EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu! ‌ ‌

EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu! ‌ ‌

Tisková zpráva, Praha, 12. 11. 2020

Rada ministrů EU připravila návrh, který provozovatelům komunikačních aplikací, jako je WhatsApp, ukládá povinnost poskytnout bezpečnostním službám přístup do šifrované komunikace.
 
Podobně před pár lety začala debata o omezování svobody na internetu a boji proti fake news. Jak tomu tak obvykle bývá, omezování naší svobody EU i tentokrát maskuje ušlechtilým zájmem v podobě boje proti terorismu.
 
Zásadně odmítáme, že se terorismus postupně stává záminkou k omezování mnoha svobod bezúhonných lidí v Evropě, přestože problémy jsou evidentně někde jinde.
 
Státy, které mají problémy s terorismem, by je neměly přesouvat na ostatní a dost možná by je měly hledat jinde, než ve WhatsAppu. Například důsledně chránit svoje hranice, jak se každý stát při vstupu do Schengenu zavázal.
 
Kupodivu totiž existuje mnoho států, kde WhatsApp funguje a s terorismem v těchto státech není problém. Šifrované komunikační aplikace (např. Whatsapp a Signal) jsou zatím ostrůvky svobody, kde vás státní ani nadnárodní moc nemůže špiclovat. Tato komunikace nám dává relativní jistotu, že naše soukromá komunikace a soukromá data zůstanou skutečně v soukromí. Závěrem snad už jen citát, který současnou situaci velmi pěkně vystihuje.
 
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“
 

 

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31