou ideologii majoritě, která o ni ve skutečnosti nemá žádný zájem a nepřeje si ji.

Jiří Svoboda Randula, člen ReV a krajský místopředseda v Jihomoravském kraji

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jíří Svoboda Randula

Jíří Svoboda Randula

Novinky

Nejnovější video

Stát by měl příští rok hospodařit s rozpočtovým deficitem 241 miliard. Podle odborníků ale rozpočet úplně nesedí a reálně by se mohl navýšit až na 291 miliard. Neumím si představit, že by někdo někde zapomněl 50 miliard, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Pavel Peterka. Podle ekonomky Markéty Šichtařové (Svobodní) se jedná o naprosto vědomý záměr vlády, která chtěla představit rozpočet v lepším světle, než ve skutečnosti je.

Na možné navýšení schodku o desítky miliard upozornila Národní rozpočtová rada – deficit by se měl vyšplhat až na 290 miliard. „Rada nemá žádnou motivaci snažit se přikrášlit současnou situaci. Zatímco první i druhou největší starostí každého politika je být zvolen či znovu zvolen,“ vysvětluje si neshody v rozpočtu ekonom Peterka. Dodal, že kdyby vláda přiznala, že se jí nepodaří deficit snížit, jak slibovala, musela by se vyrovnat s hněvem řady voličů.

Jinak si totiž ekonom nedokáže rozdíl o desítky miliard vysvětlit. „Variantu, že by někdo někde zapomněl 50 miliard, si neumím představit. Na rozpočtu nepracuje jen vláda a pár lidí, ale celý aparát,“ doplnil Peterka.

Šichtařová: Je to záměr

Podle ekonomky Šichtařové se jednalo o jasný a vědomý záměr vlády. „Viděli jsme to i na minulých krocích vlády, která elegantně schovala část dluhu do Státního fondu dopravní infrastruktury, čímž ukázala, jak záměrně čaruje s výsledky rozpočtu,“ uvedla. Podle ekonomky jde o zcela jasné „zametání pod koberec“.

Popis vlády, že se jedná o velmi proinvestiční rozpočet, označila za nesmysl. „Je to pouze naplňování zelené ideologie. V podstatě všechno, kde nesedí čísla, je nějakým způsobem spojeno s rádoby zelenou transformací ekonomiky,“ tvrdí Šichtařová. Kdyby se Česká republika nevydala cestou Green Dealu, neměla by podle ní takové problémy s rozpočtem.

Rovněž Peterka označil za jeden z problémů Green Deal. „Vidíme, že se průmyslu nedaří. Největší ekonomika Evropské unie, Německo, dlouhodobě stagnuje, svým způsobem to může souviset s řadou změn, které Green Deal bude přinášet,“ zmínil ekonom a zdůraznil, že řada opatření se může velmi negativně podepsat na výkonu hospodářství.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/peterka-neumim-si-predstavit-ze-vlada-zapomnela-50-miliard-byl-to-zamer-uvedla-sichtarova-450491#/galerie-450491/1

Oblíbené štítky

Jíří Svoboda Randula

Jíří Svoboda Randula

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31