Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Den válečných veteránů si připomínámé letos v Senátu!

Den válečných veteránů si připomínámé letos v Senátu!

Tisková zpráva, Praha, 11. 11. 2020

Na sv. Martina, tj. 11. listopadu, neočekáváme jen příjezd Martina na bílém koni, ale též slavíme Den válečných veteránů. A proč zrovna 11. listopadu? Právě v tento den se celosvětově slaví konec 1. světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
 
Předseda Svobodných Libor Vondráček tráví tento den, společně s naším senátorem, Jardou Chalupským v Senátu České republiky.
 
A právě Libor Vondráček se vyjádřil k dnešnímu Dni válečných veteránů:
 
“Den válečných veteránů letos trávíme s našim senátorem na 13. ustavující schůzi Senátu České republiky, kde Jarda Chalupský už složil slavnostní slib. Veterány si tedy spolu připomínáme aktuálně alespoň vlčím mákem na klopě. 🌺🇨🇿
 
Vzpomínky na ně obecně probíhají od začátku listopadu a celosvětově vrcholí až dnes. Právě dnes si totiž připomínáme 102. výročí konce velké války – první světové.
🕚 11. 11. v 11 hodin světového času. 🌍
 
U nás zatím trochu upozaděný den, si dle mého názoru zaslouží větší pozornost. Přestože jsem se na rozdíl od loňska z pochopitelných důvodů nezúčastnil žádné oficiální vzpomínkové akce, mám radost z toho, že si vlčím mákem dnes připomíná válečné veterány také většina senátorů v sále.
 
V úctě k válečným veteránům letos alespoň připomenu má závěrečná slova z loňské vzpomínkové akce v Českých Budějovicích: ‘Na místě je tedy nejen vzpomenout a poděkovat zejména válečným veteránům, na jejichž památku jsme se tu dnes sešli. Mé poděkování bych ale rád věnoval i těm, kteří o jejich velikosti vypravují a připravují podobné akce jako je ta dnešní. Bez toho by jejich hrdinný boj mohl snáze přijít na zmar, a to v úctě k nim, nesmíme dopustit.”
 

PhDr. Marek Hejduk, LL. M., MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31